RAM 918+ 16 GB?

gregu
Amator
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 14, 2019 11:13 am

RAM 918+ 16 GB?

Post autor: gregu »

Chcialem sie zapytac czy model 918+ faktycznie dziala "DOBRZE" jesli ma 2x8GB. Przeczytalem w 'internecie' ze ludzie tak robia, i ze dziala. Czy synology to jakos potwierdzilo ? Czy to faktycznie jest bezpieczne, czy moze byc tak ze dopiero po przekroczeniu 8GB jakies artefakty zaczna sie pojawiac w uzyciu. I nagle 0 nie bedzie 0 tylko 1 ?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: mikhnal »

Nie będzie artefaktów, 0 będzie 0 a 1 będzie 1. Używaj sprawnych i polecanych modeli pamięci, w wyborze wspomagaj się naszym forum, angielskim oraz YT.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: adjustin »

Jeśli używasz wirtualizacji, to można się zastanowić nad rozbudową. Na oryginalnych kościach możesz rozbudować do 8 GB (dołożyć 1 x 4 GB). Jeśli chcesz poeksperymentować możesz wymienić pierwszą na 8GB i dodać drugą 8GB. Sprawdziłem obydwie konfiguracje na dwóch serwerach (DS 718+). Nadal działają bez zarzutu.
Jednakże wydaje mi się, że 8 będzie wystarczające. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, abyś wykorzystał 16 GB. Serwerek, który przerabiałem próbowałem na wiele sposobów obciążyć i teoretycznie można, ale jeżeli używasz go do biznesu, to raczej będziesz potrzebował inne urządzenie mające 16 GB na pokładzie. Twój model zadowoli Cię z 8 GB a przy tym nie będziesz miał wątpliwości.
Ostatnio zmieniony śr mar 27, 2019 11:34 am przez adjustin, łącznie zmieniany 1 raz.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
gregu
Amator
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 14, 2019 11:13 am

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: gregu »

Zatem jesli nie ma artefaktow, dlaczego Synology w oficjalnych specyfikacjach wpisuje ze 8GB to max. Ktos zbudowal procesor, ktos napisal ile moze GB ramu obsluzyc maxymalnie, i synology dostosowalo sie zapewne do specyfikacji tego ktory procesor zbudowal.
Czytalem wlasnie wiele wpisow nt tego 16GB i wiele osob to krytykuje piszac ze skoro CPU ma obsluzyc 8GB to obsluzy 8GB a nie 16, i sam fakt ze DSM pokazuje 16GB w systemie nie oznacza ze to bedzie dobrze dzialalo.
Dlatego tez, pytam sie rowniez Was o doswiadczenia, bo ta sprawa dla mnie nie jest jasna. Jesli mi potem ma VM'ka pasc, albo cos nie dzialac, to wolalbym po prostu pogodzic sie z faktem ze jest 8GB niz wpychac 16 i potem sie dziwic czemu cos nie do konca dziala. Mam tak samo wlasnie w NUC, intel podaje ze procesor obsluguje 32GB ram, a jednak NUC bootuje sie rozpoznaje 64GB , i ESXi widzi 64GB i alokuje je VMkom, i ja tu czegos zwyczajnie nie rozumiem. Dlaczego to dziala , zwyczajnie interesje mnie , jakim cudem to moze dzialac skoro manufacturer procesora stwierdzil ze max to 8 czy tam np 32 GB ramu. W magie nie wierze.
Odnosnie komentarzy ze , nie bede potrzebowal wiecej niz 8gb, potrzebuje tyle ile mozna miec maxymalnie, wtedy bede mogl tam wiecej VM uruchomic, takze jesli to jest wspierane i dziala 100% 16GB , chcialbym miec ta mozliwosc, jesli to nie jest wpierane i to jest jakies wishful thinking , do mementu az cos sie rozwali to raczej zostane przy 8GB, nie robie komenrycjnego projektu , bo to lab domowy, ale jednak nie chcialbym potem sie irytowac ze cos mi nie dziala.
Czy ktos moze jakos to potwierdzic faktami/przykladami ze to faktycznie dziala, i wytlumaczyc dlaczego to dziala ?
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: adjustin »

Moje doświadczenie jest takie, że działa. Od dłuższego czasu na DS 718+ z 16 GB RAM od HyperX wszystko działa. Dlatego nie zagłębiałem się. Jednakże we firmie używam DS 718+ z seryjną kością 2 GB + oryg. 4 GB od Synology. Jeżeli dobrze pamiętam, to albo na tym forum albo angielskim ktoś to dość szczegółowo wyjaśnił (tematykę procesora).
Wydaje mi się, że szczegół tkwi też w kwestii jaką pamięć dokupisz i jakiego producenta. Znajomy do DS 1517+ doinstalował Adatę i 2 razy pod rząd serwer się wywalił :)
Ostatnio zmieniony pt cze 28, 2019 3:02 pm przez adjustin, łącznie zmieniany 2 razy.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: adjustin »

A szczerze? nie polecam podejścia: "potrzebuję tyle ile się da". To nie jest redundantność IT tylko nadmiarowość. A ona czasami jest zbyt kosztowna: tj. stosunek ceny do możliwości. Jednakże każdy robi jak chce. Sam od dłuższego czasu zdobywam wiedzę na tym forum i wiem, że warto rozważyć wszelakie propozycje. W normach ISO (27001, 27002 itp...) w zakresie teleinformatyki zjawisko te nazywa się proporcjonalnością w zakresie poufności, dostępności i integralności.
Rozumiem, że wyważyłeś kwestię cenową. Jeśli chcesz spać spokojnie - wsadzasz kość 4 GB (najlepiej od Synology model D3NS1866L-4G ). Jak chcesz poeksperymentować - wsadzasz 2 x 8 od HyperX. I z tego co widzę, ciężko będzie Ci "zajechać" Synka. Czy architektura procka pozwala czy nie pozwala. Do tego "trza" forumowego specjalisty :)
Ostatnio zmieniony śr mar 27, 2019 9:59 pm przez adjustin, łącznie zmieniany 5 razy.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
gregu
Amator
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 14, 2019 11:13 am

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: gregu »

Czy sanowny Pan, zechcialby wytlumaczyc mi coz w tym takiego smiesznego, bo najwyrazniej nie sposob mi tego zrozumiec ze ktos chce wykorzystac maxymalnie urzadzenie ?
gregu
Amator
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 14, 2019 11:13 am

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: gregu »

adjustin pisze: śr mar 27, 2019 11:28 am A szczerze? nie polecam podejścia: "potrzebuję tyle ile się da". To nie jest redundantność IT tylko nadmiarowość. A ona czasami zbyt kosztowna tj. stosunek ceny do możliwości. Jednakże każdy robi jak chce. Sam od dłuższego czasu zdobywam wiedzę na tym forum i wiem, że warto rozważyć wszelakie propozycje. W normach ISO w zakresie teleinformatyki zjawisko te nazywa się proporcjonalnością w zakresie poufności, dostępności i integralności.
Rozumiem, że wyważyłeś kwestię cenową. Jeśli chcesz spać spokojnie - wsadzasz kość 4 GB (najlepiej od Synology model D3NS1866L-4G ). Jak chcesz poeksperymentować - wsadzasz 2 x 16 od HyperX. I z tego co widzę, ciężko będzie Ci zajechać Synka. Czy architektura procka pozwala czy nie pozwala. Do tego "trza" forumowego specjalisty :)
No na obecna chwile to kazdy sobie gdyba. Myslalem ze moze ktos z synology by sie wypowiedzial w tym temacie. to jest albo 0 albo 1. Albo to jest wspierane , albo to nie jest wspierane.
Co do potrzeby posiadania duzej ilosci ram, to temat oleje, bo widze ze z jakiegos powodu on Was drazni, a mi nie chce sie pisac dlaczego mi jest on potrzebny i kadzemu walkowac ze synology to nie tylko storage.
Fakt ze synology dziala z modulami 2x8, i DSM pokazuje 16 GB, i wszystk osie nie wywala, wcale nie musi oznaczac ze uzywamy 16 GB pamieci z kosci. Chyba najlepsza opcja bedzie do synology zadzwonic i sie zwyczajnie o to zapytac. Jak bede znal odpowiedz oficjalna, to sie z Wami oczywiscie nia podziele.
Zadalem pytanie prosto do synology, nr zgloszenia #392235., mam nadzieje, ze ktos da mi spojna i prosta odpowiedz.
Ostatnio zmieniony śr mar 27, 2019 2:24 pm przez gregu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: adjustin »

(...)synology to nie tylko storage(...)
Nie wiem jak inni forumowicze, ale się z Tobą zgadzam. Większa ilość RAMu jest potrzebna przy wirtualizacji.
Jeśli chcesz ją mieć dla zastosowań domowych - wsadzaj śmiało 2 x 8 (o ile wykorzystujesz wirtualizację) - (może to Cię zadowoli: mam styczność z wieloma urzędami, które takowy zabieg wykonały i wszystko działa. Urzędy w liczbie pracowników około 50 + 2 wirtualki + snapshoty. Uczestniczyłem jako strona podczas kontroli NIKu w zakresie KRI i nie mieli zastrzeżeń - na marginesie trafiłem na kontrolerów, którzy wiedzieli o czym mówią :)).
Jeśli chcesz mieć 16 GB RAMu do biznesu - to niekoniecznie akurat to urządzenie (+ dodatkowe peryferia itp...).
Jednakże opowiedziałeś się, że do domowego LABu z VM.
Osobiście czekam na odpowiedź, która dostaniesz. Zaciekawił mnie temat.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
gregu
Amator
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 14, 2019 11:13 am

Re: RAM 918+ 16 GB?

Post autor: gregu »

Dear Grzegorz,

First of all I would like to thank you for working with our products.

To be clear the DS918+ support up to 8GB of RAM.

This is tested by our product developers in Taiwan.

It can be that there are people that make it work with 16GB, but we don't recommend this configuration.

If people try to make it work with for example 16GB it's on own risk.

Kind regards,

Richard
Product Manager
Synology


Taka byla odpowiedz :/
ODPOWIEDZ