Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Awatar użytkownika
quba
Trochę Wie
Posty: 61
Rejestracja: sob cze 17, 2017 8:44 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: quba »

karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm 1) Jak później przegląda Ci się zdjęcia na osi czasu po przenoszeniu do folderow. Jest to wygodne? Nie ma spadów wydajności, błędów wczytywania, nie pokazują Ci nieistniejące duplikaty, chodzi to w miarę szybko, da się odfiltrować tylko z konkretnego urządzenia?
bardzo wygodne. spadków wydajności nie ma, ale dużej mierze zależy to od nośnika na jakim leży archiwum. kiedyś miałem Ironwolf'y i było ok, przesiadłem się na IronWolf'y Pro i było szybciej, ale głośniej, więc przeniosłem się na SSD i teraz jest bajka. ultra szybko i wydajnie, nawet w kwestii odtwarzania wideo znajdującego się razem ze zdjęciami. nie mam duplikatów, niedoczytanych plików i ogólnie jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony. Pliki przy uploadzie filtruje się urządzeniem (rózne foldery na róznych urządzeń) ale potem w jednym worku, jedynie po danych z EXIF.
karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm 2) Jeśli chodzi o samo katalogowanie to jak często to robisz? Trzymasz się kluczowo tej reguły czy masz jakieś wyjątki (np wrzucasz bezpośrednio do miesiąca folder z eventem kilkudniowym?).
trzymam się reguły dat, kilkudniowe eventy ładuję do pierwszego dnia w którym się wydarzyły.
karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm Oraz czy oryginalne zdjęcia z jakiś większych wydarzeń (np. wesela) potrafiące ważyć kilka GB i zawalić całą oś czasu również trzymasz razem z resztą czy masz jakieś wydzielone miejsce poza tym "systemem"?
mam swoje wesele sprzed 19 lat w plikach RAW z Canona EOS Mark II więc ważą dużo, ale reguła czasowa pokazuje je na samym dole jako najstarsze, więc sprawdza mi się obrany system katalogowania ;)
karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm 3) Jak wygląda u Ciebie robienie albumów? Tworzysz je z aplikacji, posługujesz się tagami, czy raczej tylko używasz folderów do grupowania?
Używam jedynie folderów do grupowania, łatwiej mi się pamięta daty katalogów nisz własne nazwy eventów.
karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm 4) Jak wygląda u Ciebie kwestia dzielenia się zdjęciami z innymi użytkownikami NASa? Korzystasz tylko z biblioteki prywatnej/udostępnionej i przełaczasz się między nimi, czy jeszcze jakoś inaczej zarządzasz uprawnieniami kto co widzi?
No tylko taka jest dostępna w Synology Photos (prywatna). W czasach Photo Station a potem Synology Moments można było tworzyć albumy publiczne, dostępne bez logowania. Obecnie w Photos nie ma tej funkcjonalności, więc ja jestem dyktator, który zarządza biblioteką ;), żona zastępcą gdybym jutro zginął pod tramwajem, a inni użytkownicy NAS'a mają dostęp jedynie do odczytu. Z biblioteki prywatnej korzystam, owszem, ale tylko do rzeczy związanych ze screenami zakupów, których ma nie widzieć żona ;) lub dla danych, które naprawdę są prywatne. Ale zazwyczaj używam jedynie tej 'udsotępnionej' - pozwala to pominąć File Station w cenzurze zdjęć i ich wstępnej selekcji czy mają zostać zachowane, czy je usunąć.
karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm 5) Jak często czyścisz urządzenia mobilne z synchronizowanych zdjęć? Kasujesz regularnie zdjęcia lokalne i przeglądasz wszystko zawsze z aplikacji Synology Photos?
u siebie od razu, raz na tydzień lub dwa na żony urządzeniu bo ma fioła na punkcie instagrama ;)
karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm
6) Archiwizujesz w ten sposób tylko zdjęcia z "Rolki Aparatu" czy też regularnie wrzucasz z komunikatorów? Zrzuty ekranu pomijasz? One też niejednokrotnie niosą wspomnienia.
pomijam, po pierwsze dlatego, że mają zazwyczaj kiepską jakość i marną kompresję, czasem nie jestem ich właścicielem więc ich posiadanie jest 'licencyjnie' wątpliwe a czasem ich wartość wspomnieniowa jest dla mnie znikoma. owszem, czasem zdarzy się mi zachować coś, co prześle mi jedno z dzieci, ale to pojedyncze przypadki.
karoljas96 pisze: ndz cze 06, 2021 7:02 pm Sory za wnikliwe pytania ale każda wiedza w tej kwestii jest mi na wagę złota :)
wiesz, jakby nie było - po to istnieje ten kanał, aby właśnie zapytać i dowiedzieć się czegoś, jeśli mogę pomóc to fajnie.
Pozdrawiam
*******************************
desktop : DS3018xs / DS1621xs+ / DS1815+ @DSM 7
rack : RS2418+ @ RX1217 / RS818RP+ / RS1219+ @DSM 7
Ubiquiti UniFi @UDM-PRO

*******************************
karoljas96
Amator
Posty: 45
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 10:21 pm

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: karoljas96 »

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi @quba, bardzo mi pomogłeś :D
Szubi
Trochę Wie
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 06, 2021 10:38 am

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: Szubi »

No mi NAS jako zastępca google photo się nie sprawdziło. Stwierdzam wręcz, ubolewam że wydałem na to 4 tysie. No ale do sedna:

Plusy:
+Mam teraz zaje**cie dużego pendrajwa sieciowego i mogę sobie ściągać bajki dla dzieci i oglądać na TV.
+Mam autobackup dysku z projektami dla klientów (ale i tak musiałem kupić zewnętrnzy program do synchronizacji plików z NAS) bo Drive od Synology nie działał jak chciałem.
...no i to by było na tyle.

Minusy:
-Zdjęcia synchronizują mi się z telefonu żony jak i mojego. Trzeba gnoja co chwile pilnować, czy aby na pewno wszystko się z automatu skopiowało na NAS. To nie działa tak idealnie jak zdjecia Google. Niektóre zdjęcia są, innych niema ? W aplikacje Photo od synology w osi czasu nie wszystko się pokazuje. Aktualnie widze zdjęcia z 29 maja - mamy 9 czerwiec... Pewnie za jakiś czas się na NAS pokażą.
-Już nie mogę wpisać w wyszukiwarce "pies" by mi poszukało zdjęć z moim psem. Albo miejscowość, by mi pokazało zdjęcia z danej miejscowości.
-Mapa w Photo Station przestała już dzialać (co było dla mnie super opcją i dlatego wybrałem Synology). Już nie mogę oglądać zdjęć posługując się mapą. ((Ty człowieku, który jestes odpowiedzialny za usunięcie tej opcji, obyś stanął za to ch*jowo na klocek LEGO!)
-Jak nie masz dobrego łącza - zapomnij i płynnej pracy. Ja posiadam 1gigowe łącze, ale tylko 20mb wysyłu i jest to za mało do pracy. W google nie było tego problemu.
-Aplikacje na mbilne DS File, DS Photo to przypominają czasy androida 4.0 - i tak działają. Są archaiczne że rzygać się chce. Nie wszystkei zdjęcia się tam pokazują nie wiem dlaczego.

Nie wiem, może mój DS 220+ z 10gb ramu i czerwonymi WD to sprzęt cienki że tak to dupowato chodzi. Ale naczytałem się przed kupnem jak to pięknei wszystko działa - i co ? Po pół roku nadal korzystam z zdjęć google bo aplikacjom od synology nie ufam. Ciężko tam cokolwiek poszukać i nie wszystko się synchronizuje tak jak chciałem. Dla mnie ten cały synology to LIPA. Kupiłem dla apliakcji Photo Station i MAPY no i bo fajnie wyglądał ( jak baba).
No i pliki już klientom tez nie udostępniam - bo to z moim 20mb wysyłem to pliki po 10gb ściagają 3 dni. Więc nadal płacę za Zdjęcia Google, nadal płącę za backBlaze no i teraz jeszcze płacę rate za Synology który stal się ogólnie zabawką domową.

Ogólnie NAS od Synology nigdy nie będzie tak bezproblemowy jak Zdjecia Google.
Awatar użytkownika
quba
Trochę Wie
Posty: 61
Rejestracja: sob cze 17, 2017 8:44 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: quba »

Szubi pisze: śr cze 09, 2021 11:22 am
z moim 20mb wysyłem to pliki po 10gb ściagają 3 dni.
nie do końca argument związany z samym Synology, ja na 50Mbits nie mam problemów - 5-6 MB/s wystarczy na moje potrzeby a 10GB pliki zawsze umieszczam w chmurze :lol:
Pozdrawiam
*******************************
desktop : DS3018xs / DS1621xs+ / DS1815+ @DSM 7
rack : RS2418+ @ RX1217 / RS818RP+ / RS1219+ @DSM 7
Ubiquiti UniFi @UDM-PRO

*******************************
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Czy NAS może zastąpić Google Photos?

Post autor: wlodekh »

Szubi pisze: śr cze 09, 2021 11:22 am +Mam autobackup dysku z projektami dla klientów (ale i tak musiałem kupić zewnętrnzy program do synchronizacji plików z NAS) bo Drive od Synology nie działał jak chciałem.
Pisałem Ci już o tym, ale powtórzę: sam sobie jesteś winien bo wybrałeś backup zamiast synchronizacji. Backup tak właśnie ma działać, a skoro zależy Ci na czasie rzeczywistym to tylko synchronizacja. Podejrzewam, że ten zewnętrzny soft działa własnie na takiej zasadzie.
Szubi pisze: śr cze 09, 2021 11:22 am -Zdjęcia synchronizują mi się z telefonu żony jak i mojego. Trzeba gnoja co chwile pilnować, czy aby na pewno wszystko się z automatu skopiowało na NAS.
To dziwna sytuacja, nie wiem jaki masz system na telefonach, ale ja kopiując automatycznie z użyciem DS File niczego nie muszę pilnować: zdjęcia "lecą" tam gdzie chcę i nic się nie dubluje, jak ktoś chce można ustawić opcję czyszczenia telefonu ze zdjęć już skopiowanych. Mam Androida.
Szubi pisze: śr cze 09, 2021 11:22 am -Jak nie masz dobrego łącza - zapomnij i płynnej pracy. Ja posiadam 1gigowe łącze, ale tylko 20mb wysyłu i jest to za mało do pracy.
Też mam upload 20 mbps i w przypadku zdjęć nic się nie zacina, znajomy ogląda też czasem filmy ode mnie.
Szubi pisze: śr cze 09, 2021 11:22 am -Aplikacje na mbilne DS File, DS Photo to przypominają czasy androida 4.0 - i tak działają. Są archaiczne że rzygać się chce. Nie wszystkei zdjęcia się tam pokazują nie wiem dlaczego.
Wygląd aplikacji to oczywiście kwesta gustu, natomiast fakt, że nie wszystkie zdjęcia się pokazują jest co najmniej dziwny, u mnie nic takiego nie występuje, może trzeba chwilę poczekać aż całość się zindeksuje?
Szubi pisze: śr cze 09, 2021 11:22 am Nie wiem, może mój DS 220+ z 10gb ramu i czerwonymi WD to sprzęt cienki że tak to dupowato chodzi.
To bardzo dobry NAS, powinien w zupełności wystarczyć do Twoich potrzeb.
Szubi pisze: śr cze 09, 2021 11:22 am Ogólnie NAS od Synology nigdy nie będzie tak bezproblemowy jak Zdjecia Google.
To bardzo możliwe, ale weź również pod uwagę niebagatelną rzecz: udostępniasz do Google swoje prywatne zdjęcia, nie wiadomo co oni z nimi robią.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
ODPOWIEDZ