Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Seagate Backup plus hub 8TB (seagate Archive/Exos 5E8)

Post autor: R70 »

Chcąc rozwiązać problem, wymyśliłem sobie rozdział synchronizacji moich zasobów na 2 dyski: 4TB seagate USB3.0 (tradycyjny dysk PMR) i drugi nowy 8TB backup usb hub (SMR). Niestety, Synology HyperBackup nie poradziłby sobie z zadaniem rozdziału odpowiednich zbiorów na różne dyski więc skorzystałem z FreefilewSync (na razie pod windows - docelowo ma być na Virtualnym Linux w DS916+ ). Każdy folder współdzielony otrzymał 2 zadania - jedno robiło synchronizację plików mniejszych (czyli tych które najszybciej zapychają bufor w dyskach SMR)- do wielkości do 12MB na klasyczny HDD 4TB, drugie plików powyżej 12TB na dysk 8TB SMR. Efekt końcowy jest lepszy - ale daleki od ideału - dysk klasyczny zapisał się z średnią prędkością 70MB/s (cała masa baaardzo małych plików - większe szły z szybkością 120-170MB/s) czyli bardzo dobrą, natomiast pliki większe niż 12MB, na nowym dysku zapisały się z średnią ok. 40MB/s i to dzięki temu że wiele razy włączałem pauzę i pozwalałem 1-3h odpoczywać dyskowi SMR - uwzględniając pauzy byłby n a poziomie 25MB/s czyli górna granica usb2.0. Zobaczymy jak będzie wyglądała synchronizacja dysku częściowo zapisanego - czyli kasowanie danych i nadpisywanie nowych - jest ot zdecydowanie gorszy scenariusz dla dysku SMR.
W każdym razie jak na razie, dyski SMR przy obecnie dostępnych systemach plików trochę mnie zniesmaczyły (najbardziej zniesmaczyła mnie postawa seagate który nie informuje o charakterystyce dysku, oraz za diabła nie ma zamiaru pomóc).
Ale jak się okazało - może być gorzej ;)
Kierując się bowiem zachowaniem dysku (nierównomierna wydajność, wręcz zapychanie się w czasie długotrwałego zapisu), informacjami w Internecie - w wielu miejscach można trafić na pewne informacje że wewnątrz Seagate Backup 8TB Hub Plus, "siedzi" seagate Archive 8TB V2 (tak było jeszcze niedawno)- oraz informacji z seatool - 256MB cache, 5425obr/min wyciągnąłem błędny wniosek że w tej obudowie znajduje się seagate Archive 8TB v3 - czyli Exos 5E8 który własnie ma 2 razy większy niż v2 cache i niższe obory. Ostatnio jednak przy okazji sprawdzania innego dyski zidentyfikowałem programem CDI innego rezydenta obudowy usb z wbudowanym hubem. Jest nim Seagate Barracua 8TB - ST 8000DM004. Ten fakt (nie przystosowany do pracy 24/7,obciążalność roczna 55TBW read/write, niby ma wielopoziomowy cache - DRAM, NAND, Media Cache PMR - ale wydajność przy długotrwałym zapisie bardzo odstaje od najwolniejszych dysków PMR) przypieczętował sprawę rozstania się z przynajmniej jednym z moich nowych seagate backup 8TB.
Wprawdzie urodził się pomysł serwera backupu w innej lokalizacji, wykonywanej via internet, gdzie transfer tego dysku nie byłby żadnym problemem, ale niestety ograniczenia internetu w mojej lokalizacji wykluczają jak na razie takie rozwiązanie.
Tak że docelowo chyba zacznę wymieniać moje 4TB Seaget NASy na większe dyski NAS a "stare 4ki" zostaną do backupu - synchronizacji.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ