DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: danmar »

Kolejna aktualizacja:

Dzisiaj rano zastałem identyczną sytuację, tj. rano nie miałem internetu, a w szafie wszystkie urządzenia podłączone do UPSa były wyłączone. Sam UPS był włączony, ekran na górze się świecił i pokazywał 0 podłączonych urządzeń. Jak myślicie? UPS się "zużył" (ma już 4-5 lat) i co jakiś czas przerywa "dostawę" prądu czy jakieś urządzenie powoduje przepięcie. Do UPSa podłączony jest jeszcze modem, router i switch. Jedyna różnica względem ostatniego zdarzenia jest taka, że dzisiaj po restarcie wszystkie urządzenia, łącznie z NASem uruchomiły się normalnie.

W systemie DSM mam tylko loga o treści "Zamknięcie DiskStation przebiegło nieprawidłowo.". Godzina tego loga to czas, kiedy serwer ponownie włączyłem. Po poprzedniej awarii były dwa logi. Oba miały tą samą godzinę, tj. godzinę ponownego włączenia serwera. Jeden był tej samej treści, czyli "Zamknięcie DiskStation przebiegło nieprawidłowo.". Drugi "Ze względu na nienormalną awarię zasilania lub ponowne złożenie puli pamięci, Pula pamięci 1 automatycznie wykonała czyszczeni danych w celu zapewnienia spójności danych. Aby anulować, przejdź do opcji Zarządzanie przechowywaniem > Pula pamięci > Czyszczenie danych."

Ja obstawiam, że to jednak wina UPSa, która ostatnim razem mogła, ale nie musiała zbiec się z "awarią" Atoma. Uszkodzony UPS wyłączył urządzenia, w tym NAS, a usterka związana z Atomem nie pozwoliła go ponownie włączyć. Równie dobrze jednak nagłe wyłączenie prądu mogło kompletnie zawiesić serwer (tak, że ten nie odpowiadał nawet na przycisk reset z tyłu), który odblokowało dopiero wyjęcie baterii na płycie głównej. Sam już nie wiem :( Bardziej pasuje mi jednak scenariusz z UPSem i Atomem, ale ciężko mi uwierzyć w dwie awarie naraz.
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: danmar »

Chcąc uniknąć kolejnego niepotrzebnego zakupu staram się trafnie zdiagnozować problem. Pomyślałem nawet o zbyt wysokich temperaturach, ale to raczej nie to. W szafie nie mam co prawda żadnych wentylatorów (a może warto o tym pomyśleć), ale jest w niej dość przewiewnie, bo jest dużo większa niż potrzeba. Wszystkie urządzenia są raczej ciepłe, a nie gorące. Jedynie jedna ścianka UPSa jest wyraźnie cieplejsza od całej reszty. Tylko gdyby to były temperatury, to przecież problemy zaczęłyby się chyba dużo wcześniej. Sprzęty w tej konfiguracji pracują już prawie 3 lata, w międzyczasie nic nie dokładałem, a i upałów teraz nie ma przecież nie wiadomo jakich - bywały znacznie gorsze.

Chyba faktycznie UPS powoli pada i przerywając co jakiś czas (póki co dwukrotnie) dostawę prądu to po prostu sygnalizuje. To jeden z niższych modeli CyberPower, nawet nie wiem czy ma możliwość wymiany baterii czy trzeba kupić nowego UPSa. Cóż, lepszy zakup nowego UPSa niż całego serwera :)
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: danmar »

Nie do końca zrozumiałem jak miałbym przeprowadzić ten test. Mógłbyś wytłumaczyć jak laikowi?

Edit: Chyba zrozumiałem. Chodzi Ci o to, żebym odłączył UPSa z prądu, podłączył do niego samą żarówkę i sprawdził "wydajność" baterii na podstawie tego, po jakim czasie zgaśnie? OK, jest to do zrobienia. Tylko w sumie co mi da ta wiedza? Załóżmy nawet, że bateria po tylu latach straciła połowę swojej wydajności i żarówka zgaśnie o połowę za wcześnie. Co dalej?
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: danmar »

Dziękuję za wyjaśnienie tematu. UPS jest do wymiany.

Zdenerwowałem się, poszedłem do szafy i wyłączyłem listwę, do której podłączony jest UPS. Wszystkie urządzenia się wyłączyły. Widocznie wczoraj i 3 tygodnie temu musiały mieć miejsce jakieś krótkie dostawy prądu (na tyle krótkie, że nie wyzerowały zegarka w piekarniku w kuchni - może były to po prostu jakieś skoki napięcia?). Po ponownym włączeniu listwy wszystkie urządzenia z wyjątkiem serwera, którego musiałem włączyć ręcznie, uruchomiły się same.

Nie chce mi się jednak roztrząsać tego, dlaczego 3 tygodnie temu i dzisiaj, po "naturalnej" awarii zasilania wszystkie urządzenia rano były wyłączone, a po ręcznym odcięciu i przywróceniu prądu (w postaci wyłączenia i włączenia listwy) modem, router i switch uruchomiły się same. Tak samo jak nie chcę się zastanawiać czy wlutowanie rezystora było konieczne. Wydaje mi się jednak że tak, bo po pierwszym odcięciu zasilania serwer nie chciał się ponownie uruchomić, a przy dwóch kolejnych (w tym jednym wymuszonym przeze mnie) nie było z tym już najmniejszego problemu - pewnie brak prądu wyłączył serwer, a usterka procesora nie pozwoliła go już uruchomić.

Najważniejsze, że jak najszybciej muszę kupić nowego UPSa. Mógłbyś polecić coś do 500zł?

Tak swoją drogą, odpowiadając na jedno z Twoich pytań, to do UPSa od nowości podłączone były te same urządzenia, nie dokładałem nic nowego. Prawdopodobnie, jak zasugerowałeś, bateria przez ostatnie lata zużyła się do tego stopnia, że nie była w stanie utrzymać podłączonych urządzeń (jeszcze rok/dwa lata temu dawała sobie z tym radę - normalnie przychodziły powiadomienia o przejściu w tryb akumulatorowy).
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2740
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: mikhnal »

Polecę posiadany przeze mnie model APC, posiada kontrolę przez kabel USB więc Synek sam poprawnie się wyłączy. W tym modelu bardzo łatwo wymienia się standardową baterię 12V 7,2Ah (naładuje nawet 9Ah).
http://www.profipc.pl/apc-back-ups-es-7 ... 0g-cp.html

ups.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: Przemuss »

Wymień tylko Aku. Zamiast 500zl wydasz 100.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
ElectricMan
Amator
Posty: 59
Rejestracja: pt gru 25, 2015 11:13 am

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: ElectricMan »

Zrób tak jak pisali przedmówcy: kup oprawkę, kabel dwużyłowy z wtyczką, żarówka 100W i sprawdź UPSa, a właściwie sam aku. Jak trzyma chwile to wymień sam aku.

Sam się nadziałem niedawno na podobny problem. Tylko na początku nie sprawdzałem z żarówką .

Mikhnal: do polecanego UPSa jaki polecasz aku 9Ah? Bym w przyszłości zmienił na większy może.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2740
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: mikhnal »

Obecnie mam 7,2 i czekam aż się zużyje. Czytałem, że ten model bez problemu ładuje 9-tki.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: danmar »

Obecnie posiadany przeze mnie UPS to CyberPower DL850ELCD. Nawet nie wiem czy umożliwia on wymianę baterii. Jutro spróbuję go rozebrać, chociaż pamiętam że nie jest to zbyt łatwe (kilka lat temu wymontowywałem z niego głośnik, żeby nie brzęczał przy każdym odcięciu zasilania - nie dało się go na stałe wyłączyć). Zakładając jednak, że nie jest to jednorazówka. Gdzie szukać pasujących akumulatorów na wymianę?

Druga kwestia to fakt, że nie wiem czy będę chciał eksperymentować z wymianą samej baterii. Zakładając, że ponownie wybiorę najtańszą opcję z możliwych - nowy odpowiednik tego UPSa od CyberPower kosztuje jakieś 250 zł. Chyba wolałbym dołożyć stówę albo dwie i mieć pewność, że pozbywam się problemu niż eksperymentować z wymianą baterii, która może okazać się nieskuteczna. Ewentualnie awarię obecnego UPSa potraktuję jako okazję do przesiadki na coś lepszego i zdecyduję się na model polecony przez Mikhnala.

Po odcięciu zasilania, podłączone urządzenia wyłączyły się momentalnie. UPS nie podtrzymał ich ani przez sekundę. Nawet jeśli to faktycznie sama bateria dokonała żywota a nie jakaś elektronika, to nie wiem czy próba z żarówką coś mi w tej kwestii pomoże. Żarówka pewnie również zgaśnie zaraz po wyłączeniu listwy. Z drugiej strony spróbować nie zaszkodzi. Żarówki o różnej mocy mam, a oprawka kosztuje grosze.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi!
danmar
Amator
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 23, 2019 11:25 am

Re: DS415+ - serwer nie chce się uruchomić

Post autor: danmar »

Serdecznie dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź i namiar na dystrybutora baterii.

Właśnie tak się zastanawiam, czy jest sens zamawiać nową baterię, czy nie dołożyć tych 100 zł, kupić nowy UPS i mieć pewność, że będę miał sprawne urządzenie (miałem dokładnie ten model na oku). Jak sam stwierdziłeś, awaria samego urządzenie jest raczej mało prawdopodobna, ale wykluczyć tego nie można. Rozważam też opcję zakupu czegoś bardziej przyszłościowego, np. modelu zaproponowanego przez Mikhnala. Będę musiał się z tym przespać.

Mocy UPSa na pewno nie przekroczyłem. Serwer to max. 100W (tyle ma zasilacz).
Switch TP-Linka wg. specyfikacji pobiera maksymalnie 15W. https://www.tp-link.com/pl/business-net ... ifications
Router również TP-Linka niecałe 20. https://www.tp-link.com/pl/home-network ... ifications
Raczej wątpię, by modem od operatora potrzebował znacznie więcej, a nic innego do UPSa nie podłączyłem.

P.S. Skąd ta promocja? U mnie strona X-Komu podaje normalną, starą cenę. Trzeba wpisać jakiś kod rabatowy?
ODPOWIEDZ