Co ma Qnap a nie ma Synology??

Awatar użytkownika
cezbar
Amator
Posty: 23
Rejestracja: pt sty 22, 2016 9:06 pm

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: cezbar »

krissos pisze:Wiadomo od dawna że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego ;)
Brawo!
Dochodzimy do tego co pisałem wcześniej. Dobrze by było gdyby były dwie serie NASów. Dla tych co lubią wodotryski i dla tych co cenią stabilność.
DS 214 + pakiet ochronny Colt Walker cal .44 i inne strzeladła
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: mikhnal »

Już pisałem: seria play powinna być poligonem doświadczalnym.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
Slartibartfast
Amator
Posty: 31
Rejestracja: śr gru 16, 2015 9:51 am

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: Slartibartfast »

Ano właśnie. Jeśli producent wychodzi z serią Play - to niech to będzie miało odzwierciedlenie w wyposażeniu i sofcie. To że coś nazywa się NAS wcale nie oznacza, że służy tylko przechowywaniu. TV i telefon też kiedyś miały tylko wąskie zastosowania... Jak masz dwa TV to możesz jednego podpiąć HDMI a drugiego (oba) DLNA. Ogólnie lepiej mieć niż nie mieć...
W listopadzie kupiłem DS-216play, wczoraj kumpel kupił QNAP TS-251 i to nawet częściowo przyłożyłem do tego łapę, bo jak tu nie polecić sprzętu, który w tej samej cenie daje dużo więcej:
- Celeron zamiast Monaco
- możliwość wymiany RAM do 8GB
- port HDMI
- 2x więcej USB
- port IR + pilot Qnap lub inny albo apka na telefon zamieniająca go w pilota
- możliwość użycia jako kompa (QvPC)
- hot swap
- pewnie jeszcze inne się znajdą
Jedyny minus to... kolor
DS216+ ma celka, ale wciąż bez HDMI i możliwości rozbudowy pamięci - i do tego jakieś 2-3 steki droższe
Nie mam pojęcia dlaczego nie brałem Qnapa?... Jestem w szoku, że QNAP może dać tyle więcej.
Czy tu jest gdzieś ukryty haczyk? Jeśli nie ma - to nie wróży Synology dobrej pozycji na rynku.
cezbar pisze: Jest jedna rzecz, której mi brakuje, a nawet bardzo brakuje. To mały wyświetlacz LCD na obudowie, który mógłby wyświetlać podstawowe parametry pracy NAS'a, które można by wybierać z menu. Np temperaturę dysku, stan sieci itp. Nie zawsze jest czas by zaglądać do DSM'a. A na wyświetlacz każdy przynajmniej raz dziennie zerknie. Rozwiązanie tanie ale bardzo potrzebne. tym gadżetem Synology może wyjść na niekwestionowanego lidera NASów na długi czas. Takie rozwiązania stosują już od dawna producenci tanich domowych UPSów. Jeden rzut oka na wyświetlacz i wszystko jasne...
Jeśli masz NASa "ukrytego" gdzieś na strychu/w piwnicy to wyświetlacz do niczego się nie przyda. QNAP ma taką prostą apkę, która wyświetla podstawowe parametry - i taką samą powinno mieć Syno.
Wg mnie NAS ma pracować i nie zwracać na siebie uwagi - np. złodzieja... Dobrze, że wprowadzili sterowanie jasnością diod (choć te harmonogramy to już przesada). Mój stoi na w pełni użytkowym strychu - jak przyjeżdża rodzinka to wszyscy chcą tam spać :) I te diody w nocy nieźle walą po oczach...
DS216play +2x WD RED 3TB
Unr3al2
Wtajemniczony
Posty: 212
Rejestracja: pt gru 11, 2015 11:01 am

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: Unr3al2 »

Slartibartfast pisze:Ano właśnie. Jeśli producent wychodzi z serią Play - to niech to będzie miało odzwierciedlenie w wyposażeniu i sofcie. To że coś nazywa się NAS wcale nie oznacza, że służy tylko przechowywaniu. TV i telefon też kiedyś miały tylko wąskie zastosowania... Jak masz dwa TV to możesz jednego podpiąć HDMI a drugiego (oba) DLNA. Ogólnie lepiej mieć niż nie mieć...
W listopadzie kupiłem DS-216play, wczoraj kumpel kupił QNAP TS-251 i to nawet częściowo przyłożyłem do tego łapę, bo jak tu nie polecić sprzętu, który w tej samej cenie daje dużo więcej:
- Celeron zamiast Monaco
- możliwość wymiany RAM do 8GB
- port HDMI
- 2x więcej USB
- port IR + pilot Qnap lub inny albo apka na telefon zamieniająca go w pilota
- możliwość użycia jako kompa (QvPC)
- hot swap
- pewnie jeszcze inne się znajdą
Jedyny minus to... kolor
DS216+ ma celka, ale wciąż bez HDMI i możliwości rozbudowy pamięci - i do tego jakieś 2-3 steki droższe
Nie mam pojęcia dlaczego nie brałem Qnapa?... Jestem w szoku, że QNAP może dać tyle więcej.
Czy tu jest gdzieś ukryty haczyk? Jeśli nie ma - to nie wróży Synology dobrej pozycji na rynku.
cezbar pisze: Jest jedna rzecz, której mi brakuje, a nawet bardzo brakuje. To mały wyświetlacz LCD na obudowie, który mógłby wyświetlać podstawowe parametry pracy NAS'a, które można by wybierać z menu. Np temperaturę dysku, stan sieci itp. Nie zawsze jest czas by zaglądać do DSM'a. A na wyświetlacz każdy przynajmniej raz dziennie zerknie. Rozwiązanie tanie ale bardzo potrzebne. tym gadżetem Synology może wyjść na niekwestionowanego lidera NASów na długi czas. Takie rozwiązania stosują już od dawna producenci tanich domowych UPSów. Jeden rzut oka na wyświetlacz i wszystko jasne...
Jeśli masz NASa "ukrytego" gdzieś na strychu/w piwnicy to wyświetlacz do niczego się nie przyda. QNAP ma taką prostą apkę, która wyświetla podstawowe parametry - i taką samą powinno mieć Syno.
Wg mnie NAS ma pracować i nie zwracać na siebie uwagi - np. złodzieja... Dobrze, że wprowadzili sterowanie jasnością diod (choć te harmonogramy to już przesada). Mój stoi na w pełni użytkowym strychu - jak przyjeżdża rodzinka to wszyscy chcą tam spać :) I te diody w nocy nieźle walą po oczach...
Napisz do czego używasz qnapa :)
To wtedy będziemy wiedzieć z jakimi funkcjami porównujesz :)
QNAP TVS-471 / 6.1.3-15152-6 / 2x Segate 2TB RAID1 btrfs / 4GB RAM
DS918+ / DSM 6.2 / Segate 2TBx3/ SSD120GB / 8 GB RAM mod
DS710+ / DSM 4.2 / Segate 2TB / 2GB RAM mod
Awatar użytkownika
Slartibartfast
Amator
Posty: 31
Rejestracja: śr gru 16, 2015 9:51 am

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: Slartibartfast »

Home user, głównie foto i video + backup - czyli to, do czego stworzono modele play.
To z jakimi funkcjami (a właściwie ich brakiem) porównuję już napisałem.
A rozszerzanie pamięci jest przydatne dla każdej opcji/wykorzystania
DS216play +2x WD RED 3TB
Unr3al2
Wtajemniczony
Posty: 212
Rejestracja: pt gru 11, 2015 11:01 am

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: Unr3al2 »

Z tego, co widzę to ty porównałeś dwa modele :)
Moim zdaniem pod względem aplikacji Synology jest bardziej dopracowane.
Proponuje Ci się pobawić kolegi QNAPem kilka dni i docenisz swój model.
QNAP TVS-471 / 6.1.3-15152-6 / 2x Segate 2TB RAID1 btrfs / 4GB RAM
DS918+ / DSM 6.2 / Segate 2TBx3/ SSD120GB / 8 GB RAM mod
DS710+ / DSM 4.2 / Segate 2TB / 2GB RAM mod
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: krissos »

Jak to jeden z kolegów powiedział na temat qnapa, jak mu powiedziałem że łanie wygląda w nim menu, odpowiedział "no właśnie i tylko ładnie wygląda" :)
yabba235
Amator
Posty: 13
Rejestracja: śr sty 27, 2016 3:58 pm

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: yabba235 »

Unr3al2 pisze:Z tego, co widzę to ty porównałeś dwa modele :)
Moim zdaniem pod względem aplikacji Synology jest bardziej dopracowane.
Proponuje Ci się pobawić kolegi QNAPem kilka dni i docenisz swój model.
Ale mu doradziłeś - po takim porównaniu to jak nic zamieni synka na kanapę :lol:
Net fiber 6,25/12,50MB/s, modem Zyxel 660, wifi WNDR3700V2 + Gargoyle 1.9.x, nas Qnap TS-453mini + 3x3TB RED raid5, ups apc-350
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: WILU »

nie pamiętam czy już to było wspominane. co prawda nie dotyczy to porównania QNAPA i Synology a Thecus i Synology. ostatnio czytałem sobie reckę jakiegoś Thecusa i jeden pomysł mi się spodobał - wbudowany UPS :) z tego co obserwuję to wielu userów NAS-ów traktuje sprawę zasilania awaryjnego po macoszemu (czytaj: nie używają UPS-a), więc nawet niewielki zasilacz awaryjny wbudowany w serwer pozwalający na bezpieczne zamknięcie serwera przy braku zasilania to coś co miałoby sens.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Krwiak
Amator
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 11, 2015 1:55 pm

Re: Co ma Qnap a nie ma Synology??

Post autor: Krwiak »

Twierdzicie, że HDMI i Stacja Wirtualizacji w domu się nie przyda, to ja wam dam dwa przykłady, jak w domu mogą się one przydać:

1. QNAP w cenie daje 3 licencje Xopero, jest to oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowej komputera, ma wiele funkcji, ale jej najważniejsza funkcja w mojej ocenie to możliwość wykonania obrazu całego dysku twardego i zapisanie go po sieci na serwerze QNAP i co najważniejsze w każdym momencie ten obraz można uruchomić jako maszynę wirtualną na stacji wirtualizacji w QNAP. Pomyślcie, jeżeli padnie wam komputer i szybko będziecie potrzebowali dostać się do danych to wystarczy skorzystać z funkcji QvPC, czyli podłączamy do portu HDMI ekran/TV, do portów USB podłączamy mysz i klawiaturę i to wszystko, działamy na swoim systemie operacyjnym. Oczywiście nikt nie twierdzi, że QNAP zastąpi PC, ale w kryzysowej sytuacji pomaga, przynajmniej do czas, aż nie naprawimy uszkodzonego komputera.

2. Drugie co wykorzystuje w domu to UTM od firmy Sophos, który w wersji darmowej obsługuje 10 adresów IP, co w domu wystarcza w zupełności. Dzięki temu, że QNAP ma stację wirtualizacji i wirtualny przełącznik to wystarczy, że kabel z modemu podłączamy pod jeden port QNAP, a drugi port pod przełącznik, lub router. Sophos UTM dostarcza w postaci maszyny wirtualnej, którą oczywiście uruchamiam na serwerze QNAP w stacji do wirtualizacji. I tak dzięki QNAP mam w domu profesjonalny UTM z funkcją IPS i wbudowanym antyvirusem.

Mam jeszcze kilka fajnych przykładów z życia wziętych i zgadzam się, nie każdy potrafi czy chce wykorzystać potencjał QNAP, ale twierdzenie, że te funkcje w serwerze NAS są bez sensu to duża przesada.
ODPOWIEDZ