DS112 kończy się miejsce na dysku

ODPOWIEDZ
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: brunoted »

Witam,
Powoli kończy się miejsce na moim drugim starym DS112 (z jednym dyskiem) NASie, który przy pomocy share synca synchronizuje sporo danych z aktualnie pełniącym główną rolę DS 216+II. Mam więc pytanie jaki byłby najmniej problematyczny sposób na podmiankę na dysk 4TB z obecnych 2TB? Tak żeby nie stracić ustawień, przede wszystkim uprawnień do katalogów.
Nie mogłem znaleźć żadnej informacji na ten temat na forum - przynajmniej dla tych jednodyskowych modeli.
Przy okazji jaki dysk byście polecili aktualnie o pojemności 4TB?
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

Re: DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: brunoted »

Ok, czyli dysk zewnętrzny, kopia wszystkiego i przywracanie. Trochę to zajmie ale dzięki za info.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: SnejX »

Jeśli dane na DS112 są kopią tych z DS216+II to może wystarczy tylko zrobić kopię ustawień. Później po wymianie dysku na większy, przywróceniu ustawień, dane zsynchronizujesz sobie ponownie.
Przez chwilę sytuacja będzie niepewna bo nie będziesz miał kopii danych ale chyba nic się nie powinno stać z drugim NAS-em.
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

Re: DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: brunoted »

Też tak kombinowałem ale problemem są uprawnienia. Niby sharesync je przenosi ale potem okazuje się, że i tak trzeba wszystko ustawiać od nowa, mimo tych samych użytkowników na obu maszynach. Dlatego to jest największym problemem. Inna sprawa, że ostatnim razem przy 1.2TB dane synchronizowały się 3 tygodnie. Maszyny nie stoją w tym samym miejscu tylko łączą się przez net ale nawet lokalnie trwało to strasznie długo. Szukałem sposobu żeby to przyśpieszyć ale nic na ten temat nie znalazłem. Kopię regularną mam jeszcze na dysku zewnętrznym podpiętym pod DS216+II więc sytuacji niepewnej nigdy nie będzie.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: SnejX »

Kiedyś, jak miałem DS116 (albo DS118, nie pamiętam przy którym modelu to robiłem) to zmianę z 1TB na 2TB zrobiłem przez klonowanie dysku narzędziami zewnętrznymi. Podłączyłem oba do kompa i puściłem. Potem działało :) Robiłem to ponownie przy zmanie z 2TB na 4TB i też działało.
Dopiero przesiadka z jednodyskowca na dwudyskowego zakończyła się backupem wszystkiego i stawianiem od nowa.
Chyba gdzieś na forum o tym pisałem, a może to było forum ProNAS?, hmm.
W każdym razie klonowanie dysku 2TB będzie trwało :)
Możesz spróbować sklonować, jak pójdzie to jesteś w domu, jak nie, to poszukasz innych rozwiązań.

Ja robiłem to tak, ze sklonowałem dysk bit po bicie . Wiec na dysku 2TB było 1TB wolnego i później za pomocą GParted rozszerzyłem partycję o całe pozostałe miejsce.
Teraz np. Acronis ma inteligentne klonowanie i robi dokładną kopię dysku + rozszerza partycje do maksymalnego dostępnego rozmiaru (jest opcja auto lub manual). Ale takiej metody nie testowałem.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: mikhnal »

Ja bym jednak zastosował Hyper Backup wszystkiego, instalacja nowego dysku, instalacja DSM i HB i odtworzenie backupu wraz z ustawieniami z HB.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
brunoted
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wt cze 27, 2017 5:50 pm

Re: DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: brunoted »

Wygląda na to, że zrobię tak jak pisze mikhnal. HB działa mi bardzo dobrze i szybko na lokalnym dysku podpiętym pod USB. Planuje i tak zmienić zewnętrzny dysk do backupu na większy to akurat go wykorzystam do tej operacji. Klonowanie ciekawa sprawa (dzięki za podsunięcie pomysłu) ale niestety nie mam czasu się tym bawić -inne priorytety na głowie. Dam znać jak operacja poszła.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: DS112 kończy się miejsce na dysku

Post autor: SnejX »

Nie jestem do końca przekonany czy Kopia Zapasowa Konfiguracji (obowiązkowa w HB) później przywróci Ci wszystkie ustawienia, ponieważ jak robi się bezpośrednio Kopię Zapasową Konfiguracji (z panelu sterowania) to jest taki komunikat:
co_jest_backupowane.PNG
A skoro jest komunikat o tym co będzie backupowane tzn że coś innego nie będzie :)
No ale będziesz miał jeszcze źródłowy dysk z danymi żeby spróbować innej metody jak nie wszystko pójdzie po Twojej myśli.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ