Grupa dysków czy oddzielne wolumeny?

ODPOWIEDZ
trustworthy
Amator
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 04, 2016 7:43 pm

Grupa dysków czy oddzielne wolumeny?

Post autor: trustworthy »

Cześć.
Potrzebuję Waszej pomocy.
Mam ds214play.
Do tej pory miałem jeden dysk WD RED 4TB.
Chcę teraz dodać drugi dysk - też WD RED 4 TB.

Czy możecie doradzić, które rozwiązanie będzie najlepsze:
1. grupa dysków:
- jbod
- raid 0

2. 2 oddzielne wolumeny.

Nie zależy mi na bezpieczeństwie danych (RAID 1) - kopię będę wykonywał na zewnętrzny dysk.

Czy możecie mi doradzić, które rozwiązanie jest najlepsze?
Z grupy dysków wydaje mi się, że JBOD - dane zapisywane najpierw na jeden dysk, później na drugi. RAID 0 zapisuje jednocześnie dane na obu dyskach.
W przypadku awarii jednego z nich dane i tak pewnie będzie tak samo "łatwo" odzyskać, czyli w ogóle.

Oddzielne wolumeny - nieco większe bezpieczeństwo - jeden dysk padnie, nie tracę danych z drugiego.
Wiąże się to jednak pewnie z tworzeniem kolejnych folderów współdzielonych?

Z ryzykownych systemów wolałbym jednak korzystać z tego najmniej ryzykownego.
Z góry dzięki za podpowiedzi. Z czego sami korzystacie w dwu zatokowcach?
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Grupa dysków czy oddzielne wolumeny?

Post autor: michau »

trustworthy pisze: ndz mar 08, 2020 9:52 pm Nie zależy mi na bezpieczeństwie danych (RAID 1) - kopię będę wykonywał na zewnętrzny dysk.
RAID 1 to nie kopia bezpieczeństwa tylko możliwość utrzymania ciągłości dostępu do danych. Jeżeli nie zależy Tobie na ciągłości dostępu do plików w przypadku awarii jednego z dwóch dysków to wtedy RAID 0. Dużo miejsca i szybciej. Osobiście nie polecam.

Bardzo dobrze, że robisz kopię na zewnątrzny dysk.


trustworthy pisze: ndz mar 08, 2020 9:52 pm Czy możecie doradzić, które rozwiązanie będzie najlepsze:
1. grupa dysków:
- jbod
- raid 0

2. 2 oddzielne wolumeny.

Przynajmniej RAID 1.


trustworthy pisze: ndz mar 08, 2020 9:52 pm Czy możecie mi doradzić, które rozwiązanie jest najlepsze?
Z grupy dysków wydaje mi się, że JBOD - dane zapisywane najpierw na jeden dysk, później na drugi. RAID 0 zapisuje jednocześnie dane na obu dyskach.
W przypadku awarii jednego z nich dane i tak pewnie będzie tak samo "łatwo" odzyskać, czyli w ogóle.

RAID 0 - awaria jednego dysku i tracisz wszystkie pliki.
RAID 1 - awaria jednego dysku i nadal masz dostęp do plików. Wyjmujesz dysk który uległ awarii a w jego miejsce wkładasz nowy o tej samej pojemności i macierz się odbudowuje. Ty nadal masz dostęp do plików.


trustworthy pisze: ndz mar 08, 2020 9:52 pm Oddzielne wolumeny - nieco większe bezpieczeństwo - jeden dysk padnie, nie tracę danych z drugiego.
Wiąże się to jednak pewnie z tworzeniem kolejnych folderów współdzielonych?

Dużo zamieszania przy dwóch wolumeny przy dwóch dyskach.


trustworthy pisze: ndz mar 08, 2020 9:52 pm Z ryzykownych systemów wolałbym jednak korzystać z tego najmniej ryzykownego.

RAID 1.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Filip71
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 11, 2020 10:14 pm

Re: Grupa dysków czy oddzielne wolumeny?

Post autor: Filip71 »

Ja podepnę się pod ten temat aby nie zaśmiecać forum gdyż pytanie podobne - jak zorganizować dyski lub jaki Raid?
Właśnie przesiadam się z DS214play na DS218+ i stary NAS chciałbym sprzedać znajomemu.

Ma on konkretne potrzeby nie związane z bezpieczeństwem danych, i:
- do NAS chciałby wsadzić 2 różne dyski - 1 na monitoring (dedykowany 1 dysk do tego zadania) oraz 2 dysk na treści multimedialne.
- z racji tego, że dysk do zapisu monitoringu będzie z serii producenta przeznaczony pod tego rodzaju dane to powinien być on widoczny oddzielnie jako 1 dysk i przeznaczony tylko pod monitoring - powinien być widoczny jako oddzielny wolumin bez żadnego połączenia z drugim dyskiem.
- drugi dysk będzie innego rodzaju i przeznaczony pod treści multimedialne itp. także powinien być widoczny oddzielnie i nie powinien być połączony z drugim dyskiem.
- bezpieczeństwo danych nie jest ważne - dysk do monitoringu ma służyć tylko do ew. odtworzenia z linii czasu (1-2 dni wstecz) np. kradzieży, której wystąpienie jest niskie więc awaria dysku i wystąpienie takiej sytuacji w jednym czasie jest znikome. Jak dysk padnie to zostanie zakupiony inny. Drugi dysk będzie przechowywał multimedia do momentu ich" skonsumowania" a potem będą kasowane.

Jaki rodzaje:systemu plików i raid byście polecili przy konfiguracji DSM aby w/w warunki były spełnione?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grupa dysków czy oddzielne wolumeny?

Post autor: mikhnal »

Dwa osobne wolumeny bez bawienia się w grupy dysków bo tam są tylko dwie kieszenie. System na monitoring - ext4, system na multimedia - btrfs z racji możliwości wykorzystania migawek.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Grupa dysków czy oddzielne wolumeny?

Post autor: stanley99 »

mikhnal pisze: wt maja 12, 2020 12:13 am <...> na multimedia - btrfs z racji możliwości wykorzystania migawek.
W DS214play chyba się to nie uda, btrfs znaczy się.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ