Kopia danych z Synology po SMB

Witam.

Czy jest możliwe wyknanie kopi zapasowej danych z Synka na starego i prostego NASa (ZyXEL NSA310), który nie obsługuje ani WebDAV, ani RSync, jedynie SMB lub FTP?
Oczywiście chodzi mi o automatyczna kopię interwałową, lub jeśli to możliwe, synchronizację w czasie rzeczywistym.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Re: Kopia danych z Synology po SMB

Minimalnie potrzebny jest rsync.
DS3018xs
DSM 6.2.3-25426 Update 3
2x 16GB RAM KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x WD Red 10TB WD100EFAX RAID5 btrfs
2x Synology SNV3400 read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE
2x SilverStone FW91 fan mod
RT2600ac + MR2200ac
SRM 1.2.4-8081 Update 2

Nawet jeśli na urządzeniu docelowym nie ma serwera rsync da się robić synchronizację z pewnymi ograniczeniami - brak linków czy też uprawnień. Do zwykłej synchronizacji danych nie jest jednak niezbędne. Montujesz po SMB zasób ze starego ZyXEL na Synology i dalej rsync'iem robisz synchronizację.

Kod: Zaznacz cały

rsync -avzh /folder/zrodlowy /folder/docelowy/

Parametry rsync'a sobie dobierzesz wg potrzeb. Tutaj masz wyjaśnienie na szybko, tego co jest podane powyżej jako przykład.

psmanek pisze:
wt sty 12, 2021 10:02 pm
Nawet jeśli na urządzeniu docelowym nie ma serwera rsync da się robić synchronizację z pewnymi ograniczeniami - brak linków czy też uprawnień. Do zwykłej synchronizacji danych nie jest jednak niezbędne. Montujesz po SMB zasób ze starego ZyXEL na Synology i dalej rsync'iem robisz synchronizację.

Kod: Zaznacz cały

rsync -avzh /folder/zrodlowy /folder/docelowy/

Parametry rsync'a sobie dobierzesz wg potrzeb. Tutaj masz wyjaśnienie na szybko, tego co jest podane powyżej jako przykład.

Zastanawiałem się nad zamontowaniem zasobu i patrzyłem w HyperBackup, ale tak się nie da. Nie pomyślałem o rsyncu. Ciekawe rozwiązanko :) Muszę przetestować :p
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)

I takie zadanie rsync'a można wpisać do harmonogramu jako Skrypt zdefiniowany przez użytkownika.
DS3018xs
DSM 6.2.3-25426 Update 3
2x 16GB RAM KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x WD Red 10TB WD100EFAX RAID5 btrfs
2x Synology SNV3400 read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE
2x SilverStone FW91 fan mod
RT2600ac + MR2200ac
SRM 1.2.4-8081 Update 2

SnejX pisze:
śr sty 13, 2021 8:14 pm
W panelu sterowania w sekcji Synchronizacja Folderów Współdzielonych nie widać Twojego Zyxela jako miejsce docelowe?
Tego jeszcze nie wiem, bo nie mam jeszcze Synka, ale pracuję nad tym :)

Zastanawia mnie jedno, czy w ten sposób zabezpieczy to dane przed ransomware?
Zgaduję, że raczej niekoniecznie, bo jak udział będzie podmontowany na stałe, to zostanie potraktowany jak wewnętrzne zasoby i szyfrowanie poleci również na ZyXELa. Mam rację?

Dzięki za podpowiedzi.
Stoję zasadniczo przed wyborem DS920+ vs ts-453D i ta kwestia będzie chyba decydującą.
Z tego co udało mi się poszukać, to Qnap ma opcję kopii po SMB bezpośrednio (zdaje się, że synchronizacja folderów, nie jako kopia zapasowa, ale w praktyce to praktycznie to samo z mojego punktu widzenia, chyba że się mylę?).
Jeśli to będzie działać, to lepszy soft do synchronizacji zdjęć z telefonów i SHR raczej przeważą szalę na korzyść DS920+.