Wolumen uszkodzony - jak sprawdzić czy dysk fizycznie uszkodzony, czy wystarczy format?

ODPOWIEDZ
RicoSky
Amator
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 18, 2016 3:53 pm

Wolumen uszkodzony - jak sprawdzić czy dysk fizycznie uszkodzony, czy wystarczy format?

Post autor: RicoSky »

W moim Synology DS216j mam zainstalowany 1 dysk WD30EFRX-68EUZN0. Kilka dni temu aplikacja DSM zameldowała "Wolumen 1 (uszkodzony)". Przestały też działać wszelkie pakiety Synology zainstalowane na DS (np. Cloud Sync, Download Station itp.). Próba ich "Reperuj" daje zwrotny komunikat "W systemie brak wolumenu... kliknij... aby utwórzyć nowy wolumen".

Co ciekawe pakiet File Station działa i mam dostęp do wszystkich plików znajdujących się na tym dysku twardym.

W zarządzaniu przechowywaniem w DS mam:
Status: uszkodzony
Status SMART: Normalny

Szybki test SAMRT nie wykazał błędów.

Pierwotnie planowałem zrobić wymianę gwarancyjną dysku w WD, ale może to jest zupełnie niepotrzebne? Może wystarczy wyczyszczenie tego dysku (jak?) i założenie nowego wolumenu? A może wystarczy wręcz zrobić jakąś magiczną naprawę i całość wróci do normy bez konieczności odtwarzania całości i ponownego wgrywania wszystkich danych?

Z góry dziękuję za pomoc - ma świadomość, że dla większości z Was moje pytania moją się wydać trywialne, ale moja wiedza w tym obszarze jest dość ograniczona.

Pozdrawiam!
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Wolumen uszkodzony - jak sprawdzić czy dysk fizycznie uszkodzony, czy wystarczy format?

Post autor: Przemuss »

Pokaż zrzut SMART przed i po pełnym teście dysku.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
RicoSky
Amator
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 18, 2016 3:53 pm

Re: Wolumen uszkodzony - jak sprawdzić czy dysk fizycznie uszkodzony, czy wystarczy format?

Post autor: RicoSky »

Jestem w gorącej wodzie kąpany. Właśnie wykasowałem ten wolumen. Niestety, próba założenia nowego wolumenu z poziomu DSM (zupełnie standardowy, chyba SHR) kończy się błędem. 2x próbowałem. Wygląda na to że jednak dysk jest fizycznie walnięty. Czy może jest jeszcze jakaś inna metoda na żywca?
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: Wolumen uszkodzony - jak sprawdzić czy dysk fizycznie uszkodzony, czy wystarczy format?

Post autor: Krzys »

Podłącz dysk do PC i użyj np. Hard Disk Sentinel, będzie widać co się stało.
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Fixer
Trochę Wie
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 13, 2017 10:46 am

Re: Wolumen uszkodzony - jak sprawdzić czy dysk fizycznie uszkodzony, czy wystarczy format?

Post autor: Fixer »

backup danych + pełny smart + wyzeruj dysk od pierwszego do ostatniego sektora
http://codesnippets.pl - baza porad dla programistów, webmasterów, grafików
ODPOWIEDZ