Sprzęt do domu i biura jednoosobowego.

ODPOWIEDZ
psz
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pt paź 18, 2019 3:14 pm

Sprzęt do domu i biura jednoosobowego.

Post autor: psz »

Część, od jakiegoś czasu myślę o zabezpieczeniu swoich plików przed utratą oraz wygodniejszym zarządzaniem plików niż trzymanie wszystkiego w chmurze najpierw Adobe, teraz One Drive od Microsoft.
Pracuje w domu, i głównie jest to praca na plikach graficznych, czasami dokumenty. Używam sprzętu od apple, imac, mbp i ipone (pisze o tym bo nie wiem czy to ma jakieś znaczenie). MBP używam tylko wtedy kiedy wyjeżdżam lub spotykam się z klientami.
Na czym mi zależy: backup miedzy wszystkim urządzeniami. Oraz aby dostęp do wszystkich plików był błyskawiczny, z każdego urządzenia. Teraz trzymając pliki na one drive jest problem, aplikacja pokazuje że wszystko jest synchronizowane a niestety nie jest. I niewiadomo kiedy to się pojawi. Generalnie tragedia.

Nigdy nie używałem tego typu rządzenia, więc nie wiem czego się spodziewać, jak to szybko pracuje. Możliwości są ogromne z tego co przeglądam forum czy choćby strony producentów.

Najważniejsze zawsze przy zakupie jest budżet i tu temat otwarty ale też nie potrzebuje chyba sprzętu za kilka tys. Ilość kieszeni? Nie wiem 2-4 nie więcej. Myślałem o dyskach 4x 2tb dyski lub 2x4tb, w zależności od samej jednostki. Jak to wygląda z przechowywaniem czy może być tak że jeden lub dwa dyski są zawsze tylko kopiami tych dwóch pozostałych. Nie jestem również znawcą sieci i wszystkich konfiguracji. W domu mam światłowód od Orange 300 mb. Wszystko jest po wifi. I teraz takie urządzenie powinno być podłączone do komputera czy do routera. Od jakiegoś czasu planuje puścić kabel od routera do komputera bo prędkość mimo bliskiej odległości nie zachwyca.

Mam nadzieje że trochę jasno opisałem co robie jakie mam potrzeby. I pomożecie mi z wyborem.
Przemek
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1189
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Sprzęt do domu i biura jednoosobowego.

Post autor: michau »

Ile chcesz przeznaczyć na zakup serwera?

Tutaj masz kalkulator do konfiguracji dysków:
https://www.synology.com/pl-pl/support/RAID_calculator

Zobaczysz sobie obrazowo w skrócie co daje która konfiguracja.

RAID w wersji 1 i wyższej zabezpiecza przed awaria jednego lub dwóch dysków i zależności od wersji RAID

Możesz sobie skonfigurować dyski tak żebyś miał 2 na dane a 2 na kopię. Ten sposób jest tylko mało bezpieczny bo masz podłączone cały czas dyski do urządzenia. Kopię powinno się wykonywać na zewnętrzny dysk.

NAS najlepiej podłączyć do Router przy pomocy kabla sieciowego.

Najlepsza prędkość to kabel :)
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
ODPOWIEDZ