Odzyskiwanie dostępu do danych zapisanych na dysku Synology

ODPOWIEDZ
Piotrek
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 17, 2017 7:50 pm

Odzyskiwanie dostępu do danych zapisanych na dysku Synology

Post autor: Piotrek »

Cześć,

Dawno, dawno temu byłem aktywnym użytkownikiem społeczności Synology na forum pronas.pl. Od tamtego czasu minęło bardzo dużo czasu. W międzyczasie przydarzyła mi się bardzo dziwna sytuacja. Nie pamiętam już jak to dokładnie było, ale (z tego co pamiętam) na dysku zamontowanym w serwerze NAS Synology, został zainstalowany od nowa system DSM. Od tamtego czasu z uwagi na brak czasu Synek leży i czeka aż się nim zajmę...

Trafiłem na: https://www.synology.com/pl-pl/knowledg ... using_a_PC

Jako iż jestem użytkownikiem macOS, zainstalowałem na VirtualBox dystrybucję Linux'a - Ubuntu i przez stację dokującą HDD 3,5" podłączyłem wymontowany 3TB dysk Hitachi z Synka. Jednak co dalej, to niestety nie wiem... Komunikat w terminalu o następującej treści: „No arrays found in config file or automatically”, świadczy iż nie jest mi dane skorzystać z tego dobrodziejstwa i nie odzyskam plików?

Próbowałem też po prostu zamontować dysk, ale w folderach/katalogach nie widziałem żadnych swoich plików.

Skanowałem kiedyś dysk jednym z narzędzi R-Tools (nie pamiętam dokładnie którym) i bodajże Disk Drill. Pamiętam że jakieś pliki znajdował, ale z racji iż posiadałem tylko i wyłącznie wersję demo, to finalnie nic nie odzyskałem.

Proszę o pomoc. Pomimo iż posiadam już staruszka (DS 212+), to chciałbym mieć jakiś z niego pożytek...

Czy pozostaje mi się pożegnać z plikami lub ewentualnie nabycie licencji jednego z programów do odzyskiwania danych i format? Z poziomu Linux'a ich nie odzyskam?

Z góry dzięki!
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Odzyskiwanie dostępu do danych zapisanych na dysku Synology

Post autor: Przemuss »

Proponuję zrobić tak. Do tego synka wsadzić dysk jakiś inny i wgrać dsm. Utworzyć wolumen a następnie podłączyć do wolnej zatoki ten stary dysk. Jeśli był on z synka 2 zatokowego to podmontuje wolumen bez problemu.
Jeśli nie to podłącz dysk poprzez usb lub esate jak masz.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Piotrek
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 17, 2017 7:50 pm

Re: Odzyskiwanie dostępu do danych zapisanych na dysku Synology

Post autor: Piotrek »

Znalazłem chwilę i wreszcie chciałbym rozwiązać problem z utratą dostępu do danych na dysku 3TB, na którym swojego czasu był zainstalowany DSM i działał w pojedynkę w DS212+. Pomimo dużej pojemności (3TB), na dysku z tego co pamiętam zgromadziłem niewiele plików, spokojnie dużo poniżej 120GB. Jako że znalazłem gdzieś stary nieużywany dysk o pojemności 120GB, postanowiłem go sformatować i zainstalować DSM. Póki co obyło się bez problemów i ten etap mam już za sobą. Wygląda na to że instalacja się powiodła. Mam teraz pytanie do znacznie bardziej doświadczonych użytkowników: W jaki sposób mogę podłączyć 3TB i przenieść pliki na których mi zależy (nawet ręcznie). Dysk włożony do drugiej zatoki niestety ma status niezainicjowany, natomiast, gdy jest włożony i uruchamiam DS212+ miga pomarańczowa dioda przy statusie. Czy jest jakaś realna szansa na odzyskanie tych danych przy wykorzystaniu starego leciwego dysku twardego o pojemności raptem 120GB, czy z góry jestem na przegranej pozycji i nie uczynię tego dopóki nie kupię drugiego talerzowca o pojemności conajmniej 3TB?

Zadanie mam na tyle utrudnione iż nie dysponuję na chwilę obecną sprzętem z systemem operacyjnym Windows. Posiłkuję się MacBook'iem Pro z systemem macOS. Wszelkie dotychczasowe próby odczytania dysku za pomocą dystrybucji Linux'a zainstalowanego na maszynie wirtualnej kończyły się fiaskiem. Nie okiełznałem tego na zarówno ani na VirtualBox, ani na wersji testowej VMware Fusion. Wszelkie te ogólnodostępne poradniki z komendami w konsoli okazały się niewystarczające i nieskuteczne. Bardzo prosiłbym Was o pomoc! :)

Dysponuję również zewnętrzną stacją dysków 3,5" z jedną zatoką. Nie wiem, czy próbować przez port USB DS212+?
Zrzut ekranu 2020-04-14 o 15.19.27.png

Czy to może się na coś przydać w moim przypadku? https://www.backupacademy.pl/jak-zamont ... przez-usb/
Nie wiem jak dotrzeć do terminala/konsoli... :/

@Przemuss Czy podmontowanie starego dysku nie jest równoznaczne z jego sformatowaniem i usunięciem zawartości? W jaki sposób mogę go odczytać? Zainstalowałem DSM na dysku 120GB. Jestem pewny że na pierwotnym dysku (3TB) danych jest znacznie mniej. Czy odzyskanie będzie możliwe dopiero wtedy, gdy dysk 120GB zastąpię takim o pojemności przynajmniej 3TB?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ