Synology DS216+II brak dostępu

cozero
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:54 am

Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: cozero »

Od jakiegoś czasu mam problem z moim Synology.
Przez np 5 dni działa normalnie (łączy się przez LAN, jak i przez quickconnect), następnego dnia natomiast już nie można się z nim połączyć ani po LAN ani przez quickconnect.
Diody mrugaja tak jak zawsze dyski sie kręcą, podmieniłem kabel na inny (Synology podłączony do switch-a) pamięć RAM sprawdzona (zresztą podmieniłem kość na 8gb bo myślałem że 1gb to za mało i przez to jest problem, ale cały czas to samo)
Pomaga jedynie wyłącznie urządzenia z przycisku. Wtedy przez parę dni jest ok i problem powaca.
Może macie jakiś pomysł co może być przyczyną?
Ignatius
Amator
Posty: 31
Rejestracja: ndz gru 25, 2016 11:33 am

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: Ignatius »

Może IP serwera jest stałe, a jakieś inne urządzenie (np. telefon) zajmuje adres sieciowy synology?
Ja tak miałem, że dopóki nie ustawiłem stałego adresowania wszystkich urządzeń sieciowych w domu to komputer lub synology nie miało dostępu do sieci.
DS916+ 8GB
DS412+
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: michau »

Ustaw na Routerze stały adres IP dla NAS.

Możesz uruchomić w przeglądarce aby odszukać swój NAS:
Synology Web Assistant

Możesz też pobrać Synology Assistant na komputer i szukać go w sieci po tym jak znika:
https://global.download.synology.com/do ... -24922.exe
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: SnejX »

Ignatius pisze: ndz lut 21, 2021 2:39 pm dopóki nie ustawiłem stałego adresowania wszystkich urządzeń sieciowych w domu to komputer lub synology nie miało dostępu do sieci.

Zanim adres z puli dhcp zostanie przypisany do podłączającego się klienta to serwer/router powinien sprawdzić czy dany adres jest wolny. Ale różni producenci różnie do tego podchodzą.
Można ustawić tak pulę dhcp żeby nie pokrywała się ze statycznie nadanym IP dla Synology. (a nawet tak trzeba) albo w puli dhcp zrobić rezerwację konkretnego adresu tylko dla Synology. Wtedy nie będzie żadnych konfliktów.
cozero
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:54 am

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: cozero »

Tak Synology ma ustawiony adres IP na sztywno (ustawiłem adres w DSM), więc przejęcie adresu przez inne urządzenie raczej wykluczam.
Co do ustawień DHCP, to niestety operator (Inea) udostępnia urządzenie Nokia (nokia g-241w-a), które nie ma możliwości zmiany (tu zastanawiam się czy nie kupić własnego routera a ten przestawić w tryb bridge)
Ale z drugiej strony co zmieni przypisanie DHCP, skoro Synology ma na sztywno adres przypisany?
Tak się jeszcze zastanawiam czy włączenie w switch-u opcji IGMP Snooping, nie rozwiąże problemu gubienia się w sieci, czy to nie ma nic z tym wspólnego?
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: michau »

Jak tracisz możliwość dostępu do NAS to na ping odpowiada czy zawiesza się i nic nie działa?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
cozero
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:54 am

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: cozero »

Kompletnie zero reakcji, ping nie dochodzi, Synology Assistant nie widzi, kamery też tracą łączność z synology
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: michau »

Ponownie wgrywałeś oprogramowanie? Dla sprawdzenia i wykluczenia błędu w oprogramowaniu ponownie bym wgrał DSM.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
cozero
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:54 am

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: cozero »

Żeby wgrać na nowo oprogramowanie muszę zrobić reset?
Czy później kopia ustawień i wolumeny na dyskach będą działać normalnie?
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology DS216+II brak dostępu

Post autor: michau »

Kopia ustawień którą możesz zrobić z poziomu DSM nie wykonuje wszystkich ustawień.
Dane nie znikają. Kopię danych i tak powinieneś wykonywać regularnie.

Zapoznaj się z tematem pomocy: Jak zresetować serwer Synology NAS?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
ODPOWIEDZ