Niespodzianka od WD - dyski RED z zapisem SMR

ODPOWIEDZ
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Niespodzianka od WD - dyski RED z zapisem SMR

Post autor: R70 »

Przyznam że trochę mnie zaskoczyło kiedy trafiłem na informację że niektóre dyski WD- np. RED WD60EFAX - 68SHWN0 (podobno także cała seria odświeżonych dysków EFRX z cache 256MB-ale na to nigdzie nie znalazłem potwierdzenia) stosuję technikę zapisu SMR. Informację o tym widnieje m.in na liście kompatybilności Synology, ale nie potwierdza i nie zaprzecza jej (podobno) wsparcie techniczne WD. Najwyraźniej postępują jak Seagate - czyli "ta informacja nie jest niezbędna dla potencjalnego użytkowania tego dysku" - oni też nie raczyli mi odpowiedzieć na to tylko przez w trakcie kilkudziesięciu maili udawali że nie wiedzą skąd się bierze taka a nie inna charakterystyka pracy dysku.
Jeśli jednak dyski WD SMR pracują podobnie do tych od Seagate (barracuda) to uważam że jednak dobrze o tym wiedzieć przed zakupem.

edit:
Szperając trochę po forach spotkałem się z wieloma doniesieniami że bardzo duża część dysków WD większej pojemności (>6TB w przypadku 3.5" i >1TB 2.5") to dyski SMR. Wparcie WD robi z tego tajemnicę. Zapewne seria dysków zewnętrznych WD 8-12TB w technologii PMR też jest już historią.
Czyli jest tak samo jak w Seagate - na szczęście Seagate nie wpadł jeszcze na pomysł implementacji SMR w IronWolfach ;)

edit2:
Wg nielicznych testów wydaje się że algorytmy SMR (kontrolowanego dyskiem) w wykonaniu WD jest realizowane trochę inaczej niż w Seagate - wydajność zapisu jest bardziej spójna - nie jest tak wysoka jak w momencie zapisu do przestrzeni buforowej w Seagate, ale nie zwalnia też tak bardzo jak seagate kiedy bufor się zapełni. Poza tym, niektóre dyski (na pewno zewnętrzne, ale być może wewnętrzne- jak REDy) obsługują polecenie TRIM - tak samo jak dyski SSD. To zapewne też ma wpływ na poprawę wydajności zapisu. Być może dzięki takiej charakterystyce Seagate dopuścił je do pracy w swoich NASach, choć zastrzegł żeby nie umieszczać ich obok klasycznych dysków PMR w tych samych macierzach RAID.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ