Kopia konfiguracji serwera

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Kopia konfiguracji serwera

Post autor: adjustin »

Już jakiś czas temu podpadła mi jedna rzecz. Gdy wykonuję kopię konfiguracji serwera + kopię z ustawieniami poprzez HyperBackup to jest to niewystarczające. Synology nie wykonuje kopii wszystkich ustawień. Chociażby firewall, adresy IP dozwolonych i blokowanych. Gdy miałem 4 takie same NASy i wykonując jedną konfigurację przerzuciłem ją na pozostałe, było to niewystarczające. Hmmm... bardzo dziwne zjawisko. Po to się robi kopię konfiguracji, aby móc np w przypadku awarii urządzenia przywrócić je do życia w moment. Może w nowym DSM będzie? Jak macie możliwość, to sprawdzę sami

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Kopia konfiguracji serwera

Post autor: michau »

Synology mogłoby to poprawić. Jak kopia to pełna a nie tylko części ustawień. Resztę przy pomocy kartki i ołówka?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: Kopia konfiguracji serwera

Post autor: adjustin »

Np taka sytuacja. Jeśli jestem jako organizacja operatorem usług kluczowych, to wymaga się podejścia do ciągłości zarządzania wg ISO22301 + parę innych przepisów w tym ustawa o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne w drodze rozporządzenia KRI. Podejście to mówi m.in. o kopiach konfiguracji celem odzyskiwania systemów IT w przypadku utraty ciągłości działania (czyli takie SLA). Baaaardzo lubię Synology, ale tę funkcjonalność powinni poprawić. Jakby się uprzeć, to wykazując systemy krytyczne dla organizacji zaimplementowane w Synology, to przy audycie ISO byłby problem. Tak tak, wiem, że z założenia jest to urządzenie do backupu, ale chyba każdy przyzna, że używa to w szerszym zakresie

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony sob mar 07, 2020 8:57 am przez adjustin, łącznie zmieniany 1 raz.
DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
Awatar użytkownika
adjustin
Wtajemniczony
Posty: 207
Rejestracja: pn lip 11, 2016 5:21 pm
Lokalizacja: Żory/Rybnik/Katowice

Re: Kopia konfiguracji serwera

Post autor: adjustin »

Masz rację. Jest to najlepsze rozwiązanie, które idzie o krok dalej. Padnie jeden serwer, drugi przejmuje jego funkcję, wymieniam pierwszy, który po podłączeniu w SHA synchronizuje ustawienia z drugim i po problemie.

Hmmm, to skoro w SHA potrafi skopiować ustawienia, to przydałoby się też mieć możliwość ich eksportu. Natknąłem się na parę artykułów dot. tego zjawiska i wszyscy czekają na DSM 7.

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

DS120j (1 x WD Red 4 TB, Ext 4, 512 MB RAM)
DS718+ (2 x WD Red Pro 2 TB, Btrfs, Raid 1, 6 GB RAM)
ODPOWIEDZ