Dysk Systemowy SSD a Pula Pamięci

ODPOWIEDZ
swirusspl
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 31, 2018 12:48 pm

Dysk Systemowy SSD a Pula Pamięci

Post autor: swirusspl »

Cześć,
Jestem stosunkowo świeżym posiadaczem DS718+.
Do NAS wrzuciłem dwa dyski, jeden SSD na system a drugi czerwony Caviar 8TB na dane. Problem w tym, że chciałbym zainstalować na serwerze aplikację, która rekomenduje instalację swojej bazy na SSD. Nie mogę wskazać dysku systemowego do instalacji folderu z bazą ponieważ nie jest "pulą pamięci" :(
Czy da się tak zrobić przy mojej konfiguracji dyskowej aby na dysku SSD tam gdzie jest system również wydzielić pulę pamięci do folderów współdzielonych ?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Dysk Systemowy SSD a Pula Pamięci

Post autor: R70 »

Mając 2 dyski jako storage jesteś skazany na to, że DSM zainstaluje się na obu - tego nie możesz zmienić. Ale już do instalacji aplikacji możesz wybrać dowolny wolumen. A przecież możesz stworzyć niezależne wolumeny na SSD i na HDD. Pule pamięci też możesz stworzyć samemu - każda może mieć w Twoim przypadku jeden dysk. Także nie powinno być problemu żeby skorzystać wolumenu znajdującego się na puli pamięci zawierającej SSD a nie HDD.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
swirusspl
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 31, 2018 12:48 pm

Re: Dysk Systemowy SSD a Pula Pamięci

Post autor: swirusspl »

Nie do końca rozumiem.
Czyli system Synology wstanie nawet jak wyciągnę ten dysk SSD ? Mogę go przerobić na pulę pamięci nie tracąc ustawień Synology ?
Jak zatem wymusić albo skąd wiadomo, że system synology wstaje z szybszego dysku SSD ?

Czyli jak system ostrzega przy tworzeniu na SSD puli pamięci, że stracę z niego dane, to system i tak wstanie po takiej operacji ?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Dysk Systemowy SSD a Pula Pamięci

Post autor: R70 »

DSM zainstalował się na obu dyskach. Pule pamięci i wolumeny instalujesz już wg uznania - jak chcesz.
O szybkości działania systemu DSM zadecyduje najwolniejszy dysk. Jeśli chcesz mieć szybkość SSD to musisz w serwerze synology mieć same dyski SSD a HDD np. w jednostce rozszerzającej.

edit:
podejrzewam że system ostrzega Cię o stworzeniu puli pamięci na jednym dysku (czyli bez nadmiarowości). Jeśli stworzyłbyś pulę pamięci z 2 dysków w R1 albo SHR to ostrzeżenia zapewne by nie było.
Ostatnio zmieniony pn gru 31, 2018 1:11 pm przez R70, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
swirusspl
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 31, 2018 12:48 pm

Re: Dysk Systemowy SSD a Pula Pamięci

Post autor: swirusspl »

Wszystko już jasne Panowie. Serdecznie dziękuję za ekspresową pomoc!
ODPOWIEDZ