Wolny transfer plików po OpenVPN

ODPOWIEDZ
lukaszwroc
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czw wrz 20, 2018 9:12 am

Wolny transfer plików po OpenVPN

Post autor: lukaszwroc »

Hej
Nie dysponuję nadmiarem gotówki toteż mój zakup skupił się na urządzeniu DS216SE. Do tego dwa dyski 1TB WD RED. Wszystko ładnie pięknie chodzi, NAS jest raczej z tych wolniejszych ale aż tak mi to nie przeszkadza, głównie ma przechowywać kopię danych i robić dodatkową na serwer googla. Do tego sprawdza się znakomicie.

Jest jeden troszkę mnie martwiący problem. Po skonfigurowaniu OpenVPN i przetestowaniu go w lokalnej sieci (nie łącząc się poza domem), transfery są zdecydowanie za niskie. Wszystkiemu winne szyfrowanie, które zjada 100% CPU. Transfery są na poziomie 2MB/s kiedy to łącząc się bez użycia OpenVPN transfery są na poziomie 100MB/s odczyt 50MB/s zapis.

Wiem, że po OpenVPN nie ma co spodziewać się takich samych transferów, ale różnica jest tak olbrzymia, że aż się zastanawiam, czy mój wybór był słuszny. Może jest jaki tryb szyfrowania który mniej obciąża CPU lub inne ustawienie ?

Pomijam tutaj prędkości mojego łącza internetowego bo obydwa testy są wykonywane w sieci LAN, więc nie bierze ono udziału w wynikach osiąganych po VPN.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wolny transfer plików po OpenVPN

Post autor: mikhnal »

Ten model nie nadaje się do VPN, jak to sam zauważyłeś ma za słaby procesor. Nie przeskoczysz tego.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
lukaszwroc
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czw wrz 20, 2018 9:12 am

Re: Wolny transfer plików po OpenVPN

Post autor: lukaszwroc »

W takim razie będę zmuszony go sprzedać, jaki inny model proponujesz. Interesowałby mnie transfer na minimalnym poziomie 12,5MB/s ( 100Mb/s). Rozumiem, że mam szukać takiego z procesorem wspierającym AES-NI ?
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Wolny transfer plików po OpenVPN

Post autor: Przemuss »

A nie lepiej OpenVPN skonfigurować na routerze który przejmie cała robotę szyfrowania na siebie (o ile masz wydajny router).
W konfiguracji VPN-u na synku jest możliwość zmiany typu szyfrowania. Generalnie czym mocniejsze szyfrowanie tym większe zużycie procka.
Jakie szyfrowanie użyłeś?
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ