DS415+ rozbudowa wolumenu

gryzka
Amator
Posty: 10
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 8:46 am

DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: gryzka »

Moje uszanowanie.

Potrzebuję pomocy przy doborze dysków HDD do rozbudowy mojego wolumenu. Na chwilę obecną posiadam w serwerze DS415+ dwa dyski HGST 3.6TB pracujące w konfiguracji RAID 1. Pozostały mi 2 wolne kieszenie i chciałbym rozbudować pojemność wraz z zachowaniem ochrony danych.

Zapoznałem się z dokumentem https://www.synology.com/pl-pl/knowledg ... d_add_disk
ale z tego co zrozumiałem do istniejącej puli mógłbym dodać dyski gdyby typem macierzy były:
Synology Hybrid RAID (SHR)
JBOD
RAID 5
RAID 6
RAID F1

W związku z tym mam pytanie jak najkorzystniej/najekonomiczniej rozbudować pojemność tego serwera. Początkowo chciałem zakupić 2 dyski pojemności 4TB (WD 4TB IntelliPower 64MB RED) każdy aby dołożyć je do wolnych slotów i zrobić RAID1. Niestety nie jestem pewien czy zyskam faktycznie 4TB więcej danych z ochroną czy powstanie mi jeden wolumen 3.6 z kopiami na 3 dyskach :)
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: Przemuss »

Masz już 2 dyski 4TB. Wkładasz drugi taki sam lub większy i przeprowadzasz proces migracji z RAID 1 do Raid5. W efekcie będziesz miał do dyspozycji ok 7.2TB. Jeden dysk może ulec awarii.
Procedura migracji może zająć kilkanaście godzin.
Ale zanim cokolwiek zrobisz upewnij się iż stare dyski są sprawne. Zrób pełny skan dysków i pokaż smart każdego z ich.
Niestety w czasie migracji wszystkie dyski będą bardzo obciążone i może dojść do awarii, więc mimo wszystko zalecam kopie zapasową.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka


Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
gryzka
Amator
Posty: 10
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 8:46 am

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: gryzka »

Dzięki bardzo za odpowiedź. Właśnie przeprowadzam dokładny SMART. W między czasie chciałem jeszcze zapytać. Czy dobrym rozwiązaniem/podejściem było by kupno dysku znacznie większego od tych które mam np. 8TB. Po dodaniu i konwersji na RAID5 np. 3,6TB, 3,6TB, 8TB w kolejnych krokach można by podmienić dwa dyski 3,6TB na 8TB? Jeśli dobrze rozumiem to po takiej podmianie mając 3x 8TB miał bym 16 TB + jeden dysk może ulec awarii. Czy podmiana pozostałych dysków 3,6 TB analogicznie do konwersji też jest ryzykowna i zalecana jest kopia zapasowa?
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: Przemuss »

Do rozszerzenia wolumenu czy poziomu RAID potrzeba takiej samej pojemności bądź większej.
Więc możesz wsadzić tera nawet i 12TB a za jakiś czas wymienić te mniejsze.
Ryzyko awarii jest zawsze istnieje nawet na nowym dysku o czym już nie jeden użytkownik się przekonał.
Kopia zapasowa jest zawsze wskazana chociażby miesieczna.
RAID to nie backup.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
gryzka
Amator
Posty: 10
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 8:46 am

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: gryzka »

Właśnie tutaj chciałbym wyjaśnić moja filozofię i być może wyjść z błędu. Serwer plików służy mi jako baza danych(modele3d, animacje) + backup w czasie rzeczywistym drzewa projektowego z zewnętrznego komputera na którym pracuję. Baza danych na tym serwerze plików jest niezwykle istotna dla mnie i nie wolno mi jej stracić. W związku z tym powinienem robić jeszcze dodatkowy backup całego serwera na osobnym zewnętrznym dysku HD? Nie jestem niestety obyty z takimi tematami, stąd tak szczegółowe moje pytania o prawidłowe podejście do problematyki.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: SnejX »

Jeśli ta ważna baza jest tylko na NAS-ie, to koniecznie zrób kopię.
Jeśli natomiast masz ją zarówno na komputerze na którym pracujesz jak i na NAS-ie - to masz dwa miejsca z tym samym. Opcja dająca bezpieczeństwo.

Mimo wszystko dobrze mieć kopię na jakimś zewnętrznym dysku, który podłączasz tylko co jakiś czas, po to żeby robić kopię.. A jak często to robić? to musisz sam sobie odpowiedzieć, jak ważna jest dla ciebie ta baza/twoje pliki. A może masz gdzieś drugi mały serwerek np. jedno-dyskowy i ustawić sobie na niego backup automatyczny np. w nocy.. Do tego celu w zupełności wystarczy ci model z literką J w nazwie, a to naprawdę nieduże pieniądze.
gryzka
Amator
Posty: 10
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 8:46 am

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: gryzka »

Ok, powoli zaczynam rozumieć że RAID1 to tak naprawdę nie backup tylko zabezpiecznie przed awarią. Jak najprościej zbackupować to co mam na Synology? Mogę po prostu sadzić w wolną kieszeń jakiś pojemny dysk i zgrać wszystko w jakiś prosty sposób?
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 611
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: SnejX »

To jedna z opcji.
Możesz również podłączyć dysk na usb i potem Hyper Backup, możesz skopiować na inny serwer NAS, możesz wrzucić do chmury..... opcji jest wiele - wybierz najwygodniejszą dla ciebie.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: R70 »

backup na zewnątrz to chyba zależy czego ? jeśli bardzo pojemne dane, to pewnie własny serwer backup, albo dysk po usb będzie najszybszym rozwiązaniem, jeśli niewielkie, to chmura może być niezła. Ja mam większość danych multimedialnych backupowanych na zewnętrznych HDD i aktualizuję go kiedy uważam za stosowne (wydaje mi się to bezpieczniejsze niż dodatkowy serwer backupu - z racji prostszego galwanicznego rozdzielenia dysków backupowaych od sieci, natomiast dane dobrze się kompresujące i zajmujące mniej miejsca backupowane są codziennie także do chmury (wybór podyktowany ograniczeniami transferu i szybkości internetu). Backup ciężkich danych multimedialnych tylko w chmurze wydaje mi się opcją mało praktyczną ze względu na koszty/transfery(czas odzyskiwania).
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
gryzka
Amator
Posty: 10
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 8:46 am

Re: DS415+ rozbudowa wolumenu

Post autor: gryzka »

Przeprowadziłem pełen SMART dla dysków i oba raporty po nich - "normalnie"
Info SMART wygląda następująco dla nich:
https://drive.google.com/open?id=1lclX7 ... kAsRKA8KFe

Czy moglibyście z opiniować wybór dysków, ewentualnie zaproponować coś innego jeśli to konieczne?

Chciałbym kupić teraz dysk na backup który będzie podłączany do Synology tylko na czas zrobienia kopii serwera i chciałem wybrać
Seagate 8TB 7200obr. 256MB IronWolf (nie wiem czy nie lepiej wybrać jakiś WD)

Natomiast do Synology w którym mam juź 2x HGST HDN724040ALE640 3,6TB,Internal,7200RPM,3.5 chciałbym dołożyć:
WD 4TB 7200obr. 256MB Red Pro i będę konwertował je na RAID5
ODPOWIEDZ