Poszukuję serwera do małej firmy

Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: Poszukuję serwera do małej firmy

Post autor: Krzys »

To dlaczego wirtualizacja na starym laptopie powiedzmy Compal Fl90 gdzie mam HDD 5400obr i tylko 4GB RAM działa elegancko ?
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Fixer
Trochę Wie
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 13, 2017 10:46 am

Re: Poszukuję serwera do małej firmy

Post autor: Fixer »

może być wiele przyczyn... ale główne to procesor, dysk, pamięć i magistrala połączeniowa

raz że w nasie lecisz po kabelku
a dwa że są inne procki; np. laptopowy mimo, że leciwy może mieć technologię wspierającą wirtualizację (tzw. zestaw instrukcji jak np.
ang. "VT-x hardware acceleration").
Już pomijam, że leciwy VMM dla virtualbox'a pod synka jest kompletnie nie udaną i wieszającą się konstrukcją.

Dla przykładu wyłącz w BIOS'ie na lapku te instrukcje a zobaczysz jak maszyna wirtualna klęknie.

Jeśli ten temat interesuje Cię głębiej to porównaj specyfikację architektury obu stacji roboczych a szybko znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań.
Ostatnio zmieniony pn cze 18, 2018 12:18 pm przez Fixer, łącznie zmieniany 1 raz.
http://codesnippets.pl - baza porad dla programistów, webmasterów, grafików
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Poszukuję serwera do małej firmy

Post autor: Przemuss »

@Fixer masz jakieś doświadczenie temacie czy tylko masz teorie opanowaną?

Cache w macierzach ma bardzo duże znaczenie. Mając niską wydajność dysków cache silnika delikatnie zrekompensuje opóźnienia. Przy małych bazach danych będzie całkiem znośnie ale mając bazę duża po kilkanaście GB samym cachem silnika nie wiele zrobisz. Nie mając odpowiedniej wydajności dyskowej z opóźnieniem trzeba się pogodzić.
Testowałem u siebie SSD cache na synku RS2212RP+ i muszę przyznać że mile mnie zaskoczył gdy miałem na nim bazy MSSQL i Firebird (zasób iSCSI).
Niestety leżał transfer danych dlatego postanowiłem zakupić półkę dyskową i kontroler. Dyski SASowe.
Gdyby nie ograniczenia sieci zapewne dalej bym z tego rozwiązania korzystał.

PS. Link Aggregation nie podnosi przepustowości na linii host-serwer jak to wiele osób twierdzi. Daje on korzyść dopiero przy większej ilości hostów.


Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Fixer
Trochę Wie
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 13, 2017 10:46 am

Re: Poszukuję serwera do małej firmy

Post autor: Fixer »

Kolego Przemuss - pytanie retoryczne + napisałeś bardzo ogólnikowo w pierszej części (używając sformułowań "bardzo duże znaczenie", "delikatnie zrekompensuje", "przy małych bazach") pewne oczywiste oczywistości robiąc sobie mały "dupochron" dlatego ciężko mi się tu do tego jakkolwiek odnieść. Chyba tylko mogę napisać, że "TAK".

Nie wiem jak u Ciebie ale ja u siebie Firebird i mssql'a (silnik płatny$$$) nie widzę w "Package center". Więc ten problem nie dotyczy większości użytkowników synków a Twoje zastosowane rozwiązania są czystą protetyką wiszącą na kiju - cześć i chwała wszystkim eksperymentatorom.

Proponuję konkretnie odnieść się do silnika MariaDB bo ten jest wspierany. Zawiera on niezbedną indeksację, relacje oraz cache - do obsługi do 10 milionów rekordów przy poprawnie zbudowanym schemacie SQL + dobrej konfiguracji środowiska więcej do szczęścia nie potrzeba.

W tym wątku tematycznym chodzi mi wyłącznie o to, że pchanie na siłę dedykowanych rozwiązań na potrzeby produkcyjnych stacji serwerowych (jak cache czy wirtualizacja) w urządzeniach mało skalowalnych, zamkniętych i dedykowanych pod zwykłego zjadacza plików dźwiękowych i kolekcji fapów mija się kompletnie z celem i jest zabiegiem czysto marketingowym, mającym na celu wydusić "kesz" z kieszeni klienta. Bo kto normalny na umyśle postawi dużą bazę (kilka mln rekordów) szerokiemu gronu odbiorców licząc na super wydajność? Nie mówię - możesz (trochę) przycebulić i wydusić na uparciucha ostatnie poty z synka w ramach zakładu ze znajomym o przysłowiowe piwo ale proszę nie pchać tego na siłę łopatą do gardła dla rozwiązań produkcyjnych.

Reasumując pamięć tania nie jest a zysk z jej posiadania jest nieodczuwalny dla potencjalnego odbiorcy do którego ten produkt jest kierowany.
Przypomnę tylko, że ten temat poruszą wątek "małej firmy" a ewentualna korzyść wynikająca z możliwość dofinansowania sprzętu z jakiegoś tam projektu pełni tu role patogena, gdzie górę bierze przyrost formy nad treścią. Czyli potrzebuję bryczkę do wywozu gnojownika na pole ale, że dają hajs do se kupię ferarri. Nikt Ci nie zabroni tego - wręcz przeciwnie korzystaj jak można! Bież chłopie najwyższy model z półki i do tego garść cache'a.
Jeśli będzie wydawać swoje $$ podejdziesz do zakupu inaczej bo naturalną formą zakupu jest branie tego co jest Ci w danej chwili potrzebne, jeśli po czasie i testach okaże się to za wolne to wtedy modernizujemy i dokładamy cegiełek - tak jak zrobił Przemuss w jego opisywanym przykładzie wyżej. Bo nikt umyślnie nie będzie pakował się w niepotrzebne koszta bo w dzisiejszych czasach kupno rzeczy która nigdy się do niczego nie przyda jest bardzo duża.

Myślę, że temat pamięci jest tutaj dostatecznie wyjaśniony a tym samym zamknięty. Jeśli ktoś poczuł się urażony to z góry przepraszam - to były tylko przytoczone hipotetyczne przykłady i nie dotyczą one nikogo konkretnego.

Ktoś to jeszcze w ogóle czyta? :lol:
http://codesnippets.pl - baza porad dla programistów, webmasterów, grafików
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Poszukuję serwera do małej firmy

Post autor: Przemuss »

@Fixer proponuję przeczytać jeszcze raz to co napisałem ale tym razem ze zrozumieniem.
Czy ja gdzieś napisałem o paczkach z repozytorium mssql i firebird?
Wiesz co to iSCSI? Jak temat jest ci obcy to nie wieszaj psów na mojej osobie. Nie znasz mnie więc nie oceniaj pochopnie.
Tyle w temacie.

Edyta.
Zastanów się co się stanie z nie zapisanymi danymi w cache silnika a tymi w SSD cache. Nie bez powodu sprzętowe kontrolery mają baterie i teraz coraz częściej SSD cache.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Fixer
Trochę Wie
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 13, 2017 10:46 am

Re: Poszukuję serwera do małej firmy

Post autor: Fixer »

patrz jak się uparł drążyć no...

ogarniasz mysql?
weź źrób test

Kod: Zaznacz cały

use mysql;
SELECT SQL_CACHE benchmark(200000000,'SELECT * FROM mysql.help_keyword WHERE help_keyword.`name` LIKE "%a%"');
i wklej czas wykonania zapytania z włączonym cache
a następnie wyłącz cache, przerestartuj silnik SQL'a i wykonaj zapytanie ponownie i podaj czas wykonania
teraz podziel się wnioskami z obserwacji

możesz to też podłączyć pod swoją większą bazę tylko nie przesadzaj z krotnością zapytań w liczniku...
http://codesnippets.pl - baza porad dla programistów, webmasterów, grafików
ODPOWIEDZ