Czy NAS może zastąpić Google Photos?

karoljas96
Amator
Posty: 45
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 10:21 pm

Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: karoljas96 »

Hej,
jak pewnie wiecie od teraz Zdjęcia Google są usługą dodatkowo płatną. Na rynku jest mało alternatyw, moim zdaniem to co jest czyli m.in. OneDrive, Dropbox, Yandex to wszystko kiepskie rozwiązania do zdjęć. Jest jeszcze Apple ale ten wymaga sprzętu Apple, co również dla części jest wykluczające.
No i teraz proszę o szczerą wypowiedź czy jest tutaj ktoś taki komu NAS od Synology potrafił zastąpić w pełni wszystkie inne chmury do obsługi zdjęć. Bardzo chciałbym poznać przepis od kuchni jak takie zdjęcia trzymacie (automatyczny upload czy ręczne katalogowanie) i jak je dzielicie na innych użytkowników serwera/domu oraz czy jest to dla was wygodne. Ja osobiście używam synka (z SSD) od roku, wykupiłem Plexa, bawiłem się beta Synology Photos jak i starymi aplikacjami do zdjęć ale dalej jakoś nie wypracowałem sobie wygodnego sposobu na zarządzanie zdjęciami. Czy jest waszym zdaniem to w ogóle możliwe? Jakie macie doświadczenia?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: mikhnal »

Powiedz jeszcze jaki model Synka masz i czy testujesz na nim już DSM 7.0.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
karoljas96
Amator
Posty: 45
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 10:21 pm

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: karoljas96 »

DS220+ z rozszerzonym ramem i SSD, hardwarowo więc na moje potrzeby myślę że bez ograniczeń.
Obecnie nie testuję DSM7 ale temat otworzyłem z myślą o szansie ustawienia tego na DSM7 właśnie
Awatar użytkownika
quba
Trochę Wie
Posty: 61
Rejestracja: sob cze 17, 2017 8:44 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: quba »

karoljas96 pisze: czw cze 03, 2021 1:14 am
No i teraz proszę o szczerą wypowiedź czy jest tutaj ktoś taki komu NAS od Synology potrafił zastąpić w pełni wszystkie inne chmury do obsługi zdjęć.
dzień dobry ;) w czym mogę pomóc ? Synology Photos zastąpił mi z powodzeniem Zdjęcia Google z 4 smartfonów z Androidem, 1 lustrzanki i 1 iPada.
karoljas96 pisze: czw cze 03, 2021 1:14 am
Bardzo chciałbym poznać przepis od kuchni jak takie zdjęcia trzymacie (automatyczny upload czy ręczne katalogowanie) i jak je dzielicie na innych użytkowników serwera/domu oraz czy jest to dla was wygodne.
automatyczna kopia zapasowa zdjęć z każdego urządzenia ale miejsce docelowe ustawione jako 'Udostępnione miejsce' a nie 'Przestrzeń osobista' - dzięki temu zdjęcia dostępne są w 1 miejscu ze wszystkich urządzeń dla jednego konta administracyjnego i po wstępnej selekcji mogę je przesuwać dalej w celu zachowania lub po prostu usunąć.
  • brakuje w aplikacji mobilnej opcji automatycznego kasowania zdjęć po ich archiwizacji co jakiś interwał czasu (obecnie z urządzenia trzeba usuwać je ręcznie)
  • brakuje opcji albumów publicznych, dostępnych bez logowania do serwera (coś a'la albumy publiczne w Synology Photo Station)
  • brakuje mi dynamicznego generowania miniatur w drzewie folderów. Mam foldery : ROK - MIESIĄC - DZIEŃ i miniatury są w widoku DZIEŃ ale przydałoby się coś wyżej - tak było w Photo Station.
Ogólnie jestem zadowolony i wszystko działa sprawnie, nie mam większych zastrzeżeń a 450GB archiwum fotek przegląda się wygodnie i szybko. Irytuje jedynie wyświetlanie w osi czasu jeśli zdjęcie ma zrypane dane EXIF (mam fotki sprzed 3 lat wykonane żelazkiem a zrobione w 2030 roku) oraz dość drogie plany w Synology C2 ;)
Pozdrawiam
*******************************
desktop : DS3018xs / DS1621xs+ / DS1815+ @DSM 7
rack : RS2418+ @ RX1217 / RS818RP+ / RS1219+ @DSM 7
Ubiquiti UniFi @UDM-PRO

*******************************
Awatar użytkownika
quba
Trochę Wie
Posty: 61
Rejestracja: sob cze 17, 2017 8:44 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: quba »

kolega wspomina o alternatywie dla Zdjęcia Google, a ty wyjeżdżasz z
synologyforumpl pisze: czw cze 03, 2021 9:09 pm Do poważnych zastosowań
:D wymień 3, bezpłatne w appliance sieciowym lub osobnej aplikacji z webowym gui. Wymień jAlbum i Piwigo to parsknę :D
Pozdrawiam
*******************************
desktop : DS3018xs / DS1621xs+ / DS1815+ @DSM 7
rack : RS2418+ @ RX1217 / RS818RP+ / RS1219+ @DSM 7
Ubiquiti UniFi @UDM-PRO

*******************************
karoljas96
Amator
Posty: 45
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 10:21 pm

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: karoljas96 »

synologyforumpl pisze: czw cze 03, 2021 9:09 pm Do poważnych zastosowań zdecydowanie nie warto tracić czasu na te aplikacje, które obecnie są w dość wczesnej fazie rozwoju.
Zaintrygowałeś mnie z tymi "poważnymi zastosowaniami". Zakładam, że masz na myśli jakiś płatny program desktopowy do tworzenia biblioteki ze zdjęć trzymanych na dysku lokalnym? Niby brzmi to fajnie tylko nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy: po co mieć archiwum zdjęć jeśli nie ma się do nich dostępu w chwili kiedy tego potrzebujesz? No bo najczęściej gdy pojawia się okoliczność, w której fajnie jest przejrzeć sobie z kimś zdjęcia, to najczęściej nie masz przy sobie peceta czy nawet laptopa, tylko telefon w kieszeni. Z tego powodu od razu odrzucam wszystkie metody, które wykluczają szybki dostęp do zdjęć z telefonu.

Ale jeśli znasz jakieś "poważne metody" z uwzględnieniem dostępu mobilnego to zamieniam się w słuch :)

Oczywiście mam tu cały czas na myśli zdjęcia prywatne, w celach zawodowych to inna bajka.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: mikhnal »

To są jakieś fałszywe pomówienia - niczego nie wycinałem.

Parę zamienników, ale trzeba podłubać, żeby zainstalować:

https://www.piwigo.org/demo
https://www.piwigo.org/guides/install/manual

https://demo.photonix.org/
https://photonix.org/docs/installing/
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
karoljas96
Amator
Posty: 45
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 10:21 pm

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: karoljas96 »

Ok czyli temat zmierza w kierunku self-hosted gallery apps. Spotkałem się z tym i tutaj jest nieco dłuższa lista https://github.com/Kickball/awesome-sel ... -galleries .
Tylko nie chciało mi się wierzyć, że takie programiki można traktować poważnie ale może się mylę. Używa ktokolwiek tutaj czegoś takiego?
Awatar użytkownika
quba
Trochę Wie
Posty: 61
Rejestracja: sob cze 17, 2017 8:44 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: quba »

@karoljas96 zauważ, że w każdym przypadku brak mobilnej aplikacji do upload'u - tak jak ma to miejsce w przypadku Zdjęć Google czy Synology Photos. Same kaleki do prostego portfolio, a nie pełnoprawne "biblioteki" zdjęć.
Pozdrawiam
*******************************
desktop : DS3018xs / DS1621xs+ / DS1815+ @DSM 7
rack : RS2418+ @ RX1217 / RS818RP+ / RS1219+ @DSM 7
Ubiquiti UniFi @UDM-PRO

*******************************
karoljas96
Amator
Posty: 45
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 10:21 pm

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: karoljas96 »

Na telefonie można co prawda użyć innego uploadera w tle na NASa ale wciąż trudno mi uwierzyć w dobrą wydajność tamtych self-hosted aplikacji.

Czyli wracamy do punktu wyjścia - Synology Photos. Dzięki @quba za opis jak to u Ciebie wygląda, rozumiem, że automatycznie zsynchronizowane zdjęcia następnie ręcznie umieszczasz w folderach ROK-MIESIAC -DZIEŃ, ok to mam jeszcze kilka pytań do Ciebie:
1) Jak później przegląda Ci się zdjęcia na osi czasu po przenoszeniu do folderow. Jest to wygodne? Nie ma spadów wydajności, błędów wczytywania, nie pokazują Ci nieistniejące duplikaty, chodzi to w miarę szybko, da się odfiltrować tylko z konkretnego urządzenia?
2) Jeśli chodzi o samo katalogowanie to jak często to robisz? Trzymasz się kluczowo tej reguły czy masz jakieś wyjątki (np wrzucasz bezpośrednio do miesiąca folder z eventem kilkudniowym?). Oraz czy oryginalne zdjęcia z jakiś większych wydarzeń (np. wesela) potrafiące ważyć kilka GB i zawalić całą oś czasu również trzymasz razem z resztą czy masz jakieś wydzielone miejsce poza tym "systemem"?
3) Jak wygląda u Ciebie robienie albumów? Tworzysz je z aplikacji, posługujesz się tagami, czy raczej tylko używasz folderów do grupowania?
4) Jak wygląda u Ciebie kwestia dzielenia się zdjęciami z innymi użytkownikami NASa? Korzystasz tylko z biblioteki prywatnej/udostępnionej i przełaczasz się między nimi, czy jeszcze jakoś inaczej zarządzasz uprawnieniami kto co widzi?
5) Jak często czyścisz urządzenia mobilne z synchronizowanych zdjęć? Kasujesz regularnie zdjęcia lokalne i przeglądasz wszystko zawsze z aplikacji Synology Photos?
6) Archiwizujesz w ten sposób tylko zdjęcia z "Rolki Aparatu" czy też regularnie wrzucasz z komunikatorów? Zrzuty ekranu pomijasz? One też niejednokrotnie niosą wspomnienia.

Sory za wnikliwe pytania ale każda wiedza w tej kwestii jest mi na wagę złota :)

A i odnośnie braku automatycznego kasowania zdjęć zsynchronizowanych to polecam pobawić się appką PhotoSync, można ustawić w niej autoupload w tle przez WebDav czy FTP z kasowaniem po wysłaniu, z dowolnych folderów (w tym komunikatorów), sam korzystam od roku :)
ODPOWIEDZ