Zmiana domyślnego admin na nowego

ODPOWIEDZ
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

Zmiana domyślnego admin na nowego

Post autor: brunoted »

Zbieram się do tego już drugi raz i znowu poległem.
Używam DSM od kilku lat ale jakiś czas temu stwierdziłem, że warto by było zmienić nazwę admina na inną. Utworzyłem nowego z uprawnieniami i teoretycznie wszystko działa oprócz tego, że nowy admin nie ma uprawnień do katalogu /public. W uprawnieniach na czerwono brak dostępu.
I teraz nie wiem, czy muszę tworzyć nowy katalogi i przenieść zawartość między użytkownikami czy może jest jakiś sposób żeby tego uniknąć?
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

Re: Zmiana domyślnego admin na nowego

Post autor: brunoted »

Okazało się, że jakimś trafem odpiąłem admina z grupy administratorzy - musiałem to już dawno temu zrobić;). W efekcie nowy admin nawet jak był w tej grupie to grupa nie miała uprawnień do katalogu public założonego przez admina. Po przyporządkowaniu admina do grupy administratorzy, wszystko się wyprostowało.
Dzięki za trop, teraz wszystko działa a domyślny admin wyłączony.
Wróciłem do tematu zmiany deaultowego admina, gdyż co jakiś czas jakieś ip z chin próbują wbić się na admina. Są blokowani po 3 próbach ale regularnie raz-dwa razy na miesiąc próbują.
Pamiętam, że kiedyś w ustawieniach blokowania IP była taka opcja, żeby blokować całe kraje. Kurcze jestem tego pewien, że miałem takie ustawienie w poprzednim Synku. Teraz tego nie ma lub ja nie mogę znaleźć. Wiesz coś na ten temat?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana domyślnego admin na nowego

Post autor: mikhnal »

Na DSM 6.2 beta blokowanie całych krajów jest w:

Panel starowania > Bezpieczeństwo > karta Zapora sieciowa > włącz zaporą sieciową > Edytuj reguły > Utwórz > Źródłowe IP / Lokalizacja / Zabroń > Wybierz Chiny
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

Re: Zmiana domyślnego admin na nowego

Post autor: brunoted »

Dzięki ;)
Mam jeszcze jeden problem związany ze zmianą nazwy usera admin na inną.
Na drugim Synku mam ustawioną usługę Cloud Station ShareSync. Pobiera sobie kopię public i jeszcze kilku katalogów jako backup.
Pomijam kwestie tego, że przy konfiguracji połączenia nie mogłem zmienić opcji, żeby synchronizował też uprawnienia ale po zmianie nazwy admina nie mogę zmienić jej w tej usłudze. Pola są na szaro, można jedynie zmienić hasło.
Czy można to jakoś obejść? Czy będę musiał od nowa wszystko synchronizować co trwa prawie tydzień po LAN.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana domyślnego admin na nowego

Post autor: mikhnal »

Zrób test na nowym małym katalogu w nowym zadaniu. Być może do tego zadania potrzebny jest konto "prawdziwego" admina.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

Re: Zmiana domyślnego admin na nowego

Post autor: brunoted »

Nie mogłem stworzyć nowego zadania. Cały czas wyrzucało, że adres jest już w użyciu czy coś podobnego. Wkurzyłem się, usunąłem zadanie i teraz mieli wszystko od nowa na nowym adminie.
W między czasie okazało się, że zmiana admina powywracała mi uprawnienia do katalogów dla innych userów. Musiałem pół dnia robić z tym porządki.
Czy jest jakiś łatwy sposób na zrobienie backupu uprawnień i ustawień użytkowników?
ODPOWIEDZ