Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: dawidb33 »

Witam
tak jak w temacie, dostałem maila (w załączniku), iż wystąpił błąd w dysku nr 2. Przesyłam zdjęcia zakładek które uważam, że mogą być ważne. Problem ten pojawił się już drugi raz i dlatego mnie zaniepokoił. Czy uważacie, że dysk już pada i nadaje się do odesłania na gwarancję ? Przepracowane ma tylko 9200 h (w półtora roku). Mam 3 takie dyski i już nie wiem gdzie go kupiłem (będę szukał FV) ale wydaje mi się, że w komputroniku (po poleceniach z forum). Na stronie WD jednak pojawia się problem odnośnie gwarancji (w załączniku szczegóły). W tej chwili puściłem pełny test SMART jednak w załączniku są także wyniki niedawno ukończonego ze statusem NORMALNY.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: dawidb33 »

mail o problemie.png
mail Miesięczny raport o kondycji dysków.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony pn lut 12, 2018 8:07 am przez dawidb33, łącznie zmieniany 1 raz.
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: dawidb33 »

test_log-2018-02-12-07-40-29.png
zarządzanie przechowywaniem.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: WILU »

jeśli możesz to przełóż dysk do innej kieszeni w NAS-ie i sprawdź czy dalej ten sam problem występuje (żeby wyeliminować ewentualny problem sprzętowy po stronie NAS-a).
co do gwarancji na dysk na stronie WD - wygląda na to, że sprzedano Ci dysk, który nie był przeznaczony bezpośrednio do sprzedaży dla użytkownika końcowego a pochodzi np z rozbiórki jakiegoś serwera lub był przewidziany jako część zamienna dla takiego serwera któregoś w producentów. na pewno sprawa wymaga wyjaśnienia (dysk w czasie sprzedaży mógł być nowy, nieużywany, ale bez gwarancji WD).
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: dawidb33 »

Dziękuję za szybką odpowiedź.

"jeśli możesz to przełóż dysk do innej kieszeni w NAS-ie" - rozumiem że zamienić dysk z kieszeni nr 1 na ten z 2 miejscami? Tylko ten problem pierwszy raz pojawił się jakieś 2-3 miesiące temu (wtedy za bardzo się nie przejąłem gdyż raport o dysku pokazywał 0 bad sektor) więc długo musiałbym czekać a niechciałbym aby w międzyczasie padł. Niby jest SHR ale wiadomo.

Odnośnie zakupionego dysku dziś odnajdę fakturę, wydaje mi się że był kupiony w komputroniku. Za godzinę dam znać.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: WILU »

dawidb33 pisze: pn lut 12, 2018 8:11 am "jeśli możesz to przełóż dysk do innej kieszeni w NAS-ie" - rozumiem że zamienić dysk z kieszeni nr 1 na ten z 2 miejscami?
tak dokładnie. co prawda mało to prawdopodobne, ale możliwe, że problematyczny jest interfejs sata w Twoim NAS-ie i to on powoduje te błędy.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: dawidb33 »

Odnalazłem fakturę. Zakup 16-08-2016 r. w sklepie SFERIS. Jak to możliwe że zakupiony w normalnym sklepie a okazuje się, że nie ma gwarancji?

Czy dobrym rozwiązaniem będzie czekanie po podmianie dysków (nie wiadomo jak długo) czy może już próbować reklamować ze względu na chociażby nieścisłości w gwarancji?

EDIT: podmieniłem dyski, system działa normalnie. Dołączam jeszcze zdjęcie (po podmianie oznaczenie dysku nr 2 jednak ten jest sprawny, przepracowane ma ponad 12000 h) z zakładki INFO SMART. Nie znam się na tym, ale tu są mniejsze wartości niż w zakładanym uszkodzonym dysku (teraz oznaczenie nr 1).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: WILU »

dawidb33 pisze: pn lut 12, 2018 8:49 am Odnalazłem fakturę. Zakup 16-08-2016 r. w sklepie SFERIS. Jak to możliwe że zakupiony w normalnym sklepie a okazuje się, że nie ma gwarancji?
no to raczej pytanie do Sferis ;) pewnie Ci udzielili swojej wewnętrznej gwarancji na ten dysk i teraz musisz go reklamować u nich a nie bezpośrednio w WD. skontaktuj się z nimi i zapytaj o tą gwarancję. tak jak napisałem wcześniej, dysk zapewne sprzedali Ci nowy, niemniej nie z tego kanału sprzedaży co trzeba.
dawidb33 pisze: pn lut 12, 2018 8:49 am EDIT: podmieniłem dyski, system działa normalnie. Dołączam jeszcze zdjęcie (po podmianie oznaczenie dysku nr 2 jednak ten jest sprawny, przepracowane ma ponad 12000 h) z zakładki INFO SMART. Nie znam się na tym, ale tu są mniejsze wartości niż w zakładanym uszkodzonym dysku (teraz oznaczenie nr 1).
zapuść teraz na obu długi test SMART i poczekaj na koniec. jak na tym drugim nie będzie sypać błędami to można przyjąć, że z NAS-em wszystko OK. możesz też zrobić jeszcze jedną rzecz, ale w sumie z dyskiem na gwarancji to nie wiem czy bym się w to bawił - podłącz ten felerny dysk pod PC-ta za pomocą przejściówki USB albo jakieś obudowy USB i odpal program diagnostyczny WD - DataLife Guard. tam masz 3 testy - short smart, extended smart (to samo masz w NAS-ie) i ostatni - write zeroes - czyli zerowanie dysku. czasem pomaga. ale tak jak pisałem - dysk jest świeży, na gwarancji, więc bym się w to nie bawił.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
dawidb33
Trochę Wie
Posty: 133
Rejestracja: czw gru 21, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Kielce

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: dawidb33 »

Napisałem maila do Sferis. Dam znać jaka będzie odpowiedź ale już mi się to nie podoba, że taki sklep działa w ten sposób. Nie było żadnej informacji - inaczej bym nie kupił. Wiadomo, że wartość dysku w porównaniu do jego zawartości jest znikoma.

Proszę jeszcze o informację, jak przygotować dysk do ewentualnego zwrotu/wymiany? Jak polecacie usunąć dane? Czy podpiąć pod PC i np wykorzystać Eraser?
Ciekawy jestem jak długo może trwać akcja serwisowa - w tym czasie będę bez ochrony danych (teraz jest SHR). Najlepiej jakby przysłali nowy sprawny a tego bym odesłał (w międzyczasie odbudowała by się ochrona danych).
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wystąpił błąd we/wy dysku 2 WD RED

Post autor: WILU »

do wymazania dysku możesz użyć Erasera. patrząc na dane smart tego dysku nie ma z nim tak tragicznie - są co prawda błędy w pozycji "multi zone error rate" ale "reallocated sector ct" i "current pending sector" mają wartości 0. być może trafiły się jakieś "słabe sektory" w czasie zapisu / odczytu danych, ale nie zostały one jeszcze oznaczone jako uszkodzone. zerowanie dysku mogłoby tu pomóc, ale wiadomo, zaufanie do takiego dysku na pewno będzie małe, do tego jeszcze nieścisłości z gwarancją. daj znać co Ci odpiszą.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
ODPOWIEDZ