Kopia danych z uszkodzonego dysku

ODPOWIEDZ
czarmich
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: ndz lis 25, 2018 10:46 pm

Kopia danych z uszkodzonego dysku

Post autor: czarmich »

Na wstępie chciałem przywitać wszystkich użytkowników forum.

Padł mi dysk w ds215j, niestety nie miałem drugiego dysku wpiętego. System zgłasza komunikat o uszkodzonym woluminie:
1.JPG
Na szczęście z dysku da się odczytać pliki. Pytanie czy da się w jakiś prosty sposób przenieść dane na nowy dysk: system, struktury katalogów użytkowników itd.?
Nie jestem zbyt doświadczony w tej kwestii i będę wdzięczny za pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kopia danych z uszkodzonego dysku

Post autor: mikhnal »

Przede wszystkim zgraj konfigurację systemu w:
Panel sterowania > Aktualizacja i przywracanie > karta Kopia zapasowa konfiguracji

Dane są dostępne w sieci? Może trzeba szybko to zgrać.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
czarmich
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: ndz lis 25, 2018 10:46 pm

Re: Kopia danych z uszkodzonego dysku

Post autor: czarmich »

Dane w sieci są dostępne.
Mam już 2 nowe dyski, pytanie jak teraz w miarę bezboleśnie przenieść dane z uszkodzonego dysku na nowe.
Na danych tak bardzo mi nie zależy bo wykorzystuje dysk głównie jako chmurę do synchronizacji danych między komputerami więc mam je zabezpieczone.
Zależy mi na tym żeby jakoś te dyski podmienić bez robienia wszystkiego od początku.
Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale na początek wsadziłem jeden nowy dysk w wolne miejsce i stworzyłem nowy wolumen2, chciałem zmienić lokalizacje folderów współdzielonych na nowy wolumen jednak system nie pozwala mi na to, czekam aż zakończy się sprawdzanie nowego dysku.
Kopię zapasową konfiguracji zrobiłem (dzięki!)
Jakiś pomysł na dalsze kroki?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Kopia danych z uszkodzonego dysku

Post autor: R70 »

Teoretycznie, jeśli skończy sprawdzanie i pozwoli Ci przenieść folderu na nowy wolumen to powinno być po temacie. Nic tylko potem wymienić uwalony dysk i ewentualnie na drugim nowym zrobić R1 albo SHR
Ale mając na uwadze ostatni przypadek znajomego który obsadził 4 nowymi dyskami WD RED 2TB, kupowanymi w odstępach czasu żeby wyeliminować jedną serię, nowego DS918+ i w ciągu kilkudziesięciu godzin 2 z nich szlag trafił (w odstępie 2h), zabrałbym się za męczenie tego drugiego wolnego dysku żeby ewentualnie wyeliminować ewentualny problem wady fabrycznej ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
czarmich
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: ndz lis 25, 2018 10:46 pm

Re: Kopia danych z uszkodzonego dysku

Post autor: czarmich »

Niestety nie pozwolił mi przenieść folderów na nowy wolumen :(
Postanowiłem postawić wszystko od początku wykorzystując kopię zapasową konfiguracji. I tu pojawia się pytanie: czy jest możliwość zmiany wolumenu?
Wsadzając nowy dysk jako drugi stworzyłem wolumen2 potem usunąłem stary uszkodzony dysk i po odpaleniu system postawił się na nowo przywróciłem użytkowników kopią zapasową konfiguracji stworzyłem quickconnect o takiej samej nazwie jak wcześniej tylko pula pamięci i wolumen mają inne nazwy jak wcześniej - da się je zmienić?
ODPOWIEDZ