RT2600ac - moje uwagi i spostrzeżenia

ODPOWIEDZ
MPL
Amator
Posty: 48
Rejestracja: pt sty 15, 2016 4:03 pm

RT2600ac - moje uwagi i spostrzeżenia

Post autor: MPL »

Dzięki uprzejmości firmy Synology miałem przyjemność przez dwa tygodnie testować router RT2600ac. Udało mi się przeprowadzić testy tylko w pewnym zakresie dotyczącym konfiguracji sieci.
Poniżej przedstawiam moje spostrzeżenia, które na pewno bym chciał aby były „naprawione”. Zdaję sobie sprawę , że nie wszystkie są „istotne”, ale na pewno dla mnie ważne. Być może wśród nich są takie, których nie można „naprawić” , gdyż nie jest to technicznie możliwe. Tak czy siak oto lista :

1. Połączenie PPPoE nie posiada w opcjach zaawansowanych możliwości otagowania na porcie WAN (802.1Q-?). Można uzyskać taką konfigurację na porcie LAN1, ale traci się na to jeden port na switchu, a port WAN zostaje bezużyteczny (konfiguracja połącznie w usłudze Orange światłowód).
2. Nie można edytować/zmienić nazwy hosta w zakładce klienci DHCP (można tylko w zakładce Rezerwacja DHCP Oraz "Sterowanie ruchem" - to jednak nie ma wpływu na nazwę hosta w zakładce klienci DHCP).
3. Nie można usunąć wpisu w "Klienci DHCP" w celu usunięcia czasowej rezerwacji adresu IP.
4. Smart Connect uniemożliwia wybrania kanałów 2.4 GHz i 5GHz w trybie "Automatyczny wybór". To co ustawia się automatycznie nie koniecznie jest najlepszym wyborem pod kontem innych sieci znajdujących się w zasięgu RT2600ac.
5. Nie można ustawić czasu działania sieci dla gości (do określonej daty i godziny).
6. Brakuje mi statystyk dotyczących poszczególnych łączy internetowych (WAN) w trybie "Smart WAN".
7. Procentowa rezerwacja pasma Internetu (WAN) - jest tylko KB/s
8. Aplikacja na Androida nie pokazuje aktualnych informacji o prędkości pobierania i wysyłania danych.
9. Sterowanie ruchem -> Zaawansowane -> Utwórz regułę aplikacji : Nie można dodać własnej aplikacji lub łącza internetowego.
10. Nie wiem jak to zrobić , lub nie jest to możliwe aby w trybie "Smart WAN" -> "Zrównoważone obciążenie + Praca awaryjna" przypisać hosta do konkretnego WANu. Idealnie byłoby przypisać np. tylko jedną usługę/aplikację/łącze:port.
11. "Ochrona Rodzicielska" -> "Ogólne" : Lista jest za bardzo rozciągnięta - można ją bardziej "ścisnąć". Będziemy widzieć więcej urządzeń na raz przez co przegląd urządzeń będzie bardziej efektywny.
12. Filtr adresów MAC dotyczy całej sieci WiFi. Nie ukrywam, że to bez sensu. Chcemy kontrolować sieć główną, a sieć dla gości to jak sama nazwa wskazuje sieć dla gości – ciężko ją kontrolować po MAC`ach. Koniec końców trzeba zrezygnować z takiego zabezpieczenia w naszej sieci.
13. Nie podoba mi się, że nie można za pomocą przeglądarki w urządzeniach mobilnych (iOS oraz Android) wejść na stronę do zarządzania routera - natychmiast kieruje nas do aplikacji , która nie ma tak szerokiej funkcjonalności (np. nie można edytować harmonogramu działania WiFi , czy też nie ma możliwości blokowania lub odblokowywania hostów)
14. Do czego służy "+1" w Sieci dla gości przy "Ważny dla: ..."

Ciekawe czy się ze mną zgodzicie, czy też może coś przeoczyłem. W końcu 2 tygodnie to nie tak dużo czasu…
krzysiek
Amator
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 18, 2015 1:15 pm

Re: RT2600ac - moje uwagi i spostrzeżenia

Post autor: krzysiek »

Podpisuję się pod tym punktem:

Kod: Zaznacz cały

6. Brakuje mi statystyk dotyczących poszczególnych łączy internetowych (WAN) w trybie "Smart WAN".
ODPOWIEDZ