Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

ODPOWIEDZ
digitaladam
Amator
Posty: 18
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 7:35 am

Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: digitaladam »

Dzień dobry,
niestety padł sam serwer Synology.
Dyski są sprawne. Oba były w jakimś RAID1 domyślnego pomysłu SHR synology.

Niby to synology to takie bezpieczne rozwiązanie, a trzeba chyba mieć jednak sporą wiedzę Linuxową, aby te dane odzyskać...

Zależy mi bardzo, aby odzyskać strukturę plików wraz z nazwami plików i katalogów.

W poradniku:
https://kb.synology.com/pl-pl/DSM/tutor ... using_a_PC
zatrzymuję się na wydaniu polecenia lvs z punktu 12, mianowicie u mnie wyświetla komunikat:

WARNING: PV /dev/md2 in VG vg1000 is using an old PV header, modify the VG to update.
LV VG Attr LSize Pool Origin Data% Meta% Move Log Cpy%Sync Convert
lv vg1000 -wi-a----- 3,63t

O czym oczywiście poradnik Synology nie wspomina.

Pomoże ktoś?

Adam


Polecenie:
sudo vgck --updatemetadata vg1000
zgodnie z tą stroną https://askubuntu.com/questions/1299499 ... y-the-vg-t
wydane drugi raz nie wyświetla już komunikatu: WARNING: PV /dev/md2 in VG vg1000 is using an old PV header, modify the VG to update

Niestety dalej polecenie lvs nie wyświetla żadnego {device_path} jak w poradniku synology, u mnie jest:
lvs
LV VG Attr LSize Pool Origin Data% Meta% Move Log Cpy%Sync Convert
lv vg1000 -wi-a----- 3,63t

Próba podmapowania tego co widzę w systemie:
mount /dev/dm-0 /home/ubuntu/Desktop/Test/ -o ro
mount: /home/ubuntu/Desktop/Test: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/mapper/vg1000-lv, missing codepage or helper program, or other error.
digitaladam
Amator
Posty: 18
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 7:35 am

Re: Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: digitaladam »

Użycie opcji btrfs check z "dangerous option" --repair także bez rezultatatu.
btrfs check --repair /dev/vg1000/lv

Dane odzyskane bez struktury za pomocą programu PhotoRec, a następnie całe wraz z strukturą plików po przełożeniu dysków do innego NASa.

Mimo to nigdy więcej żadnego Synology w firmie klientowi nie postawimy. Zabawki dobre pod telewizor, ale nie do firm. Komp PC w tej cenie jest wielokrotnie bardziej wydajny, nie trzeba kombinować z sql, a odzyskanie danych nawet z najprostszego programowego raid Intela, to po prostu ich skopiowanie z dysku.
Nie po to stosuje dyski w układzie raid, żebym jeszcze musiał płacić paręnaście tysięcy złotych za ich odzyskanie specowi od Linuxa.
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: Przemuss »

I po coś tak kombinował? Wystarczy dyski przełożyć do sprawnego synka i wsio można odzyskać.

Co do urazy do synology. To jest tylko elektronika. Każdemu producentowi zdarzają się wadliwe egzemplarze. Powodów może być wiele nie koniecznie po stronie producenta a także po stronie użytkownika który ma np skopaną instalację elektryczną.
Powodzenia z modelami konkurencji.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
krowka1978
Stały Bywalec
Posty: 327
Rejestracja: wt gru 15, 2015 6:42 pm

Re: Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: krowka1978 »

Admini dzielą się na:
1. Tych co robią backupy.
2. Tych co będą robić.
3. Tych co niczego się nie nauczyli - stawiam na ten przypadek po tonie wypowiedzi i mądrkowaniu o narzędziach Intela do RAID.

Łatwo mordę drzeć, gdy samemu dupy się dało. W domu nie pozwalam sobie na brak kopii zapasowej, a jechać bez tego w firmie? Jakaś totalna partyzantka i amatorszczyzna. Wcale nie jest mi żal głupoty. Proszę mieć do siebie pretensje, do swego dziadowskiego podejścia do bezpieczeństwa danych, a nie do sprzętu, który z różnych powodów może paść. Obowiązkiem prawdziwego fachowca jest taka konfiguracja, aby zminimalizować ryzyko utraty danych, w tym mieć możliwie najświeższą kopię, nie jedną, a przynajmniej 2 w różnych miejscach. RAID/SHR to nie backup! Lepiej u klientów nic nie rób,
jak takie dziadostwo mnie wku... Z zawodowego punktu widzenia odzysk danych z kopii nie jest mi obcy, dlatego mam uczulenie na, powtórzę się, dziadostwo informatyczne.

Ps. Pod telewizor moje Synki dobre nie są - za głośne dyski, czy wiatraki w DS1513+ :D ogólnie widać, że syf :lol:
Napisz coś o tym innym NAS. Synology już wiem, żeby nie kupować - od takiego fachowca opinia jest święta :P Kto oszczędzał, klient, czy Ty jako podwykonawca, żeby jak najtaniej było? Tematu wiedzy drążył nie będę.

Wybaczcie, ale mam polewkę z głupoty, którą ktoś do tego komercyjnie robi i potem ma żal do wszystkich, tylko nie do siebie.
DS1513+
DSM 7.1.1
4GB RAM
5x 3TB WD RED WD30EFRX RAID 5 btrfs
DS1819+
DSM 7.2
32GB RAM ECC Kingston (2x KSM24SED8/16ME)
4x 8TB Seagate IronWolf ST8000VN004 RAID 6 btrfs
2x Seagate IronWolf 525 SSD M.2 1TB RW cache RAID 1 + E10M20T1
RT2600ac
SRM 1.3
2x MR2200ac (Mesh)
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: Przemuss »

Można powiedzieć że to co napisał kolega wyżej to kropka nad i. I na tym można by temat zakończyć.

Ps. Niestety takich teraz mamy szpeców. Ale to może i dobrze bo po takich, klient nie szuka już dalej oszczędności w IT.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
digitaladam
Amator
Posty: 18
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 7:35 am

Re: Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: digitaladam »

Przemuss pisze: ndz lip 03, 2022 9:27 pm I po coś tak kombinował? Wystarczy dyski przełożyć do sprawnego synka i wsio można odzyskać.

Na stronach Synology napisane jest, że nie gwarantują nie skasowania danych.
digitaladam
Amator
Posty: 18
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 7:35 am

Re: Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: digitaladam »

krowka1978 pisze: ndz lip 03, 2022 11:23 pm Admini dzielą się na:
1. Tych co robią backupy.
2. Tych co będą robić.
3. Tych co niczego się nie nauczyli - stawiam na ten przypadek po tonie wypowiedzi i mądrkowaniu o narzędziach Intela do RAID.

Łatwo mordę drzeć, gdy samemu dupy się dało. W domu nie pozwalam sobie na brak kopii zapasowej, a jechać bez tego w firmie? Jakaś totalna partyzantka i amatorszczyzna. Wcale nie jest mi żal głupoty. Proszę mieć do siebie pretensje, do swego dziadowskiego podejścia do bezpieczeństwa danych, a nie do sprzętu, który z różnych powodów może paść. Obowiązkiem prawdziwego fachowca jest taka konfiguracja, aby zminimalizować ryzyko utraty danych, w tym mieć możliwie najświeższą kopię, nie jedną, a przynajmniej 2 w różnych miejscach. RAID/SHR to nie backup! Lepiej u klientów nic nie rób,
jak takie dziadostwo mnie wku... Z zawodowego punktu widzenia odzysk danych z kopii nie jest mi obcy, dlatego mam uczulenie na, powtórzę się, dziadostwo informatyczne.

Ps. Pod telewizor moje Synki dobre nie są - za głośne dyski, czy wiatraki w DS1513+ :D ogólnie widać, że syf :lol:
Napisz coś o tym innym NAS. Synology już wiem, żeby nie kupować - od takiego fachowca opinia jest święta :P Kto oszczędzał, klient, czy Ty jako podwykonawca, żeby jak najtaniej było? Tematu wiedzy drążył nie będę.

Wybaczcie, ale mam polewkę z głupoty, którą ktoś do tego komercyjnie robi i potem ma żal do wszystkich, tylko nie do siebie.


Założyłeś tu konto po to, by wyszydzać innych podnosząc podświadomie swoją niską samoocenę i brak pewności siebie?

Skoro jesteś takim specjalistą od kopii zapasowych, to mogłeś się wypowiedzieć bardziej merytorycznie dotyczącym meritum tej sprawy.

Nie znam sytuacji, ale "mam polewkę". Taki jestem chojrak spec.

Dane firmowe na tym NASie były zabezpieczone poprzez wielomiejscowe kopie zapasowe.
A to, iż klient utworzył sobie swój prywatny folder współdzielony, gdzie przerzucił wszystkie swoje prywatne zdjęcia, to miałem mieć z niego "polewkę"? . Gdybyś prowadził swoją własną firmę, to wiedziałbyś, że to tak nie działa w relacji z klientami.
krowka1978
Stały Bywalec
Posty: 327
Rejestracja: wt gru 15, 2015 6:42 pm

Re: Odzyskanie danych z uszkodzonego Diskstation

Post autor: krowka1978 »

digitaladam pisze: wt lip 05, 2022 9:31 am Założyłeś tu konto po to, by wyszydzać innych podnosząc podświadomie swoją niską samoocenę i brak pewności siebie?
Tak, specjalnie założyłem to konto 15 grudnia 2015 o 18:42, żeby w tym poście nadmuchać swoje ego - czekałem na to kilka lat.
Widzę, że jesteś też specjalistą w psychologii - byś się lepiej nie odzywał.
digitaladam pisze: wt lip 05, 2022 9:31 am Skoro jesteś takim specjalistą od kopii zapasowych, to mogłeś się wypowiedzieć bardziej merytorycznie dotyczącym meritum tej sprawy.
Powtórzę się - RAID/SHR to nie kopia zapasowa.
Na tym zakończę swój udział w tej dyskusji.
DS1513+
DSM 7.1.1
4GB RAM
5x 3TB WD RED WD30EFRX RAID 5 btrfs
DS1819+
DSM 7.2
32GB RAM ECC Kingston (2x KSM24SED8/16ME)
4x 8TB Seagate IronWolf ST8000VN004 RAID 6 btrfs
2x Seagate IronWolf 525 SSD M.2 1TB RW cache RAID 1 + E10M20T1
RT2600ac
SRM 1.3
2x MR2200ac (Mesh)
ODPOWIEDZ