Podstawy NAS - układ kont

ODPOWIEDZ
kwazik
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 02, 2021 8:42 pm

Podstawy NAS - układ kont

Post autor: kwazik »

Dzień dobry,

zaczynam przygodę z Synology NAS DS718+ z 2x4TB, który ma być miejscem na przechowywanie zdjęć z telefonów (zastępnik chmury google i iCloud), miejscem do przechowywania multimediów (w tym bajki dla dzieci - zabezpieczenie przed przypadkowym wpakowaniem się w filmy dla starszych), maszyną do backupu i synchronizacji dokumentów.

Nigdy nie korzystałem z NAS i mam kilka bardzo fundamentalnych pytań ;) w kontekście wygody i bezpieczeństwa używania NAS.

1) przy dwóch osobach dorosłych rozumiem, że tworzę 3 konta: nowe admina, moje i żony czy jednak uwspólnić ? Z komputerów korzystamy na jednym, wspólnym koncie, telefony każde z nas ma swoje.

2) dla dostępu do multimediów warto zrobić jakieś nowe konto - czy po prostu udostępnić folder z video dla wszystkich użytkowników ?

3) w przypadku dostępu zdalnego do dokumentów i multimediów ma znaczenie czy tworzę oddzielnie do tego konto z dostępem tylko do tych materiałów czy bez istotnej różnicy ?

4) jest jakiś wygodniejszy sposób dostępu do folderów niż mapowanie każdego oddzielnie ?

5) przy rodzinnej archiwizacji zdjęć z telefonów raczej dla każdego użytkownika konto w Synology Photos i ew. uwspólnienie ?

6) mile widziana każda inna rada z gatunku podstawowych.
ODPOWIEDZ