przejściowy błąd w plikach

ODPOWIEDZ
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

przejściowy błąd w plikach

Post autor: R70 »

Nie bardzo wiedziałem gdzie napisać dlatego zagadnąłem tutaj ;)
Zabrałem się za selekcję zawartości jednego z folderów ze zdjęciam: na NAS: w w10 dodałem nową lokalizację sieciową do wybranego folderu ze zdjęciami, korzystając z połączenia 10GbE które jest bezpośrednie: komputer - serwer. Otwarłem folder i uruchomiłem program do selekcji i obróbki. Przeglądając materiał okazało się że niektóre pliki RAW mają uszkodzone podglądy (kolorowe pasy) i nie nadają się do edycji.
Pierwsze co mi przyszło do głowy to awaria dysku - szybki test kondycji Ironwolf - wszystko jest OK. Duży test SMART dopiero zapodam. Włączyłem "czyszczenie danych" ale nie wiem na ile to może pomóc w sytuacji gdy dysk jest pojedynczy z BTRFS - proces trwa.
Sprawdziłem stan wybranych zdjęć na backupie - jest OK. Sprawdziłem migawki z ostatnia z nocy - wszystko zdjęcia są OK. Pomyślałem że problemem jest program edycyjny który uszkodził coś w RAWach kiedy je indeksował ( nie mam pojęcia co z nimi robi), albo coś jest z siecią. W związku z tym skopiowałem kilka uszkodzonych zdjęć do nowej lokalizacji żeby wysłać je ze stosownym opisem do wsparcia od producenta programu. Ale okazało się że te skopiowane zdjęcia są poprawne - mają poprawne podglądy i nadają się do edycji ?!
Przeładowałem więc komputer, otwarłem zasób sieciowy z tymi zdjęciami i znów pokazały się tam niektóre zdjęcia sądząc po podglądach - uszkodzone. Włączyłem program graficzny i wskazałem niektóre z nich - podglądy w programie odświeżyły się na poprawne, a RAW można było edytować - były poprawne. Czyli zdjęcia na serwerze są poprawne, a problem pojawił się na komputerze.
W związku z tym pozostaje temat sieci - w czasie poprzedniego otwierania zasobu sieciowego coś poszło nie tak. I teraz pytanie do Was:
Jak najszybciej i pewnie sprawdzić połączenie sieciowe żeby uniknąć takich kwiatków w przyszłości (teraz to nie problem, ale jeśli byki pojawiłyby się kopiowania materiału na serwer byłby gorzej)
Co jeszcze może powodem ? co sprawdzić ?

Z góry dziękuję za wszelaki sugestie i pomysły :)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1189
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: przejściowy błąd w plikach

Post autor: michau »

R70 pisze: czw sty 16, 2020 1:06 pm Jak najszybciej i pewnie sprawdzić połączenie sieciowe

ping ?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: przejściowy błąd w plikach

Post autor: R70 »

Dzięki. Kilka razy sprawdzałem przez dłuższy czas wszystko było ok. Może zapuszczę na dobę albo dłużej
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ