Migracja na SHR z dwoma HDD o różnej pojemności

ODPOWIEDZ
barni
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 20, 2015 12:05 am

Migracja na SHR z dwoma HDD o różnej pojemności

Post autor: barni »

Witam
Mam w Synology obecnie dwa dyski - 4TB (basic) na którym są również na razie aplikacje i nowy 8 TB. Chcę mieć na tych dyskach zrealizowane 4 TB z protekcją i 4TB bez niej. Pomysł jest aby stworzyć na dysku 4TB jeden wolumen SHR i połowę dysku 8TB przeznaczyć na redundantny wolumen SHR pod dane które musza mieć redundancję oraz pozostałe 4TB przeznaczyć na wolumin bez redundancji ale też sformatowany jako SHR (aby w przyszłości łatwo można było go również zrealizować z redundancją).

Pytanie jak to zrobić najszybciej unikając czasochłonnego wielokrotnego kopiowania danych ( kopiowanie 480 GB biblioteki Photos trwa wieki z racji ilości małych plików).

Prośba o weryfikację poniższego pomysłu.
1. tworzę na dysku 8TB dwa wolumeny, 4TB SHR i 4TB SHR bez protekcji.
2. kopiuję wszystkie dane z dysku 4TB na wolumen 4TB SHR bez protekcji ( ten na dysku 8TB )
3. usuwam wolumen basic z dysku 4TB i dodaję go do pustego 4TB SHR-a, który ma być z protekcją
4. potem przywracam dane na zbudowany redundantny wolumen SHR.

Gdzie po usunięciu wolumenu basic pojawi się ocja dodania tej przestrzeni do wolumenu SHR ? W edycji wolumeny SHR ?
Jak dobrze przeczytałem wolumen 4TB SHR nie może być większy niż wolumin 4TB z pojedynczego dysku ?
Czy po usunięciu wolumenu basic i tworzeniu SHR-a całe Synology musze skonfigurować od nowa, czy da się konfigurację przenieść między wolumenami ?

Ew. może tę całą operację można zrobić szybciej jakimś kreatorem ?
barni
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 20, 2015 12:05 am

Re: Migracja na SHR z dwoma HDD o różnej pojemności

Post autor: barni »

OK, ale dysk duży 8TB mam cały jako SHR i na nim tworzę te wolumeny. Nie mogę wskazać drugiego dysku jako redundancji tylko jednego z tych wolumenów ? Zaletą SHR z tego co pamiętam miała byc możliwość wykorzystania całej pojemności dysków, nawet tych o nierównych rozmiarach oczywiście z pozostawieniem delty jako bez protekcji. Jak w takim razie to zrobić ?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Migracja na SHR z dwoma HDD o różnej pojemności

Post autor: R70 »

Mając 2 dyski: 4 i 8 TB i chcąc zrobi zabezpieczyć część danych, możesz na dysku 8TB stworzyć wolumen/wolumeny roboczy, a na dysku 4TB wolumen archiwalny na który np. HyperBackup będzie robił co godzinę synchronizację wybranych folderów współdzielonych, albo (może lepiej) kopię "wiele wersji". Wiem że to nie jest to samo co RAID który gwarancje ciągłość pracy w przypadku awarii jednego z dysków, ale możesz to zrealizować na swoich dyskach i wersjonowanie może przynieść dodatkowe korzyści.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
barni
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 20, 2015 12:05 am

Re: Migracja na SHR z dwoma HDD o różnej pojemności

Post autor: barni »

Dzieki, tak wlasnie finalnie zrobiłem :-) Tyle, ze wiekszy dysk sformatowalem jako SHR aby na przyszlosc miec gotowca do ew. dolozenia drugiego identycznego dysku. Ale szczerze mowiac myslalem, ze SHR daje wieksze mozliwosci...
ODPOWIEDZ