DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

ODPOWIEDZ
Szubi
Trochę Wie
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 06, 2021 10:38 am

DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Szubi »

Witam, porozciągałem kable, pochowałem w koryta, no i zamknąłem wszystko w szafce pod nogami UPS + NAS. Szafka z boku posiada otwór 30x30cm. No i działa tak ok 6h. Otworzyłem teraz szafkę i trochę buchnęło ciepłem. Sprawdziłem temperatury i:

Procesor w stanie spoczynku 40-43*C
Dyski WD RED PRO gdy na NASie nic nie robię 39-43*C

Wiatrak ustawiony w trybie "Chłodzenie".

Zapewne po kilku dniach, ta temp lekko wzrośnie.

Czy martwić się ? Czy to jak najbardziej naturalne temp. dla tych dysków ?
Nie wiem... Może zamontować jakiś wiatrak 120mm co by powoli wysysał te ciepłe powietrze z szafki..
Czy zostawić jak jest ?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: mikhnal »

Odkąd postawiłem wentylator 140 mm na wylocie otwartej szafki gdzie stoi Synek temperatury spadły o ok. 8-10 stopni, więc warto.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Szubi
Trochę Wie
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 06, 2021 10:38 am

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Szubi »

mikhnal pisze: pt lut 19, 2021 11:00 pm Odkąd postawiłem wentylator 140 mm na wylocie otwartej szafki gdzie stoi Synek temperatury spadły o ok. 8-10 stopni, więc warto.
Wdmuchiwał czy wydmuchiwal ? I co sądzisz o tych temp?
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Przemuss »

Jeden otwór to mało. Synek jest tak skonstruowany ze powietrze zaciąga z przodu. Gdybyś zrobił dopływ powietrza z przodu szafki byłby przepływ powietrza, a takto synek jedynie mieli to co jest w szafce. Przez wysoką temperaturę obrywa także akumulator w UPSie który zamiast np 5 lat wytrzyma w takich warunkach ok 2-3.

W pracy cały komputer do streemingu ukryłem w szafce i tam właśnie cofnąłem dolny cokół o ok 5cm by móc zrobić nacięcie dolnej półki w szafce właśnie w celu cyrkulacja powietrza.

Co do montażu wentylatora. Rozwiązanie jak najbardziej dobre pod warunkiem że będzie miał co wyrzucać. Czyli musi być gdzieś dopływ powietrza. Min 2 otwory, jeden u dołu, drugi u góry z wentylatorem z przepływem na zewnątrz. Możesz dać wentylator tylko na dole który to będzie tłoczył.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Szubi
Trochę Wie
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 06, 2021 10:38 am

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Szubi »

Bardzo dzięki wszystkim za podpowiedzi.
Aktualnie przesunąłem na noc wszystko bliżej otworu po prawej dla testu, no i temp procedura równe 40*C a dysków jeden 37* a drugi 40*C w spoczynku. No i też dałem podkładkę mała że nie do końca zamykają się drzwiczki więc z przodu jest szpara. Jeżeli temp będą rosły, to zrobię dziurę z tyłu i wstawię wiatrak wysysający ciepłe powietrze. Mógłbym jeszcze kablem pójść do piwnicy i tam wszystko postawić, tylko że chciałbym mieć NAS pod ręką. A dlatego że gdy wracam w nocy z zlecenia, chce go używać do szybkiego zgrywania danych z kart. By nie trzeba było odpalać komputera.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Przemuss »

Że tak powiem to nie otwór a brak ścianki.
Tu by wystarczył jeden wentulator który by tłoczył powietrze od dołu na urządzenia. Ewentualnie 2 stojące obok siebie zasilanie 7v by nie hałasowały.
Jak masz jakiś wentylator pokojowy ustaw go tam i poobserwuj co będzie się działo z temp.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Szubi
Trochę Wie
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 06, 2021 10:38 am

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Szubi »

Przemuss pisze: sob lut 20, 2021 1:23 pm Że tak powiem to nie otwór a brak ścianki.
Tu by wystarczył jeden wentulator który by tłoczył powietrze od dołu na urządzenia. Ewentualnie 2 stojące obok siebie zasilanie 7v by nie hałasowały.
Jak masz jakiś wentylator pokojowy ustaw go tam i poobserwuj co będzie się działo z temp.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
Bardziej myślałem by dziurki zrobić i dać wentylator który by wysysał ciepłe powietrze o tu: za bardzo nie mogę szaleć z otworami bo to wyspa jest. Po drugiej stronie jest dalsza część pokoju :) nie chce by szpetnie wyglądało.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Przemuss »

Jak masz możliwość to zrób tak:
Obrazek
Na dole wyciąć na glabokosc ok 2-3 cm nawet na całej szerokości. A z boku zasłonić tak by otwór był tylko w górnej części. I tam w tej górnej części zamontować wentylator który by wyrzucał ciepłe powietrze. Synka postawisz tuż przy brzegu gdzie będzie miał skąd zaciągnąć chłodnego powietrza.

PS. Chyba. Ze cokół jest na równo z dolną półka


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Szubi
Trochę Wie
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 06, 2021 10:38 am

Re: DS220+ temperatury procesora i dysków po zamknięciu NAS w szafce

Post autor: Szubi »

Przemuss pisze: sob lut 20, 2021 3:08 pm Jak masz możliwość to zrób tak:
Obrazek
Na dole wyciąć na glabokosc ok 2-3 cm nawet na całej szerokości. A z boku zasłonić tak by otwór był tylko w górnej części. I tam w tej górnej części zamontować wentylator który by wyrzucał ciepłe powietrze. Synka postawisz tuż przy brzegu gdzie będzie miał skąd zaciągnąć chłodnego powietrza.

PS. Chyba. Ze cokół jest na równo z dolną półka


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Tak, mam cokół równo :( Ale podkręciłem zawiasy, że odstają troszkę od szafki na całej długości, tak pół centymetra. Aktualnie procek leci na 80% od 4 godzin i mam 51*C niezmiennie. Dyski cały czas od 39 do 41*C i też nie chce wyżej podskoczyć. A tak przy okazji, widzę że gdy Photo Station tworzy sobie miniatury - dość znacznie ucieka mi miejsce z serwera... teraz konwertuje wideo thumb - to normalne? Czy on se kompresuje całe pliki jako kopia oryginału?
ODPOWIEDZ