VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

ODPOWIEDZ
matt08
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 04, 2021 10:30 am

VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: matt08 »

Cześć,

mam router RT2600ac i chciałbym korzystać na nim z VPN i mam dwie sprawy.

1. Mam problem z niektórymi profilami VPN (OpenVPN - korzystam zamiennie z kilku) - zwyczajnie nie chcą się połączyć. Gdzie znajdę logi połączenia VPN? Chciałbym dowiedzieć się gdzie leży problem i dlaczego router nie jest w stanie nawiązać połączenia.

2. Niektóre komercyjne VPNy na router (np. nord czy inne stąd - https://topvpn.pl/vpn-na-routerze/) oferują Wireguard, który jest generalnie szybszy i wydajniejszy od OpenVPN, co potwierdzają testy na moim komputerze. Czy jest szansa na uruchomienie w jakiś sposób na RT2600ac połączenia z VPN po Wireguard? Czy Synology ma w planach taką opcję? A może jest jakieś obejście, aby to zrobić z linii poleceń i bez wykorzystania GUI?

Z góry dzięki za pomoc!
RT2600ac + DS216+II
quent75
Amator
Posty: 48
Rejestracja: pt sty 29, 2021 11:34 am

Re: VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: quent75 »

A czemu nie korzystasz z VPN plus server - Synology VPN - SSL VPN?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: mikhnal »

VPN Plus działa świetnie na RT2600ac.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
matt08
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 04, 2021 10:30 am

Re: VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: matt08 »

@quent75 @mikhnal - ale ja nie chcę się łączyć do mojej sieci domowej z zewnątrz, ale chcę, aby wszystkie urządzenia w mojej sieci domowej łączyły się z internetem za pośrednictwem VPNa.
RT2600ac + DS216+II
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: SnejX »

a mógłbyś wyjaśnić jaki efekt chcesz uzyskać? chcesz ukryć swój prawdziwy adres zewnętrzny? provider cię podsłuchuje?
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: stanley99 »

SnejX pisze: pn lut 08, 2021 5:53 pm a mógłbyś wyjaśnić jaki efekt chcesz uzyskać? chcesz ukryć swój prawdziwy adres zewnętrzny? provider cię podsłuchuje?
@SnejX: przepraszam, nie zamierzam robić tu za adwokata, jednak nie naszą sprawą jest interesować się po co konkretnie ktoś się chce łączyć z "zewnętrznym" serwerem VPN. Może chce ukryć swój adres, może nie chce być podsłuchiwany przez dostawcę, może korzystać z usług, które w jego lokalizacji są niedostępne, a może wszystko to razem. Zaś co Autor topicu chce ogólnie osiągnąć od strony technicznej napisał przecież w ostatnim poście.

Konfiguracja routera Synology (NAS-ów zresztą też) jako klienta VPN jest jak najbardziej możliwa i opisana w helpie np. TUTAJ
Z tym, że oficjalnie są wspierane tylko protokoły PPTP, OpenVPN, i L2TP/IPSec. Niemniej Co do Wireguarda - tu zaznaczam, że nie drążyłem w ogóle tematu - znalazłem na szybkiego takie coś: https://community.synology.com/enu/forum/1/post/131577 gdzie link wiedzie do takiego "cuś": https://github.com/runfalk/synology-wireguard
Nie wiem ile to warte, ale może coś pomoże.
Nie pomogę niestety w kwestii logów OpenVPN, nigdy nie konfigurowałem SRM/DSM jako klienta VPN. Aczkolwiek wiem, że praca w takim trybie jest możliwa i niewykluczone, że w nieodległym czasie trzeba będzie zacząć korzystać. Zwłaszcza patrząc na to co się dzieje wokół - w sensie politycznym... :?
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: SnejX »

stanley99 pisze: śr lut 10, 2021 6:23 pm @SnejX: przepraszam, nie zamierzam robić tu za adwokata, jednak nie naszą sprawą jest interesować się po co konkretnie ktoś się chce łączyć z "zewnętrznym" serwerem VPN. Może chce ukryć swój adres, może nie chce być podsłuchiwany przez dostawcę, może korzystać z usług, które w jego lokalizacji są niedostępne, a może wszystko to razem. Zaś co Autor topicu chce ogólnie osiągnąć od strony technicznej napisał przecież w ostatnim poście.
To pytanie nie ma żadnego podtekstu, miało na celu pomóc w dobraniu rozwiązania dla pytającego. Bo może są inne niż te które są mu już znane. No ale to trzeba wiedzieć jaki jest cel ćwiczenia. To autor pytania powinien zdecydować czy powie więcej czy już nie.
matt08 pisze: pn lut 08, 2021 10:56 am chcę, aby wszystkie urządzenia w mojej sieci domowej łączyły się z internetem za pośrednictwem VPNa.
to nie jest wyjaśnienie celu. Może coś teraz działa przez VPN bo autor nie zna innej metody? a może "bo tak che i już"
Tak jak napisałem powyżej, to autor powinien powinien sam zdecydować.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: VPN na routerze RT2600ac - logi, Wireguard

Post autor: stanley99 »

SnejX pisze: śr lut 10, 2021 7:35 pm
matt08 pisze: pn lut 08, 2021 10:56 am chcę, aby wszystkie urządzenia w mojej sieci domowej łączyły się z internetem za pośrednictwem VPNa.
to nie jest wyjaśnienie celu. Może coś teraz działa przez VPN bo autor nie zna innej metody? a może "bo tak che i już"
Tak jak napisałem powyżej, to autor powinien powinien sam zdecydować.
Dla mnie od początku było niemal 100% pewne, że Autor tematu chce podłączyć router jako klienta VPN (może zabrakło właśnie słowa "klient"). Dzięki czemu wszystkie urządzenia w jego sieci niejako automatycznie i bez żadnych dodatkowych konfiguracji, instalowania dodatkowego softu itp. będą miały dostęp do netu przez tenże "zewnętrzny" VPN. Świadczy o tym chociażby link do artykułu w pierwszym poście, no i post ostatni. Aczkolwiek faktycznie najlepiej niech się wypowie i rozwieje wątpliwości Autor.

Jeszcze tylko co do jednej kwestii:
matt08 pisze: czw lut 04, 2021 10:43 am Czy jest szansa na uruchomienie w jakiś sposób na RT2600ac połączenia z VPN po Wireguard? Czy Synology ma w planach taką opcję?
- najlepiej uważam zadać pytanie wprost do supportu. Mam na myśli głównie plany producenta.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ