Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata ;-)

ODPOWIEDZ
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 431
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata ;-)

Post autor: stanley99 »

Witam
Robiąc przez kolejny corona-dzień corona-porządki w domu i odkrywając co rusz w różnych szufladach, półkach, pudełkach rozmaite dawno zapomniane "skarby" (część leci od razu do kosza, ale cześć jeszcze "przydasię"), pomyślałem, że może by to jakoś chociaż z grubsza skatalogować. Coś na zasadzie zakładania dowolnie zagnieżdżonych folderów, podfolderów, pod-podfolderów, itd. Np.:
-Pokój1
--Szafa1
---Półka1
----Cośtamcośtam1
----Cośtamcośtam2
---Półka2
----Cośtamcośtam1
----....
-Pokój2
--Komoda1
---Szuflada1
----Cośtamcośtam1
----Pudełko1
-----Cośtamcośtam1
...i tak dalej.
Co byście zaproponowali: gotowego, prostego, darmowego, wieloplatformowego? (dostęp przynajmniej z kompa na Windzie i smartfona z Andkiem). Może da się łatwo adaptować jakiś użytek od Synology? Myślałem o Note Station, ale przyznam nie używałem i nie wiem czy się nada w tej roli.
Pozdrawiam.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata ;-)

Post autor: krissos »

Aplikacja Note Station?
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 431
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata ;-)

Post autor: stanley99 »

@krissos, o NS właśnie od razu pomyślałem, wspomniałem w pierwszym poście. Jednak... jak budować wielopoziomową strukturę? Z tego co widzę w NS mogę zakładać tzw. Notesy (załóżmy moje Pomieszczenie1, 2, itd.), a nim Notatki (Szafa, Komoda, Regał, itp.), a w Notatkach już tylko treść, np. listę jakichś przedmiotów. Nie można (chyba?) zakładać np. Notesów wewnątrz Notesów (podNotesów), itd? A może masz na to jakiś pomysł?
Miło też by było - co prawda nie wspominałem - gdyby narzędzie miało na wszelki opcje eksportu bazy danych do czegoś w miarę popularnego. No nie wiem, chociażby .csv. NS po eksporcie jak zauważyłem tworzy pliki .nsx, chyba tylko sobie znane.

Natomiast w międzyczasie wpadłem na pomysł, że narzędziem, które prawdopodobnie w dużym stopniu spełni moje wymagania, darmowym, oraz które posiadam i co nieco znam jest... KeePass. Właśnie przeprowadziłem wstępne próby - wyglądają obiecująco. Można tworzyć "hierarchię" dowolnej ilości poziomów (tzw. Grup w Keepass, czyli jakby folderów). Tzn. może jest ograniczona, jednak stworzyłem bez problemu 7 i raczej nie sądzę, żeby w praktyce trzeba było mi więcej.
Myślę testową bazę najlepiej przedstawi screen.

Dodam, że nie chodzi mi o skatalogowanie wszystkiego co do jednej skarpetki ;-) , a całą koncepcję raczej traktuję jako eksperyment. Jestem także wciąż otwarty na inne propozycje.

Test_SpisuRzeczy_w _Keepass.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 514
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata [emoji6]

Post autor: look12 »

Total Commander i katalogi w systemie operacyjnym, w panelu wyświetlenie drzewka.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 431
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata ;-)

Post autor: stanley99 »

Heh, no nieee... ;-) Chociaż na początku myślałem i o tym., zresztą zobacz 1 post. Choć może nie aż tak dosłownie ;-)

A co do KeePassa powoli zaczynam sam siebie przekonywać coraz bardziej... Nawet nie musiałbym zakładać nowej odrębnej bazy.kbdx. Tylko w obecnej, w której trzymam swoje rozmaite loginy/hasła dodać nową grupę np. Baza rzeczy. A w niej Mieszkania, Pokoje, Szafy, itd. No i wszystko zahaślone, zaszyfrowane ;-)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 514
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata [emoji6]

Post autor: look12 »

To znalazłeś soft do tego dla siebie. Twórcy KeePass pewnie nie przewidywali takiego zastosowania.
Szuflada - gwoździe - 25 szt. i do tego w zaszyfrowanej bazie
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
karoljas96
Amator
Posty: 45
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 10:21 pm

Re: Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata ;-)

Post autor: karoljas96 »

Ja podobnie rzeczy robiłem, to mogę co nieco podrzucić pomysłów.
Kiedyś miałem arkusz excela z zaprojektowaną nawigacją i linkami do podkategorii w nieskończoność. Wydajność jest ok, wersja mobilna działa, ale brak wyszukiwarki i wprowadzanie danych jest średnio wygodne.

Natomiast na prawdę dobrym rozwiązaniem jest NoteStation tylko trzeba się do tego przyzwyczaić. Podkategorie możesz robić w nieskończoność o ile dobrze rozplanujesz sobie tworzenie tagów - bo polecam właśnie operować na jednym domyślnym notesie i na ustalonych tagach( znacznikach). Rozplanuj sobie kolejno układ tagów, ja mam @osoba #kategoria !ważne. Nadaje się to świetnie do bazy np. historia zdrowia, historia pojazdów, historii urządzeń dla danych osób itp.., natomiast gdy w danej notatce znajduje się informacja stała typu numer seryjny to dodaję tag !ważne. W Twoim przypadku możesz sobie użyć oznaczeń wymyślonych przez siebie np. #pokój1 ##szafa ###półka %przedmiot albo hierarchicznie pokój1, pokój1_szafa, pokój1_szafa_półka, pokój1_szafa_półka_przedmiot (NS sugeruje tagi przy wpisywaniu).
Aby wyświetlić potem dany "folder" po wejściu w NS kieruj się od razu do wyszukiwarki zaawansowanej i bez wpisywania tekstu wybierz tylko tagi i zaznacz pole "Skrzyżuj wybrane".
Jest jeszcze alternatywna metoda w NS bez tagów, ale z użyciem większej ilości notesów. Tworzysz sobie główną notatkę z rozpisaną listą hierarchiczną, przypinasz ją do ulubionych żeby zawsze była pod ręką. W aplikacji mobilnej masz opcję dołączenia linku wewnętrznego do innego notesu w dowolnym tekście (przycisk obok wstawiania normalnego linku). No i tym sposobem masz hierarchiczny układ.

Trzecia możliwość (myślę że dla Cb najlepsza) to zainstalowanie na serwerze DokuWiki (szybka robota, z centrum pakietów). Ustawiasz żeby by była całkowicie prywatna, zmieniasz motyw(ja polecam bootstrap3 bo można ręcznie wszystko w nim ustawić z panelu), instalujesz wtyczkę Ckgedit żeby mieć normalny edytor tekstu. Następni edytujesz główną stronę, wpisujesz do niej swoją hierarchiczną listę i ustawiasz w tekście od razu linki. I tu dzieje się magia :)
Dla układu Pokój1 > Szafka1 > Połka1 powinieneś zrobić następujące linki bez cudzysłowów: ":pokoj1", ":pokoj1:szafka1", ":pokoj1:szafka1:polka1" itd.... dlaczego w ten sposób? Otóż doku wiki zapisuje swoją baze danych w postaci FOLDERÓW na serwerze. Jeżeli zrobisz takie linki to wszystko będziesz mieć poukładane w hierarchiczne foldery (przeniesienie danych szybkie i banalne). Dodatkowo będziesz miał automatycznie hierarchiczną nawigację na górze strony. Po utworzeniu linków, zapisujesz stronę, klikasz w link i wchodzisz w nieistniejącą jeszcze stronę którą możesz teraz utworzyć/edyotować. Plusy: wyszukiwarka, dostęp na każdej platformie przez przeglądarkę, wersja mobilna, szybkie wprowadzanie danych.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 431
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Prosta baza danych o hierarchicznej strukturze do skatalogowania szafy, domu, wszechświata ;-)

Post autor: stanley99 »

Ooooo, @karoljas96 dzięki za za zainteresowanie i garść pomysłów. Chociaż tak na gorąco: nie ukrywam, że przed ewentualnymi praktycznymi próbami będę musiał przeczytać ponownie, ze zrozumieniem. Może nawet kilka razy ;-) Na pewno nie będę rzeźbił samodzielnie w Excelu, czy czymś podobnym. Również nie bardzo przekonuje mnie idea tworzenia tagów, choć może musiałbym popróbować, załapać o co chodzi. Najbliższy z tego co przedstawiłeś jest mi chyba ten DokuWiki, skoro umożliwia tworzenie hierarchicznej struktury a'la folderów-podfolderów.

A co KeePassa... Możliwe, że twórcy nie przewidzieli takiego zastosowania, tego nie wiem. Fakt faktem kojarzy się przede wszystkim z loginami i hasłami, ale ja od początku przechowuję w nim np. numery dokumentów, seryjne, itp. (aczkolwiek ilości gwoździ w szufladach nie - jeszcze nie ;-) ) Jednak pod kątem mojego zastosowania wygląda obiecująco. Na upartego do rekordów można załączać pliki, (np. zdjęcia katalogowanego sprzętu), chociaż zapewne mocno to wpłynie na rozmiar pliku bazy. Również jest nie bez znaczenia, że mam już uruchomioną synchronizację bazy Keepassa między swoim urządzeniami (w oparciu o NAS, bez korzystania z zewnętrznych chmur, wspominałem kiedyś w topicu Tutaj .
Próbowałem nawet z ciekawości znaleźć specyfikację możliwości bazy, np. jaka jest maksymalna ilość rekordów, ilość "poziomów" Grup, rozmiar pliku, itp., ale coś Googiel był mi w tym niechętny. Z drugiej strony sądzę, że przecież tych rekordów potrzebnych mi będzie góra kilkaset i raczej bez problemu powinien dać radę.
Pozdrawiam.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ