Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Awatar użytkownika
FloydKulis
Amator
Posty: 55
Rejestracja: ndz paź 06, 2019 10:18 pm

Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: FloydKulis »

Hej, z decyzją czekałem długo i nadal sie zastanawiam ale do rzeczy. Zastanawiam sie z przesiadką z Qnapa na Synology (już kiedyś miałem). Główny powód to aplikacje w standardzie które daje Synology, mimo ze na papierze moim zdarzeniem Qnap wygrywa, też mi jest trudno przejść ponieważ na forum Qnapa jest świetna załoga która we wszystkim potrafi pomóc.

No ale rozważam przesiadkę na DS720+. Zastanawia mnie dysk M2. Dwa dyski, które będą lustrem w sytuacji gdy jeden się popsuje wkładam nowy i odtwarza obraz z sprawnego dysku.

No więc tak czy ktoś z Was ma i czy umie mi powiedzieć czy da się zrobić taką konfiguracje:
System na SSD by ładował się możliwie jak najszybciej?
Czy da się tak zrobić aby reszta była na dysku twardym, filmy multimedia itp. drugi dysk bedzie kopią tego pierwszego, tylko po to ze jak się popsuje jeden z dysków to można zamienić ten dysk na sprawny i wykona się ponownie kopia danych?

Na stronie Synology znalazłem coś takiego:

Zaawansowana wymiana napędu
Wymieniaj dysk automatycznie, gdy osiągnie on stan krytyczny lub awaryjny. Po ręcznej wymianie dysku bezproblemowo przełączaj się na sklonowany dysk bez utraty sprawności puli pamięci masowej.

Dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: mikhnal »

Witamy na forum

M.2 w modelach Synology nie służy do instalacji systemu tylko do przyspieszenia sprzętowego istniejącego wolumenu na dyskach talerzowych. System w Synology powiela się na każdym dysku zamontowanym w urządzeniu, ale M.2 jest tylko do cachu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zamiast tradycyjnych dysków zamontował w kieszeniach dyski SSD ustawiając RAID1 dla ochrony jaką chcesz osiągnąć.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
quent75
Amator
Posty: 48
Rejestracja: pt sty 29, 2021 11:34 am

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: quent75 »

Mam ten model nas ale bez ssd na M2 do cache-u. Przeglądam testy i nie jestem pewnien czy w moim przypadku jest sens inwestować w to. Może ktoś ma jakieś info w jakich przypadkach taka pamiec podręczna się przydaje.
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: michau »

Centrum pomocy technicznej Synology > Pamięć podręczna SSD

Jeżeli nie wiesz czy w Twoim przypadku jest sens inwestowania to może oznaczać, że nie masz potrzeby.

Testy są w Internecie.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
quent75
Amator
Posty: 48
Rejestracja: pt sty 29, 2021 11:34 am

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: quent75 »

michau pisze:Centrum pomocy technicznej Synology > Pamięć podręczna SSD

Jeżeli nie wiesz czy w Twoim przypadku jest sens inwestowania to może oznaczać, że nie masz potrzeby.

Testy są w Internecie.
Możesz się także mylić skoro piszesz tak powierzchownie
quent75
Amator
Posty: 48
Rejestracja: pt sty 29, 2021 11:34 am

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: quent75 »

psmanek pisze:@quent75 Nie da się odpowiedź na Twoje pytanie skoro napisałeś powierzchownie nie podając do czego i jak wykorzystujesz swojego NASa.
Pytanie było przecież czy ktoś wie *w jakich przypadkach przydaje się*.
Po czym ktoś odpowiada poszukaj sobie w necie.
No miło bardzo. Dziękuję
quent75
Amator
Posty: 48
Rejestracja: pt sty 29, 2021 11:34 am

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: quent75 »

Długo by pisać. Mam chyba z 6 nasow i każdy do czegoś innego i w innych środowiskach pracuje.
Dlatego wolałem odwrócić pytanie. Liczyłem że może ktoś z doświadczenia wie gdzie ma to duży sens.
W każdym razie dzięki za odpowiedź
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: R70 »

Jeśli chcesz mieć system tylko na SSD a magazyn danych na HDD to 720+ obsadź SSDkami SATA w R1, dołącz DX517 i tam umieść HDD. Wtedy system będzie tylko na SSD bo DSM nie jest instalowany na dyskach w DX517, a dane gdzie chcesz - możesz mieć szybkie wolumeny na SSD a wolniejsze na HDD. To oczywiście "trochę" droższe rozwiązanie niż dyski same dyski NVME w DS720+. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby dodatkowymi dyskami nvme w DS720+ cachować wolumen na HDD na DX517 ;)

Cache SSD przydaje się także przy np. wirtualizacji windows-a
Ostatnio zmieniony wt lut 02, 2021 5:03 pm przez R70, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
quent75
Amator
Posty: 48
Rejestracja: pt sty 29, 2021 11:34 am

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: quent75 »

Wygląda na to że w jednym przypadku powinno się przydać. Mam postawioną chmurę i czat z dostępem dla ok 120 osób.
Awatar użytkownika
FloydKulis
Amator
Posty: 55
Rejestracja: ndz paź 06, 2019 10:18 pm

Re: Nas 2 zatokowy, przenosiny z Qnapa. Pytań kilka czy się da postawić tak serwer.

Post autor: FloydKulis »

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedź, nie spodziewałem się ich aż tyle. Temat moim zdaniem jest ciekawy i rozwojowy.
Najbardziej sie zastanawiam czy jest zasadny.
Ogólnie nie chciałem kupować SSD do NAS jako dysków głównych, ponieważ jeszcze mało wierzę w ta technologię jako ciągły zapis i ciągły odczyt. Akurat wydaje mi się że HDD radzi sobie z tym po prostu lepiej. Lepiej mam na myśli będzie mniej awaryjny.

Teraz rozważam jeszcze inny scenariusz, bo nie wiem na ile SSD i cache tych dysków (okazuje sie ze musza być dwa M2, jeden do odczytu, drugi do zapisu) mi się przyda. To może lepiej i dla mnie dużo taniej będzie kupić jeden SSD dla systemu i np. Kontenerów a drugi dysk HDD dla danych. Może to wystarczy. Ważne dane i tak będę wysyłał do chmury i do dysku zewnętrznego podłączonego przez USB.

Czemu w ogóle upieram się na SSD dla systemu, a no ponieważ zaczyna mnie smucić że tak długo się wszystko otwiera. Aktualnie mój QTS i odpalenie go w sieci lokalnej trwa długo.

Serwer to głównie beckup z telefonów i PC zdjeć i filmów. Reszta to multimedia. Xteve, Radarr, Sonarr, rClone dla dysku Google i Plex, Webgrab++ i IPTV.

Teraz pytanie czy tak można ustawić w NAS od S, tzn jeden SSD np. 512GB na system i programy, HDD dla danych?
ODPOWIEDZ