Konkurs Świąteczny 2016

Na kogo głosujesz?

Czas głosowania minął pt sty 13, 2017 8:12 pm

lepian
1
13%
psmanek
2
25%
Zoltar
3
38%
wlodekh
1
13%
j0seph
1
13%
 
Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
lepian
Wtajemniczony
Posty: 160
Rejestracja: wt paź 25, 2016 2:46 am
Lokalizacja: W-wa

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: lepian »

Ludziki kończy się czas napiszcie coś jeszcze , jakąś recenzje albo swój przykład zastosowania Synology, jest nas ponad 800 userów i taki mizerny odzew :/. Chyba trzeba by dać sponsorowaną rekalme na FB ;-)
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: krissos »

To że taki jest tego efekt to synology (nie mikhnal) samo sobie jest winne, ludzie nie lubią być oszukiwaniu i robienie w ...., więc nie ma się co dziwić takiej sytuacji.
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: wlodekh »

Cześć, mam na imię Jacek i mam 12 lat, mój tata jest administratorem domowego serwera Synology. Dla mnie jest raczej czarodziejem, choć jak się za chwilę okaże nie ma w tym żadnych czarów tylko - jak mawia tata - technologia. Mój tata opowiadał mi, że dawno, dawno temu były czarno-białe telewizory, a dobranocka tylko raz dziennie o 19-tej. Wierzę mu bo nigdy nie kłamie, ale to bardzo dziwne, tak dziwne jak telefony z tarczą, o których też wspominał.

Wracając do bajek - dziś mam je na wyciągnięcie ręki i o każdej porze, no prawie o każdej, bo najpierw muszę odrobić lekcje. Po prostu biorę tablet do ręki, uruchamiam DS Video i już mogę oglądać mojego ulubionego Shreka.

Obrazek

Po choinkę dostałem też nowiutki laptop, na którym również mogę te filmy oglądać poprzez Video Station.

Kiedyś zostałem sam w domu, bardzo to lubię bo wtedy mogę film z tabletu odtworzyć na telewizorze, to się nazywa strumieniowanie, tata mi wyjaśnił jak to działa: tablet jest wtedy pilotem, a film prosto z serwera „leci” po kablu do telewizora, oczywiście musi do być smart TV, a my taki właśnie mamy w domu. No więc jak zostałem sam to włączyłem sobie Krainę lodu, wiecie, taki dziewczyński film, który jednak bardzo lubię, ale przenigdy się do tego nie przyznam. Myślałem, że nikt się nie dowie, tymczasem tata po powrocie oznajmił mi ze śmiechem: „O!, widziałem, że oglądałeś Krainę lodu, też lubię ten film!”, zamurowało mnie na początku, ale potem pomyślałem sobie: „technologia!”. Tata wyjaśnił mi, że podglądał na swoim smartfonie czy coś oglądam, w ten sposób upewnił się, że jestem bezpieczny sam w domu. Poprosiłem go by mi pokazał jak to zrobił i przy okazji stwierdziłem z rozpaczą, że w tym samym DS Video na smartfonie u taty jest katalog Prywatne, a w nim takie cudeńka jak Nienawistna ósemka, czy Helikopter w ogniu. Zapytałem tatę czemu ja nie mam tego na tablecie lub laptopie, wyjaśnił mi, że na razie nie nadał mi uprawnień do prywatnego katalogu i obiecał, że zrobi to natychmiast po moich 18. urodzinach. Nie ma co, 6 lat czekania, niezła perspektywa.

Pochwalę się za to, że oprócz bajek mam również dostęp do katalogu Wideo domowe gdzie można obejrzeć nasze śmieszne filmy z wakacji i przedszkolny występ mojej siostry - boki zrywać, oraz do katalogu Program TV, gdzie tata umieścił seriale Lego Star Wars i Kroniki Yody. Wszystko tam jest ładnie posegregowane na sezony i pięknie wyświetlają się okładki.

Obrazek

Aha, byłbym zapomniał, Tomek, mój kolega z ławki, którego bardzo lubię, trochę mi zazdrości tych bajek, a właściwie to nawet filmów bo ostatnio pojawiła się tam cała seria o Harrym Potterze, a niedługo mają być też wszystkie odcinki Star Wars, bez tego ostatniego bo tata jeszcze nie kupił DVD. No więc ten Tomek zapytał mnie czy on też mógłby obejrzeć Pottera, no i jak poprosiłem tatę to okazało się, że tak, dostał te same uprawnienia co ja i teraz może sobie oglądać u siebie w domu, oczywiście jak odrobi lekcje.

Ty tyle, nie wierzcie w żadną magię, a o wszystko co wydaje się wam dziwne i niezrozumiałe zapytajcie swojego tatę, albo wujka lub dziadka. Mamy nie pytajcie bo ona jest od kochania i przytulania, a nie od technologii.

(To hipotetyczna opowieść nastolatka, który w rzeczywistości nie istnieje)
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
j0seph
Trochę Wie
Posty: 126
Rejestracja: czw mar 31, 2016 1:45 pm
Lokalizacja: Gdańsk/Lublin

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: j0seph »

DS415Play w pracy fotografa – amatora.

Moja przygoda z urządzeniami Synology rozpoczęła się od pierwszych wzmianek o zagrożeniu typu ransomware. Szybki rekonesans domowych zasobów (ok. 2TB danych, zdjęcia cyfrowe oraz skany klasycznych materiałów z ostatnich 25 lat) potwierdził że należy zrewidować moją własną 'politykę bezpieczeństwa'.
Po przeanalizowaniu dostępnych na rynku rozwiązań mój pierwszy wybór padł na DS215j wraz 2 dyskami WD Red 3TB, a po 12 miesiącach dokonałem migracji do DS415play, kupując dodatkowy, trzeci dysk WD Red 3TB.

Obrazek
Synology DS415Play


Cloud Station Backup

Priorytetem było dla mnie bezpieczeństwo danych, z tego powodu zdecydowałem się nadal trzymać dane na dysku lokalnym, a kluczowe dane, archiwa ze zdjęciami oraz plikami źródłowymi synchronizować z NAS przy użyciu narzędzia Cloud Station Backup. Aplikacja Cloud Station Backup monitoruje wskazane katalogi, a w momencie gdy pojawiają się w nich pliki, automatycznie wysyła je na serwer Synology. Dotyczy to zarówno surowych plików RAW zrzucanych z aparatu, jak i gotowych, wywołanych w Adobe Lightroom, skatalogowanych zdjęć.
Kluczowe dla tej decyzji było wersjonowanie (btrfs nie był jeszcze dostępny) oraz chęć trzymania plików na więcej niż jednym urządzeniu.

Obrazek
Cloud Station Backup wraz z oknem konfiguracji


Cloud Sync

Kolejne niezbędne wręcz dla fotografa narzędzie to Cloud Sync. Wraz z wieloma dostawcami usług chmurowych potrafi jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych.
Osobiście zdecydowałem się na usługę Amazon Drive, oferującą abonament „Unlimited Photos” pozwalający na nielimitowane magazynowanie zdjęć w cenie 12 EUR rocznie.
Analogicznie jak w przypadku Cloud Station Backup – aplikacja Cloud Sync monitoruje wskazane przez nas katalogi, a nowo pojawiające się lub modyfikowane pliki automatycznie przesyła do zewnętrznej usługi chmurowej.
Uruchomienie usługi, a następnie wysyłanie prawie 1 TB gotowych, skatalogowanych zdjęć wydaje się trwać wieczność (przy moim łączu 1-2 miesiące), późniejszy przyrost danych i czas transferu plików jest już jednak znacznie mniejszy.

Obrazek
Cloud Sync - zakończona synchronizacja z Amazon Drive


Hyper Backup

Bezpieczeństwa nigdy za wiele. Narzędzie Hyper Backup zezwala nam wykonywać systematyczną kopię naszych danych na urządzeniach zewnętrznych USB (hdd, pendrive), na innych serwerach Synology lub innych usługach zewnętrznych (serwery ftp, rsync, rozwiązania chmurowe). Dzięki temu nawet w przypadku kataklizmów typu: pożar, powódź, przepięcie czy włamanie nasze dane nadal będą dostępne w innej lokalizacji. Konfiguracja usługi jest banalnie prosta, ponadto – dokonując kopii na inne urządzenie Synology, możemy pierwszą kopię przenieść na urządzenie zdalne na przenośnym dysku twardym lub pendrive, unikając 2 miesięcy ciągłego uploadu jak w przypadku chmur zewnętrznych.
Kolejnym atutem Hyper Backup jest przyrostowe wersjonowanie wykonywanych kopii. Zajmują one względnie niewiele miejsca, a w przypadku jakiejkolwiek awarii możemy wrócić do wybranego punktu w historii wersji.

Obrazek
Hyper Backup w trakcie wykonywania kopii na serwer Synology

Obrazek
Hyper Backup - przegląd dostępnych wersji kopii na serwerze zdalnym


Photo Station

Kolejnym niezwykle przydatnym narzędziem, niezwiązanym już z bezpieczeństwem danych jest Photo Station.
Zdjęcia wysokiej rozdzielczości (20Mpix+, 10-20MB/plik) trzymam skatalogowane wg własnego klucza na dysku. Jednak z Lightrooma eksportuję również zdjęcia w niższej rozdzielczości (6MPix), które następnie kataloguję przy użyciu aplikacji Photo Station. Genialną funkcją z jakiej korzystam jest możliwość przypisania do każdego zdjęcia lub albumu dowolnej ilości tagów jak i geolokalizacji. Następnie, dzięki tym dodatkowym informacjom możemy błyskawicznie znaleźć lub też stworzyć nowe "albumy inteligentne" zawierające wyłącznie zdjęcia spełniające dane warunki. Dziś, przy setkach albumów i dziesiątkach tysięcy zdjęć z ostatnich 25 lat nie widzę lepszego narzędzia do przeglądania mojego archiwum.
Ponadto, dzięki aplikacji DS Photo, z poziomu telefonu mam dostęp do całego archiwum zdjęć.

Obrazek
Photo Station - tworzenie "albumu inteligentnego"


File Station

Nie bez znaczenia jest również File Station, które oferuje funkcję udostępniania wybranych zasobów. Przesłanie jakiegokolwiek albumu zdjęć grupie znajomych nie stanowi najmniejszego problemu, wystarczy wskazać plik i udostępnione łącze przesłać mailem.

Obrazek
File Station - udostępnianie łącza do wskazanego katalogu


Co dalej…

Aktualnie użytkowane przeze mnie urządzenie ma jeszcze zapas wydajności i wolną zatokę na dodatkowy dysk. Niemniej jednak nowe rozwiązania Synology, w tym obsługa systemu plików btrfs budzą moje niemałe zainteresowanie.
DS1621xs+ | DS918+ | DS720+ | DS120j | DS119j | 22x DS115j
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: mikhnal »


Koniec konkursu!

Proszę forumowiczów o głosowanie, który wpis się spodobał.

DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
lepian
Wtajemniczony
Posty: 160
Rejestracja: wt paź 25, 2016 2:46 am
Lokalizacja: W-wa

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: lepian »

Mój głos na @Zoltar
magott
Amator
Posty: 22
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 8:37 pm

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: magott »

Mój oddaję na: j0seph
SYNOLOGY DS 1821+
DSM 7.1.1-42962 Update 3
32 GB ram
3 x 12 TB - WD121KRYZ GOLD - SHR magazyn danych
2 x 500 GB - MZ-V8V500BW - read/write SSD cache
APC BX950MI-FR
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: Zoltar »

Żona kazała zagłosować na wlodekh
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: mikhnal »



Proszę forumowiczów o oddanie głosów na wpisy konkursowe.


DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
lepian
Wtajemniczony
Posty: 160
Rejestracja: wt paź 25, 2016 2:46 am
Lokalizacja: W-wa

Re: Konkurs Świąteczny 2016

Post autor: lepian »

Może zrób ankietę będzie można kliknąć swój głos
ODPOWIEDZ