Opis SRM 1.1-6338

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Opis SRM 1.1-6338

Post autor: mikhnal »


SRM 1.1-6338 - zmiany w oprogramowaniu routera Synology RT1900ac

Wstęp

19 lipca 2016 roku po publicznych testach beta Synology udostępniło do pobrania finalną wersję oprogramowania SRM 1.1-6338 przeznaczonego dla routera RT1900ac. Kierunek zmian był widoczny już w wersji testowej, a końcowa poprawiła jej błędy oraz uzupełniła o kilka funkcji. Pełna lista zmian dostępna jest tutaj: https://www.synology.com/pl-pl/releaseNote/RT1900ac.

Opis

Funkcjonalność SRM 1.1 stoi na wysokim poziomie, wraz z nowoczesnym routerem RT1900ac tworzy zaawansowane centrum zarządzania dostępu do Internetu. Mnogość funkcji umożliwia bardziej rozwinięte konfiguracje, ale nie przytłacza niedoświadczonego użytkownika. Magiczna ikona znaku zapytana znajdująca się w prawym górnym rogu każdego okienka konfiguracji przenosi od razu do właściwego hasła w pomocy, gdzie jak zawsze u Synology jasny przekaz pozwala łatwo zrozumieć zawiłości ustawień. Pomoc jest napisana zrozumiałym, poprawnym językiem polskim, bez literówek i błędów.

Do panelu SRM możemy się zalogować z zewnątrz konfigurując w kilku krokach QuickConnect lub usługę DDNS.

Centrum sieciowe to główne miejsce konfiguracji routera. SRM 1.1 wprowadziło kilka usprawnień w stosunku do wersji startowej 1.0.

Obrazek

Sterowanie ruchem ustala priorytety przepustowości dla każdego urządzenia w domu. Sprawiedliwy podział łącza między multimedia HD, gry online czy zwykłe przesyłanie plików nie stanowi problemu dla routera. Opcje dla kategorii urządzeń są intuicyjne i łatwe do wyklikania. Monitorowanie ruchu sieciowego w czasie rzeczywistym pokazuje w formie wykresów przesyłanie i pobieranie wszystkich podłączonych urządzeń. Aby monitorować naszą sieć możemy ustawić codzienne raporty ruchu sieciowego. Dany raport można wysłać automatycznie na e-mail bądź wyeksportować do HTML lub CSV:

Obrazek
Obrazek

Smart Connect pozwala na automatyczny dobór pasma sieci bezprzewodowej w zależności od aktualnych warunków. Przełączenie pomiędzy 2,4 GHz a 5 GHz nastąpi automatycznie lub kiedy sygnał osiągnie ustawioną wartość:

Obrazek
Obrazek

Jedna z ciekawszych funkcji: Smart WAN. Pozwala na ustawienie awaryjnego połączenia WAN w przypadku awarii głównego łącza. Zapasowym łączem mogą być: modem GSM podłączony do portu USB, drugi modem DSL podłączony do portu LAN1, połączenie PPPoE, VPN. Nadmienię, że u mnie zadziałał modem Huawei E3131s-2 niebędący na oficjalnej liście wspieranych modemów.

Obrazek
Obrazek

Alternatywną funkcją Smart WAN jest zrównoważone obciążenie plus praca awaryjna. Przy dwóch łączach kablowych (np. WAN + LAN1) zwiększamy wydajność połączenia internetowego:

Obrazek

Nad bezpieczeństwem od strony Internetu czuwa zaawansowany, w pełni konfigurowalny zestaw reguł zapory sieciowej, który może być uzupełniony o dodatkową paczkę Intrusion Prevention podnoszącą poziom ochrony.

Ochrona rodzicielska korzystająca z reguł Google SafeSearch pozwala na włączenie filtru bezpiecznego wyszukiwania oraz tworzenie godzinowych harmonogramów dostępu sieciowego dla połączonych urządzeń.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Łatwo można skonfigurować powiadomienia, które będą wysyłane za pomocą konta Gmail, Yahoo, bądź Outlook. Ja skorzystałem z dostarczania powiadomień przez MailPlus Server uruchomiony na moim DS415+.

W menu SRM znajdziemy jeszcze narzędzia sieciowe z graficznym interfejsem: Ping, Traceroute oraz pomocne Wake On Lan:

Obrazek

Centrum logów przedstawia aktywność związaną z logami w czasie rzeczywistym, liczbę bieżących logów, urządzenia źródłowe logów, a także szybki podgląd ostatnich 50 logów:

Obrazek

Centrum pakietów umożliwia zainstalowanie dodatkowych pakietów oprogramowania o funkcjonalności znanej z NAS’ów Synology. Aby instalować dodatkowe paczki wymagane jest podłączenie do routera dysku USB lub karty SD. Otrzymujemy wtedy namiastkę NAS’a. W zależności od miejsca zastosowania (dom lub biuro) router można rozbudować o potrzebne moduły, np. kiedy priorytetem jest bezpieczeństwo infrastruktury sieciowej w firmie przydatnymi paczkami są VPN Server, RADIUS Server, Intrusion Prevention. W domu przydatne będą np. Download Station czy Serwer Multimediów. W obu przypadkach Cloud Station wraz z programami Cloud Station Drive oraz Cloud Station Backup zainstalowanymi na komputerze mają pełną funkcjonalność “dużych” NAS’ów.

Lista paczek dostępnych w SRM 1.1:

Obrazek

Do wygodnego sterowania routerem z poziomu smartfona służy aplikacja DS router na Androida i iOS. Dzięki niej mamy wgląd we wszystkie ważniejsze ustawienia RT1900ac, pełen monitoring podłączonych urządzeń w czasie rzeczywistym oraz zarządzanie sieciami. Dzięki tej aplikacji wiem co jest włączone w danym momencie w mojej sieci jak i jakie urządzenie pobiera najwięcej danych. Brakuje mi w niej funkcji Wake On Lan, abym mógł włączać moje urządzenia od strony Internetu. Liczę, że ta funkcjonalność pojawi się w jednej z następnych wersji.

Slot SD w RT1900ac w teorii obsługuje karty SDXC 4.0 do 2TB - rozwiązanie bardzo przyszłościowe. Obecnie do routera mam włożoną wydajną kartę SD - Sandisk Extreme 16GB U3. Jej zawartość łatwo mogę udostępnić w mojej sieci. Oto szybkości jakie uzyskuję, jak na kartę flash zainstalowaną w routerze są to całkiem dobre osiągi:

Obrazek

Oczywiście mogę włączyć serwer FTP/SFTP lub WebDAV, lecz mam je już na DS415+.

Router może być serwerem czasu NTP dla naszej sieci.

Do routera można podłączyć drukarkę aby udostępnić ją dla wszystkich urządzeń w naszej sieci.

Posiadając własny certyfikat SSL dla naszej domeny bez problemu zaimportujemy go do ustawień routera. Dzięki niemu będziemy łączyć się bezpiecznym protokołem https.

Podsumowanie

Uważam, że SRM w wersji 1.1 jest doskonałym uzupełnieniem wydajnego i nowoczesnego routera RT1900ac, który sprawdzi się zarówno w małej firmie jak i w multimedialnym domu. Spersonalizowanie ustawień pod konkretne zadania jest łatwe i nie frustruje zawiłościami. Profesjonalnie przygotowana pomoc dostępna w każdym momencie kieruje użytkownika do jasnych i zrozumiałych mini tutoriali wyjaśniających jak skonfigurować dane zagadnienie. Możliwość uzupełnienia oprogramowania o dodatkowe moduły pozwala na dostosowanie routera do własnych potrzeb.

Szeroko testowanemu w internecie SRM 1.0 zarzucano brak funkcji jakie oprogramowanie otrzymało w SRM 1.1. Od zawsze software Synology był mocną stroną firmy i moim zdaniem lekcję odrobiono na piątkę z plusem.

Jacek

___________________________________________________________________________________________________

Uzupełnienie informacji o modemy 3G/4G obsługowane przez RT1900ac:

viewtopic.php?p=3270#p3270

DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opis SRM 1.1-6338

Post autor: mikhnal »

Aleś trafił :) Instalowałem nowe DSM. Sprawdź teraz.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opis SRM 1.1-6338

Post autor: mikhnal »

Obrazki zaraz poprawię. Na karcie SD jest EXT4.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
ODPOWIEDZ