Przystawki DLNA z Chin dla starszego audio?

ODPOWIEDZ
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Przystawki DLNA z Chin dla starszego audio?

Post autor: stanley99 »

Zoltar pisze:<...>Jak już wspomniałem wcześniej jest jeszcze trzeci sposób na słuchanie muzyki z NASa – wykorzystanie serwera multimediów. Jest jednak jedno małe ale – urządzenie odtwarzające muzykę musi obsługiwać standard DLNA. I tu napotkałem na spory problem – mam zestawy muzyczne starej daty, które tego standardu nie obsługują ale poza tym posiadają całe spore możliwości. Jak je jednak wykorzystać? Kupić nowe obsługujące DLNA? To się mija z celem i dużo kosztuje – najpierw kupno NASa, teraz kupno nowych sprzętów muzycznych. A co ze starymi? Są bardzo dobre i mam je wyrzucić? Z pomocą przyszli forumowicze, dzięki nim dowiedziałem się, że jest coś takiego jak Raspberry Pi. Kupiłem i najpierw wykorzystywałem do backupu (znowu o backupie?). Po czasie kiedy poczytałem o możliwościach tego urządzenia stwierdziłem, że jest idealnym pośrednikiem łączącym mojego NASa ze sprzętem muzycznym – Raspberry Pi po zainstalowaniu na nim Music Player Demon, zmapowaniu zasobów muzycznych z NASa, podłączeniu do wieży zwykłym kablem z małym jackiem po stronie Raspberry Pi i odpowiednią końcówką po stronie wieży idealnie odtwarza muzykę z NASa. Za pilota służy telefon z jedną z wielu aplikacji do obsługi MPD – MPDroid, MPD Remote albo M.A.L.P.). I w taki oto sposób niewielkim kosztem (koszt zakupu Raspberry Pi z niezbędnymi akcesoriami nie powinien przekroczyć 250 PLN), przy wykorzystaniu posiadanych już urządzeń muzycznych cała kolekcja muzyczna składowana na NASie jest dostępna dla wszystkich domowników. <...>
- Rapsberry Pi pozwala na wykorzystanie już posiadanych urządzeń audio niewielkim kosztem, jeśli jednak byłbym przed zakupem sprzętu muzycznego to na pewno kupiłbym coś, co obsługuje DLNA
Witam
Powyższy tekst powstał na potrzeby konkursu, już trochę temu ;) Tu link do całości:
viewtopic.php?p=4056#p4056
Przypuszczam również, że własnoręczne uruchomienie, skonfigurowanie Malinki Pi zapewne sprawia wiele frajdy i satysfakcji - nie bawiłem się w to, ale nigdy nie mówię nigdy ;) )

Jednak gdy od niedawna zacząłem się trochę bawić w zakupy z Chin (trochę późno, lecz jak to mówią lepiej niż wcale), zauważyłem u skośnookich sporo urządzeń, które określiłbym jako "przystawki DLNA for audio", realizujące - przynajmniej teoretycznie - to o co chodziło Autorowi wyżej zacytowanego tekstu. Czyli przesyłanie strumieniowe do starszych wzmacniaczy, amplitunerów, wież, itp. przy pomocy Audiostation, DS Audio lub innych aplikacji zgodnych z DLNA. W dodatku za kwotę porównywalną lub niższą od wspomnianych 250zł otrzymujemy gotowe urządzenie, które po podłączeniu do naszej sieci powinno zadziałać natychmiast, bez zabawy w dodatkowe oprogramowywanie, konfigurowanie, etc.
Pytanie tylko jak toto sprawuje się w praktyce, zarówno od strony programowej (zgodnośc z DLNA, współpraca z AS, DS Audio, itp.) jak i sprzętowej. Niektóre prócz wyjścia minijack posiadają chinch i/lub optyczne, co sugerowałoby nieco wyższą "klasę". Rzecz jasna za circa 30 czy 50$ raczej nie ma co się spodziewać sprzętu audiofilskiego, ale i Raspberry chyba też do takiego się nie zalicza.
Przykłady:
https://pl.aliexpress.com/item/Hi-Fi-Wi ... 39864.html

https://pl.aliexpress.com/item/Music-Ra ... 20680.html

https://pl.aliexpress.com/item/AirMusic ... 73979.html

https://pl.aliexpress.com/item/M5-Wirel ... 41582.html

Zapewne jest tego sporo więcej. Tak w ogóle napisałem o tym sprzęcie jako ciekawostkę, na zasadzie "że coś takiego istnieje w przyrodzie" ;)
Może komuś info się przyda. A może ktoś miał do czynienia z jakimś konkretnym modelem, mógłby podzielić się doświadczeniami?
Pozdrawiam.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przystawki DLNA z Chin dla starszego audio?

Post autor: Zoltar »

To chyba jest faktycznie to czego szukałem wówczas ale nie znalazłem i dlatego zdecydowałem się na Raspberry Pi. Ciekawi mnie tylko jak tym zarządzać - czy jakieś dedykowane apki czy po prosto jakakolwiek?
Teraz już raczej nie będę zmieniał sprzętu bo Raspberry Pi używam też do innych rzeczy ale jak ktoś jest zainteresowany to myślę, że warto zgłębić temat i podzielić się doświadczeniami.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przystawki DLNA z Chin dla starszego audio?

Post autor: stanley99 »

Zoltar pisze:Ciekawi mnie tylko jak tym zarządzać - czy jakieś dedykowane apki czy po prosto jakakolwiek?
Skoro urządzenia wedle opisów mają być zgodne z DLNA, sądzę, że pracują w trybie renderera DMR i można wysyłać do nich stream audio za pomocą dowolnej aplikacji typu kontroler DMC, np. Synology AudioStation, DS Audio, czy BubbleUPNP i podobnych.
Ciekawe tylko jak odbywa się wstępna konfiguracja do pracy z siecią, np. przy podłączeniu bezprzewodowym wprowadzenie nazwy sieci wifi, hasła, itp. Urządzenie z linku nr 2 posiada do zarządzania interfejs webowy oraz port LAN, przez który zapewne można się wstępnie dostać (w opisie jest podany adres IP). W przypadku pozostałych (nie mają portu ethernet) nie jest to zbyt jasne. Przez USB? Chociaż - tak sobie myślę - może fabrycznie są ustawione w tryb AP (punkt dostępowy), do którego się łączymy np. z laptopa, konfigurujemy i potem przestawiamy w tryb klienta tak, aby urządzenie połączyło się z naszym routerem. Ale tu już wchodzę w niuanse, myślę, że konfigurowanie i podłączenie do sieci powinno być proste. Aczkolwiek w przypadku poważniejszych zamiarów zakupowych warto by coś wiedzieć także na ten temat, coby się nie zaskoczyć niemile.
Pozdrawiam.

P.S. DMR, DMC - wstępne wyjaśnienie terminów tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_L ... k_Alliance
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ