Problem z naprawą dysków DS415+

ODPOWIEDZ
MaRith
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 02, 2020 10:28 am

Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: MaRith »

Cześć,

Dziś padł mi dysk 3 w moim NAS. Przez przypadek dysk 1 odłączyłem i teraz mam go w statusie nie zainicjowano.
Co teraz mogę zrobić? Czy można zainicjować w jakiś sposób z powrotem dysk 1? Nigdzie nie widzę takiej opcji.

Dysk 1 który nie jest zainicjowany tworzył wolumen razem dyskiem 2, 3 i 4.
Myślałem, że po uruchomieniu ponownie NAS automatycznie zainicjuje dysk 1, wtedy mógłbym spokojnie ogarnąć wymianę dysku trzeciego. Jednak tak się nie dzieje.

Bardzo proszę o pomoc bo cały dzień chodzę w nerwach i martwię się, że całe dane pójdą do śmieci.

Obrazek
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: Przemuss »

Jaki poziom Raid miałeś? 5, 6, 10 czy shr lub shr2?

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
MaRith
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 02, 2020 10:28 am

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: MaRith »

SHR

Wyciągnąłem wszystkie dyski poza 1 i wygląda jakby był sformatowany - dziwne.

Czy jedyna szansa to próba naprawy dysku 3, żeby Synology go złapał i zainicjować pierwszy?
Jeśli tak to czy polecacie jakiś program do naprawy dysku.

Bo jak rozumiem, muszę mieć 3 sprawne dyski żeby móc wsadzić nowy.

edit: Ewentualnie czy jest jakiś program do sklonowania dysku 3 (uszkodzonego) 1:1 tak aby NAS nie skapnął się, że wsadziłem inny dysk?
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: Przemuss »

Są programy które by sobie poradziły że sklejeniem tych dysków ale nie shr... To typ bezpieczeństwa jak raid5 ale niestety nim nie jest.

Rozumiem że pula dysków ma aktualnie status uszkodzony.
Szkoda ze wyłączyłeś synka! Support synology z tego co pamiętam już ratował nie raz takie przypadki. Sądzę że i Tobie też by pomogli.
Chyba że jest tu ktoś na forum kto bardzo dobrze zna linuxa i podjąłby się naprawy wolumenu. Moim zdaniem dane nie zostały zniszczone. Jedynie dla dsm są nie dostępne. Mam nadzieję że na dysku 1 nie utworzyłeś nowego czystego wolumenu.


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
MaRith
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 02, 2020 10:28 am

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: MaRith »

Jak wsadzę dysk 2,3,4 to mam dostęp do file station jeszcze więc pewnie jest szansa zgrać zdjęcia.
Nie sądziłem tylko, że jak odinicjuje dysk to się on formatuje.

Cała sytuacja przebiegała następująco, ze chciałem wymienić WD Greeny na WD Red.
Wyciągnąłem dysk 1, bo chciałem wsadzić tam WD RED, ale przy tej operacji po wyciągnięciu dysku padł dysk 3.

Nie wiem więc jakim cudem dysk 1 został sformatowany, przy odłączaniu dysku nie było informacji, że zostanie on wyczyszczony.

W tej chwili dysk 3(czyli ten co jest niby uszkodzony) puszczam przez WD Lifeguard. Może polecicie inny program, ktory postawiłby tymczasowo ten dysk na nogi.
W zapasie mam 3x WD RED, na które właśnie chciałem przenieść NASa.

Disk Drill pokazuje:
Obrazek
MaRith
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 02, 2020 10:28 am

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: MaRith »

Jakiś polski support jest?
Ale test WD Lifeguardem raczej mu nie zaszkodzi, co?
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: Przemuss »

Ale też go nie naprawi. Nic nie rób. Pisz do supportu może im się uda naprawić. Ja bym też ten pierwotny dysk nr 1 zamontował. Opisać i niech kombinują.
Chyba że smart tego pierwszego jest lichy.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
MaRith
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 02, 2020 10:28 am

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: MaRith »

No właśnie ale ten dysk 1 zamontować?
Bo rozumiem, że gdyby ten pierwszy był z powrotem zamontowany to już bez problemu bym sobie poradził wsadzając nowy dysk zamiast dysk 3.

Gdy wyciągnąłem pozostałe dyski i uruchomiłem NAS tylko z dyskiem 1 to chciał tworzyć nowy wolumin, jakby nie widział że był już tam DSM a sam dysk częścią jakiegoś woluminu.
MaRith
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 02, 2020 10:28 am

Re: Problem z naprawą dysków DS415+

Post autor: MaRith »

Po długiej walce i kilku dyskach USB, chyba udało się zgrać najważniejsze dane.
Teraz pytanie czy tworzyć na nowo NAS wkładając nowe dyski, czy jest jeszcze chociaż szansa odzyskać ustawienia DSM i wsadzić dobry dysk w miejsce Dysk 3?


Edit. Może kiedyś w przyszłości ten wątek komuś pomoże więc zaktualizuje finał.

Niestety nie mogłem zgodnie z instrukcją usunąć puli, przywróciłem opcję zapis/odczyt dla uszkodzonego dysku 3.
Umożliwiło mi to aktywację opcji naprawy puli za pomocą dysku 1.
Po naprawieniu puli i posiadaniu 3 sprawnych dysków wsadziłem nowy dysk w miejsce uszkodzonego.
Całą operacja zakończyła się sukcesem, i przywracanie jakichkolwiek kopii było niepotrzebne.
ODPOWIEDZ