Rsync pomiędzy Syno a innym serwerem

ODPOWIEDZ
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Rsync pomiędzy Syno a innym serwerem

Post autor: danielt »

Cześć!
Ostatnio miałem sporo pytań, ale ze wszystkim sobie poradziłem wertując internet - stanąłem na ostatnim - mianowicie rsync.
Przedstawię sytuację.
Synology jest wpięte w internet w punkcie A, z tego punktu jest połączenie VPN do punktu B, jako główna brama to brama punktu B. Czyli Synek de facto jest w sieci B. Jak teraz ustawić rsync, żeby synchronizował folder w sieci B? Jak ustawiam w rsyncu na Syno - nie widzi serwera. Jedyny serwer który widzi, to w macierzystej sieci tj. A? Jedyne co zrobiłem, to za pośrednictwem Hyper Backup - kopię na serwerze u punkcie B. Nadal nie wiem jak zrobić synchronizację folderów.
Mój błąd - w złym miejscu temat.
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: Rsync pomiędzy Syno a innym serwerem

Post autor: danielt »

Kilka dni kopania i sobie poradziłem.
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2729
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rsync pomiędzy Syno a innym serwerem

Post autor: mikhnal »

Nie bądź samolubem i podziel się rozwiązaniem.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: Rsync pomiędzy Syno a innym serwerem

Post autor: danielt »

Więc od początku - mamy za znajomymi 3 różne serwery, a każdy potrzebuje zasoby z innego. Więc de facto jest nam potrzebna synchronizacja. Każdy jest też w innej lokalizacji. Zależało nam na bezpieczeństwie więc pierwsze co to połączenie VPN. Teoretycznie na Synology nie da się jednocześnie włączyć serwera i klienta VPN - ale dało się to obejść przez konfigurację openvpn.conf i dodanie mu dodatkowego interfejsu - tun. Następnie synovpn.conf - zmiana dwóch linii kodu, dzięki min. takiemu zabiegowi - jak Synek się uruchamia to nie dość, że ma połączenie VPN do serwera, to jednocześnie jest serwerem - czyli nasze komputery są w jednej sieci i mają wspólne wyjście na świat. Kolejnym problemem było ustalenie i synchronizacja katalogów, jak już wszyscy będą wpięci w serwer. Jako, że każdy ma inny serwer (Syno, OMV, OpenWRT) jedyna możliwość to Rsync z terminala. Próba rsync -avz -rsh -o $USER@192.168.5.1:/Rsync/ /volume1/qubeck itp spełzały na niczym, bo OMV był na porcie 873 - i nie wiedziałem jak na niego się dostać i zsynchronizować. Ręcznie wbijanie portu nic nie dawało - rsync -avzl -e "ssh -p 873" $USER@192.168.5.1://Rsync/ /volume1/qubeck/. Po przeczytaniu manuala Rsynca - końcowa komenda - rsync -avzl rsync://$USER@192.168.5.1:/Rsync/ /volume1/qubeck - dzięki temu podłączył się do daemona a nie ssh, i leciał na porcie 873 - synchronizacja udała się. Finalnie, komenda do synchronizacji to: rsync -avzl --progress rsync://$USER@192.168.5.1:/Rsync/ /volume1/qubeck.
Po tym ustawiłem w cronetab kiedy ma się synchronizować. Ostatnia rzecz, jaka mi została - to skrypt do automatycznego logowania się, podczas uruchomiania skryptu do synchronizacji przez cronetab. Pewnie w tym tygodniu się zajmę tematem. Jeżeli chodzi o VPN i mieszanie w configach Syno - mocno się dokształciłem w ostatnim czasie.

Jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy w czymś związanym z Rsync czy konfiguracją VPN na serwerze - pomogę.
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
ODPOWIEDZ