DS do podstawowych zadań?

KiepskiLemur
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wt gru 26, 2017 1:41 pm

DS do podstawowych zadań?

Post autor: KiepskiLemur »

Witajcie,
Przymierzam się do rozwiązania w postaci DS w domu. Obecnie posiadam dysk 3,5" 500gb WD Blue na Ext4 z nalotem 8600h podpięty pod OpenWRT na routerze WDR3600 i robi on za backup danych i przechowanie mediów.

Marzy mi się backup z dwóch telefonów Android robionych np w nocy, głównie zdjęcia i filmy z dostępem do mediów również spoza sieci oraz backup z synchronizacją zmian z dwóch laptopów. Korzystać będzie dwóch użytkowników w tym samym czasie. DLNA odpalam sobie na laptopie więc duża moc nie jest wymagana.

Przydałby się mechanizm zabezpieczenia przed ransomware szyfrującym dane, czyli np. robienie kopii i zmiana danych tylko za pośrednictwem usługi Synology, a dane na serwerze będą dla usera tylko do odczytu?

I najważniejsze. Korzystam z internetu LTE w Play bez szansy na publiczny IP. Czy dostęp do danych można zrealizować kiedy serwer będzie za NAT?

Dużo roboty podejrzewam robić będzie software instalowany na sprzętach dlatego czy taki Ds115j będzie ok? Wsparcie dla poprawek zakładam będzie do 2023r?

Pozdrawiam i z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: Zoltar »

Korzystając z usługi Synology o nazwie QuickConnect możesz mieć dostęp z zewnątrz bez publicznego IP aczkolwiek nie jest to dostęp do wszystkich usług.
Dlaczego akurat pomyślałeś o 115j? To już prawie 3 letni model, jest już od niego coś nowszego. Poza tym model z j jest tzw. modelem budżetowym. Do tego to jednodyskowiec-nie zależy Ci na bezpieczeństwie danych?
KiepskiLemur
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wt gru 26, 2017 1:41 pm

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: KiepskiLemur »

Dane ważne zgrywam na DVD, mam na laptopie, zewnętrznym dysku i właśnie pseudo NAS, który mam obecnie. Po prostu nie ufam jednemu rozwiązaniu. :) Myślałem o RAID, ale nie znając usług i tego jak działa Synology nie chcę od razu wchodzić w wielkie inwestycje, a spróbować kupić używkę, przełożyć dysk dla testów, a potem dopiero dobrać coś rozsądnego.
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: Zoltar »

Pytanie czy używany, nienajnowszy i nienajszybszy model nie zrazi Ciebie do produktów Synology
Awatar użytkownika
xurc
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 10:00 am

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: xurc »

Niestety nie przełożysz dysku ot tak do NASa. Trzeba go zainicjować w urządzeniu, co wiąże się z koniecznością skopiowania danych najpierw na inny dysk.
Ja mam dwu kieszeniowy DS215j i zaczynałem z jednym nowym dyskiem i jednym starym (bez raid). Potem przekonałem się do urządzenia i dołożyłem drugi nowy dysk i ustawiłem raid (stary dysk zresztą padł). W jedno kieszeniowcu dołożenie dysku to wymiana urządzenia.
https://synopackage.com
https://www.facebook.com/synopackage/
Sprzęt:
DS718+ (apollolake): 2x2TB (WD RED) SHR ,8GB RAM
Poprzedni:
DS215j
KiepskiLemur
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wt gru 26, 2017 1:41 pm

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: KiepskiLemur »

Tak jak wspomniałem, z przełożeniem danych nie będzie problemu ponieważ kopię danych przechowuje w minimum 3 miejscach jednocześnie. :) Zależy mi na dostępie do tych danych z zewnątrz w sytuacji gdy korzystam z LTE. :) Kwestia 2xHDD czy 1xHDD odkładam na drugi plan - choć widzę że bardzo mi polecacie rozważyć takie rozwiązanie. :) Ze wstępnych informacji wyczytanych na zagranicznych forach użytkownikom udaje się wystawić NAS przez LTE na zewnątrz. Liczyłem, że skoro w Polsce korzysta się dosyć intensywnie z takiego dostępu do sieci to odpowie ktoś kto praktycznie taki problem przerobił i może potwierdzić, że to będzie działać. :)
Awatar użytkownika
xurc
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 10:00 am

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: xurc »

Z LTE nie miałem wiele do czynienia, a już na pewno nie w połączeniu z NAS. Niedawno było trochę o tym na tym wątku na forum
viewtopic.php?f=19&t=1094
https://synopackage.com
https://www.facebook.com/synopackage/
Sprzęt:
DS718+ (apollolake): 2x2TB (WD RED) SHR ,8GB RAM
Poprzedni:
DS215j
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: stanley99 »

KiepskiLemur pisze:Dane ważne zgrywam na DVD, mam na laptopie, zewnętrznym dysku i właśnie pseudo NAS, który mam obecnie. Po prostu nie ufam jednemu rozwiązaniu. :)
I słusznie, że nie ufasz. Pomyśl jeszcze o kopiowaniu na zewnątrz, tzn. poza swój lokal, np. do chmury. Bo jeżeli obecne backupy zaatakuje woda czy strawi ogień - odpukać... Synology ma odpowiednie narzędzia, np. Cloud Sync.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
KiepskiLemur
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wt gru 26, 2017 1:41 pm

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: KiepskiLemur »

Niestety nie umiem się przekonać do trzymania prywatnych danych w chmurze na cudzym komputerze. Mógłbym eksportować zdjecia z telefonów do google drive ale jeśli cos raz wrzucę do internetu to już raczej nigdy tego stamtąd nie usune. :) A co do zalania czy ognia, płyt nie muszę trzymać u siebie w domu. Wracajac do głównego wątku wysłałem PM użytkownikowi zakladajacego temat z podeslanego wyzej linka i poczekam na jego odpowiedź. :)
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: DS do podstawowych zadań?

Post autor: stanley99 »

KiepskiLemur pisze:Niestety nie umiem się przekonać do trzymania prywatnych danych w chmurze na cudzym komputerze.
Pliki wysyłane z NAS mogą być zaszyfrowane. Oczywiście - można by w nieskończoność dywagować, że co ktoś zaszyfrował, zabezpieczył, itd., ktoś inny może odszyfrować, odbezpieczyć, etc., że trzymanie danych w chmurach niesie niebezpieczeństwo ich wycieku (czemu nie zaprzeczam), podobnie jak pewne niebezpieczeństwa stwarza przechowywanie pieniędzy w bankach, zwłaszcza z dostępem do konta przez internet. By wreszcie dojść do konkluzji, że najbezpieczniej odciąć się w ogóle od sieci, a pieniądze trzymać w skarpecie ;)
A poważniej: podałem tylko jako opcję do rozważenia, przymusu nie ma ;)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ