Męczenie nowego dysku zanim trafi do eksloatacji

Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1174
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Męczenie nowego dysku zanim trafi do eksloatacji

Post autor: michau »

Chyba tylko pojedynczo do kompa wkładać i sprawdzać :?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Męczenie nowego dysku zanim trafi do eksloatacji

Post autor: R70 »

No właśnie tak robię, tylko szukam czegoś co będzie bardzo "męczyło" actuator niż ręcznie zapodane kopiowanie danych po dysku albo testy typu CrystalDiskMark itp ;)
Obłęd jakiś - trzeba siedzieć i nasłuchiwać dysk a czas tego "eksperymentu" mierzy się w godzinach :/
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Męczenie nowego dysku zanim trafi do eksloatacji

Post autor: Przemuss »

Parkowanie głowicy tego co pamietam jest odnotowane w smart pod parametrem 193 Load/Unload Cycle Count. Jakie wartości tego parametru są na dyskach?

Co do męczenia dysków. Zobacz taki program jak iometter http://www.iometer.org/. Możesz w nim ustawić wielogodzinny dysk a testów np 20.
Osobiście go używałem do testowania wytrzymałości macierzy dyskowej składającej się z 12 dysków. Po tygodniu testów dyski klasy Desktop po konkretnym oraniu miały się dobrze.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka




Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Męczenie nowego dysku zanim trafi do eksloatacji

Post autor: R70 »

Przemuss pisze: śr lut 24, 2021 9:08 pm Parkowanie głowicy tego co pamietam jest odnotowane w smart pod parametrem 193 Load/Unload Cycle Count. Jakie wartości tego parametru są na dyskach?

Co do męczenia dysków. Zobacz taki program jak iometter http://www.iometer.org/. Możesz w nim ustawić wielogodzinny dysk a testów np 20.
Osobiście go używałem do testowania wytrzymałości macierzy dyskowej składającej się z 12 dysków. Po tygodniu testów dyski klasy Desktop po konkretnym oraniu miały się dobrze.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
Dzięki :)
Generalnie parkowanie głowicy sprawdziłem od razu po usłyszeniu niepokojących odgłosów. Różnica miedzy ilościąstartów dysku a parkowań jest minimalna - tzn. dyski mają obecnie po kilka startów za sobą a parkować +1 do +3 więcej. Te stuki nie zostały odnotowane jako parkowanie - mimo że tak brzmią.

Z iomettr-em kiedyś już próbowałem coś zdziałać, ale bez sukcesu - tzn. dyski są przekreślone i nie mogę na nich odpalić testów. Coś robię nie tak, poszukam pomocy jak się do tego dobrze zabrać :)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Męczenie nowego dysku zanim trafi do eksloatacji

Post autor: Przemuss »

Przekreślenie oznacza że na dysku nie ma utworzonego pliku testowego(iobw.tst).
Zaznaczasz dysk x wypełniasz pole "maximum disk size" np 5 000 000 =2.5GB.
Czym większy będzie plik to dysk będzie miał co robić, w zakładce "access spec..." dodajesz testy jakie chcesz wykonać a w zakładce "test setup" ustawiasz czas trwania.
Zieloną flaga aktywujesz. (tylko zapewnij odpowiednie chłodzenie dla dysku).


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Męczenie nowego dysku zanim trafi do eksloatacji

Post autor: R70 »

Bardzo dziękuję @Przemuss :) wierzę że teraz wyselekcjonuje wadliwy dysk

edit:
No niestety, plik tekstowy nic nie dał - nadal dysków nie było widocznych. Ale wolnej chwili, może jutro sprawdzę to na innym dysku - w końcu musze opanować temat.
Exos-y przeszły katusze ręczne. 2 dyski z 3 wracają do dystrybutora i powinny być wymienione na nowe - wg mnie ewidentnie świadczy to że po drodze ktoś niezbyt ostrożnie się z nimi obchodził .Te 2 wadliwe dyski fizycznie różnią się od 3go; na spodniej części, obok elektroniki mają w metalowej obudowie zagłębienie. Nie wiem co ono oznacza ? inną fabrykę ? Zakładam że są z innej dostawy. Przy okazji informacja odnośnie wymiany - wg info od Seagate Polska, dyski są wymieniana na nowe przez 6 miesięcy od daty produkcji - czyli warto e sprawdzać, bo jak padną po tym czasie, to proces reklamacji może być dłuższy, a ostatecznie możemy dostać dysk odnawiany (a przecież trzeba się liczyć z tym że logistyka też może trochę zająć). O ile pamiętam na spotkaniu Synology w Łodzi w 2019, była mowa że przez rok jest wymiana na nowy więc okres chyba został skrócony :/
Ciekawe jak to będzie wyglądało z dyskami Synology (muszę się dowiedzieć) ? I jakie standardy obecnie mają WD i Toshiba.

edit 10.03.2021
Trzeba przyznać że jedne z największych dystrybutorów IT się popisał...
Dyski kupione 18 lutego (dostawa 19), pierwsze zgłoszenie RMA 22.02, testy wysyłka 25.02 (tyle z mojej strony). przyjęcie 05.03 uznanie reklamacji i wysyłka 9.03 po tysiącu monitów dopingujących. Ostatecznie myślę że dałem ciała - powinienem reklamować bezpośrednio w seagate i wysłać samą elektronikę i naklejkę dysku :/ NA swoją obronę mam tylko to że obiecano mi że jak tylko kurier dowiezie im moje uszkodzone dyski to natychmiast zrealizują wysyłkę nowych... było trochę inaczej.
Teraz czeka mnie testowanie tych 2 które właśnie do mnie dotarły ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ