NAS jako pilot tv Panasonic

stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: stanley99 »

Witam

Przedstawiam trochę nietypowe zastosowanie mojego NAS: sieciowy pilot telewizora Panasonic Viera. Jakkolwiek realizacja nie jest niczym nadzwyczajnym - wykorzystuje serwer web i skrypt PHP.

Parę słów celem wyjaśnienia. Telewizory Panasonic, jak chyba współczesne tv-smart wszystkich firm, posiadają swoją aplikację umożliwiającą kontrolowanie sprzętu przez sieć. Niestety "apka" pt. Viera Remote 2 przeznaczona jest tylko na urządzenia mobilne z Androidem lub iOS. Brakuje softu pod Windows. A przecież nieraz zdarza się tak, że siedząc przed laptopem/pecetem, i zerkając kątem oka (albo ucha) na telewizor chciałoby się bez zbytniego odrywania od klawiatury zmienić kanał, czy podregulować głośność. W dodatku pilot IR akurat gdzieś zniknął z widoku, po telefon/tablet też nie bardzo chce się sięgać... ;)

Rozwiązanie znalazłem na jednym z forów. Przyznam widziałem już dosyć dawno, ale przyznam się również, że w ogóle nie siedzę w technologiach webowych (co nie znaczy, że zupełnie nie miałem do czynienia...). A tam było coś o postawieniu serwera www, odpaleniu PHP... Spodziewałem się raczej gotowej aplikacji typu .exe, ktorą po prostu zainstaluję na kompie, uruchomię i już. Jednak niedawno zacząłem znów drążyć temat, przeczytałem uważnie posta... i olśniło mnie. Przecież mam gotowy serwer, czynny niemal całą dobę. Nie trzeba niczego dodatkowo instalować na moich laptopach/pecetach. Uruchomiłem zatem na Synku usługę web (dotychczas w ogóle z niej nie korzystałem, w domu nie było potrzeby), wrzuciłem skrypt PHP (przedtem zmodyfikowałem tylko IP na właściwy dla mojego telewizora) i... ruszyło od pierwszego strzału! :)

OK, po tym przydługawym wstępie - garść konkretów. Przed uruchomieniem należy w kodzie skryptu zmodyfikować IP (192.168.1.102) na właściwy dla posiadanego telewizora. Tutaj zalecam nadanie swojemu tv adresu statycznego, gdyż jeżeli jest przydzielany automatycznie przez DHCP, może ulec zmianie i telewizor przestanie reagować na skrypt.

Topic, z którego skrypt został pobrany:
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/ ... emote.html

A tu znaleziona lista komend do tv Panasonic. Niektórych nie ma ani w skrypcie, ani w oryginalnym pilocie (przynajmniej u mnie), np. bezpośrednie ustawianie sleep-timera: NRC_OFFTIMER-ONOFF. Może kogoś zainspirują?
https://github.com/samuelmatis/viera-co ... /codes.txt

Do postu załączam screeny przeglądarkowego "pilota" oraz oczywiście właściwy skrypt PHP.

Pozdrawiam.

[EDIT 24.04.2016 20:40] Jeszcze raz wrzuciłem skrypt. Minimalnie poprawiony: w komendzie 'NRC_REC-ONOFF' (nagrywanie) brakowało pierwszego apostrofu. Tak było w "oryginale".

P.S. Oczywista oczywistość: jako że do "pilotowania" wykorzystywana jest przeglądarka, rozwiązanie będzie funkcjonowało praktycznie na każdej platformie, nie tylko pod Windows. Np. działa także na Androidzie, zapewne ruszy również na MAC-u czy pod linuxem.
Jednak drugiej strony pod Windę przydałaby się "normalna", samodzielna aplikacja .exe. Nie każdy posiada NAS, lub jest biegły by na swoim kompie postawić serwer web, wrzucić skrypt, itp. Niestety jestem za cienki, żeby coś takiego wyrzeźbić.
Screeny.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 24, 2016 10:01 pm przez stanley99, łącznie zmieniany 2 razy.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: WILU »

hehe co jak co, ale w życiu bym nie wpadł by NAS-a używać jako pilota :roll:
mój stary (ale jary) Soniak niestety nie ma sieci więc nie mam jak sprawdzić powyższego rozwiązania, ale jak już zmienię TV to pewnie się tym pobawię.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: stanley99 »

WILU pisze:hehe co jak co, ale w życiu bym nie wpadł by NAS-a używać jako pilota :roll:
Też bym na to nie wpadł, gdyby nie to, że rozwiązanie które znalazłem wymagało serwera web... ;)
mój stary (ale jary) Soniak niestety nie ma sieci więc nie mam jak sprawdzić powyższego rozwiązania, ale jak już zmienię TV to pewnie się tym pobawię.
Obawiam się, że powyższe zadziała z każdym telewizorem. Pod warunkiem, że będzie to Panasonic... ;) Przypuszczam, że każdy producent w kwestii "pilotowania przez sieć" stosuje swoje autorskie rozwiązania, nie ma tu żadnego standardu. Zatem w przypadku innych marek trzeba rozeznać temat. Dodam, że z moich poszukiwań, pobieżnej lektury zagranicznych forów wynikało, iż całe to rozwiązanie sterowania Pansonicami, przedstawiony w poprzednim poście "wykaz komend", itp., zostało prawdopodobnie "rozczajone" przez użytkowników, przy pomocy programów typu Wireshark, itp.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Unr3al2
Wtajemniczony
Posty: 212
Rejestracja: pt gru 11, 2015 11:01 am

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: Unr3al2 »

Ja dzisiaj sprawdzę i dam znać :)
U mnie nie działa głośniej/ciszej.
QNAP TVS-471 / 6.1.3-15152-6 / 2x Segate 2TB RAID1 btrfs / 4GB RAM
DS918+ / DSM 6.2 / Segate 2TBx3/ SSD120GB / 8 GB RAM mod
DS710+ / DSM 4.2 / Segate 2TB / 2GB RAM mod
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: stanley99 »

Unr3al2 pisze:U mnie nie działa głośniej/ciszej.
Hm, u mnie śmiga bez problemu... Zresztą jedna z podstawowych funkcji...
Z ciekawości: jaki model telewizora?
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Unr3al2
Wtajemniczony
Posty: 212
Rejestracja: pt gru 11, 2015 11:01 am

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: Unr3al2 »

TV: TX-P42XT50E
Pewnie musiałbym wprowadzić inne kody do guzików. Może jak będę miał więcej czasu to nad tym posiedzę :)

EDIT:
W nowej wersji już działa :)
Pewnie chodzi o tę poprawkę :)
QNAP TVS-471 / 6.1.3-15152-6 / 2x Segate 2TB RAID1 btrfs / 4GB RAM
DS918+ / DSM 6.2 / Segate 2TBx3/ SSD120GB / 8 GB RAM mod
DS710+ / DSM 4.2 / Segate 2TB / 2GB RAM mod
tomaasz
Stały Bywalec
Posty: 279
Rejestracja: śr gru 13, 2017 9:32 am

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: tomaasz »

jakie pakiety trzeba zainstalować żeby uruchomić ten skrypt php ?
RT2600ac [SRM 1.3]
MR2200ac [SRM 1.3]
DS923+ [DSM 7.2] 4x2TB WD Gold RAID6
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: stanley99 »

O ile pamiętam, wystarczył sam Web Station.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: michau »

PHP może być niezbędne.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: NAS jako pilot tv Panasonic

Post autor: stanley99 »

michau pisze: śr lut 12, 2020 6:31 pm PHP może być niezbędne.
Nooo, do skryptu php zapewne... a to się nie instaluje "samo" razem z Web Station? W każdym razie Web Station mam na liście zainstalowanych aplikacji gdy kliknę w ikonkę "Menu Główne" w lewym górnym rogu okna DSM, ale nie ma tam PHP. Natomiast pakiety PHP 5.6 i 7.0 widnieją jako zainstalowane w "Centrum pakietów", chociaż nie pamiętam, abym je specjalnie instalował (podobnie jak Apache server, itp.)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ