DS720+ czy DS920+

ODPOWIEDZ
enjoy
Amator
Posty: 15
Rejestracja: ndz kwie 11, 2021 7:50 pm

DS720+ czy DS920+

Post autor: enjoy »

Rozważam zakup nowego dysku Synology i zastanawiam się nad modelem DS720+ lub DS920+. Próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie kiedy amator taki jak ja na potrzeby domowe powinien zainwestować w dysk 2 zatokowy, a kiedy w 4 zatokowy lub czy jeżeli finanse nie stanowią przeszkód to brać w ciemno model 4 zatokowy. Aktualnie posiadam dysk 1 zatokowy którego zostawiłbym jako backup dla nowego dysku, a którego fizycznie umieściłbym w innej lokalizacji (na wypadek włamania i kradzieży).

NAS obecnie służy mi jako scentralizowane miejsce do przechowywania domowych zdjęć, filmów, dokumentów oraz jako miejsce backupu dla bieżących materiałów z komputera i telefonów. Backup dysku aktualnie do Synology C2 (100%). Dużą część tych materiałów niezależnie przechowuje również w iCloud z racji że używam w domu i pracy sprzętu Apple. Aczkolwiek w domowym otoczeniu jest również PC/Win i telefony na Androidzie. Rodzina korzysta z dysku przeglądając zazwyczaj zdjęcia i filmy. Do dysku głównie dostajemy się po WiFi stąd też pewne ograniczenia co do transferu.

1. Czy dodając dysk SSD na system i aplikacje podniesiemy wydajność serwera? Czy warto odseparować system i aplikacje od naszych danych?
2. Czy dodatkowe dyski SSD M.2 na cache faktycznie podnoszą wydajność pracy serwera w przypadku kiedy mamy zainstalowane w nim dyski HHD? A jeżeli tak to jak dobrać poprawną wielkość takich dysków? Czy w przypadku jeżeli mamy w serwerze dyski SSD zamiast HDD instalowanie dodatkowych dysków SSD M.2 na cache nadal ma sens?
3. Jakie dyski HDD rekomendujecie na dziś? Odpowiedź na zasadzie najlepsze uwzględniając wydajność/awaryjność/kulturę pracy do ceny i najlepsze nie patrząc na cenę ale do konkretnego zastosowania, nie chciałbym ładować za mocnych dysków których potencjału nie wykorzystam.
4. Czy warto inwestować w dyski SSD zamiast HDD?
5. Jak daleko i kiedy warto iść inwestując w kolejne zabezpieczenia sprzętowe (RAID, backup NAS do NAS itp.) na potrzeby domowe, a kiedy nie. Aktualnie przy jednozatokowym nie mam żadnego zabezpieczenia sprzętowego ale 100% materiałów mam na C2 więc czuję się dość bezpiecznie, pomijam fakt mega dużej zabawy przy awarii dysku, jego wymianie, ponownej konfiguracji, zgrywaniu danych z C2 itp. Kiedyś wykonywałem kopię / backup NAS na dysk zewnętrzny raz w miesiącu, a sam dysk po wykonanej kopii przenosiłem do piwnicy (na wypadek włamania i kradzieży) ale szybko znudziła mi się ta manualna zabawa i nie aktualizowałem danych wg przyjętego harmonogramu.

Równolegle i uwzględniając moje potrzeby przeznaczenia NASa zastanawiam się jak mocno brnąć w inwestycje sprzętową w stosunku do dostępnych na rynku usług chmurowych - może przyjąć workflow minimum sprzętu a max usług chmurowych gdzie dane teoretycznie są bezpieczne i nie musimy martwić się upgradem sprzętu, awaryjnością dysków i backupem całości.
NAS: Synology DS118 | Seagate IronWolf 4TB | DSM 7.0-41882
NAS Backup: Synology C2
Router: Synology RT1900AC
tm78
Amator
Posty: 16
Rejestracja: wt gru 27, 2016 11:03 am

Re: DS720+ czy DS920+

Post autor: tm78 »

Jeżeli finanse nie stanowią problemu to wybór jest tylko jeden 😉
NAS: DS1621xs+
Router: ASUS RT-AX89X
Dyski HDD: Każdy dedykowany ENTERPRISE NAS
Dyski NVME M.2: Dysk SSD Synology M.2

RAID 5 (RAID to nie backup) + backup 3-2-1, masz zapewniona pełna ochronę danych z odpowiednia wydajnością na przyszłość lan 10GbE (NAS — Router) z wifi 6 (ax).
DS116 / DSM 7.0-41882 / WD Red 4TB
DS218 / DSM 7.0-41882 / 2x Ironwolf 6TB
3x RS10613xs+ /16 GB RAM /DSM 6.2.4 / 3x 32TB
2x RS3621xs+ /32 GB RAM /DSM 6.2.4 / 2x 96TB
RT2600ac + 2x MR2200ac
enjoy
Amator
Posty: 15
Rejestracja: ndz kwie 11, 2021 7:50 pm

Re: DS720+ czy DS920+

Post autor: enjoy »

tm78 pisze: ndz cze 06, 2021 10:56 am Jeżeli finanse nie stanowią problemu to wybór jest tylko jeden 😉
W kontekście wyboru pomiędzy modelem 720 a 920 :)
Nic wyższego i droższego nie wchodzi w grę ponieważ oba te modele to i tak wydajne rozwiązanie biorąc pod uwagę przeznaczenie tego NASa.
NAS: Synology DS118 | Seagate IronWolf 4TB | DSM 7.0-41882
NAS Backup: Synology C2
Router: Synology RT1900AC
Lemaar
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: ndz gru 18, 2022 1:53 pm

Re: DS720+ czy DS920+

Post autor: Lemaar »

Enjoy, co w końcu wybrałeś? Opisz swoje doświadczenia.
W chwili obecnej jestem w tym samym miejscu, co ty w roku ubiegłym.
Również zastanawiam się między DS720+ a DS920+ ewentualnie DS923+.
Moje zapotrzebowanie jest podobne jak Twoje.
juh
Trochę Wie
Posty: 83
Rejestracja: ndz lis 07, 2021 9:41 pm

Re: DS720+ czy DS920+

Post autor: juh »

Rok temu na święta kupowałem DS720+. Wybór padł na dwuzatokowy NAS który użytkuję głównie do zdjęć, muzyki i filmów. Dane przechowywane na nim są dla mnie sentymentalnie cenne stąd też kopię NASa przechowuję na zewnętrznym dysku w domu oraz na dwóch dyskach w dwóch różnych lokalizacjach. NAS z czterema dyskami odrzuciłem ponieważ byłby to już dla mnie duży koszt ze względu na ilość dysków jak na moje amatorskie wymagania. Kupując dwa dyski do mojego NASa nabyłem je w odstępach pół roku tak aby były z różnych serii produkcyjnych jak i są to też dwa różne typy. Nie wiem czy to w jakikolwiek sposób podniesie bezpieczeństwo ale czuję się z takim podejściem bezpieczniej.
DS720+ DSM 7.2.1-69057 Update 3
18 GB RAM
SHR WD GOLD 6 TB / WD RED PRO 6 TB
UPS UT850EG-FR
Backup WD Black D10 12 TB (HC 520)
ODPOWIEDZ