Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: Krzys »

Obrazek

Obrazek

Witajcie, chciałem wymienić dysk #1 na dysk #2 i w tym celu zamontowałem dysk #2 i utworzyłem RAID1, poczekałem aż dysk się sklonuje kliknąłem usuń i dostaje informację o działających usługach. Podpowiedzcie proszę jak je tymczasowo wyłączyć ;)
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: WILU »

centrum pakietów -> klikasz na zainstalowany pakiet -> akcja -> zatrzymaj
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: Krzys »

Obrazek

Dzięki na przyszłość będę wiedział, aktualnie wyłączyłem wszytko przez harmonogram zadań.

Teraz mam taki problem, chce usunąć jeden dysk i wydawało mi się że to będzie analogicznie tak samo jak z dodawaniem dysku, klikam który i cześć ale jak widzę chyba tak to nie działa.

Jak mam usunąć dysk #1 tak by NAS działał na dysku #2 i nie wywalał błędów o zdegradowaniu dysku #1 ?
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: WILU »

to może po kolei. z tego co widzę uszkodzony masz dysk 1? jest tam u Ciebie macierz SHR z dwóch identycznych dysków, czyli inaczej RAID-1. Aby naprawić macierz z uszkodzonym dyskiem 1, wyciągasz go, wkładasz nowy sprawny i w zarządzaniu przechowywaniem wybierasz opcję naprawy woluminu. jak dysk 1 masz uszkodzony lub usunięty to taki wolumin dalej będzie widoczny jako zdegradowany aż go naprawisz (czyli włożysz nowy dysk i wybierzesz opcję naprawy).
no chyba że o coś innego Ci chodzi to napisz, bo dziś jakoś moja głowa słabo kontaktuje ;)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: Krzys »

Mój aktualny dysk HGST jest bardzo głośny więc go chce wymienić na Toshibę, w tym celu zamontowałem Toshibę i utworzyłem SHR (RAID1).
W moim łatwym lekkim i przyjemnym planie było zamontować drugi dysk do NAS, założyć RAID1, system sam sklonuje dysk #1 na #2, rozmontować RAID i wywalić HGST, po robocie. W między czasie wypiąłem HGST i włączyłem NAS i teraz mi go pokazuje jako zdegradowany.

Chciałem sobie zaoszczędzić konfigurowania wszystkiego od nowa.
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: WILU »

czyli tak: ten dysk 2 widoczny na zdjęciach to jak rozumiem to dysk Toshiba a dysk 1, którego nie ma to HGST, który wymontowałeś?
to teraz musisz zamontować drugą Toshibę w miejsce dysku 1 i naprawić macierz. no chyba że chcesz używać dysków pojedyńczo, czyli bez ochrony danych. wtedy musisz dane usunąć i założyć osobne woluminy.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: Krzys »

HGST wylatuje, w NAS chce mieć tylko jeden dysk Toshiba bo nie potrzebuje ochrony danych.
Problem w tym że NAS z jednym dyskiem Toshiba informuje o zdegradowaniu woluminu, tego się chce pozbyć.

Chyba nikt nie przewidział sytuacji w której ktoś chce zrezygnować z dwóch dysków i zostać na jednym bo w FAQ Synology nic takiego nie widzę.

Jeżeli kliknę tak (screen wyżej) to tak jak bym sformatował dyski i będę musiał konfigurować wszystko od nowa ?
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: WILU »

no nie da się tak jak chcesz. musisz gdzieś przekopiować dane, usunąć macierz i skonfigurować dysk(i) jako osobne.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: Krzys »

Rozumiem, dzięki za pomoc.
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 615
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana dysku na skróty przy pomocy RAID - wyłączenie tymczasowo usług

Post autor: SnejX »

a nie mogłeś po prostu wyjąć HGST z NASA. Następnie sklonować HGST na Toshibe. Później włożyć Toshibę i uruchomić NAS? Synek by tego nawet nie zauważył :)
Teraz jak już utowrzyłeś macierz to nie pozostaje nić innego niż porada od Wilu
ODPOWIEDZ