DS110j - pytanie o mapowanie i antywirusa

ODPOWIEDZ
lleymann
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: ndz lip 11, 2021 8:46 am

DS110j - pytanie o mapowanie i antywirusa

Post autor: lleymann »

Witam Wszystkich,
Jestem nowy i kompletnie zielony, jeśli chodzi o serwery.

Na początku może krótko opisze dlaczego kupiłem serwer. Mianowicie, chcę mieć możliwość oglądania na TV kolekcji swoich zdjęć i filmów. Dodatkowo chcę mieć możliwość dostępu do nich z poziomu telefonu, kiedy jestem u znajomych. Jak widzicie nie potrzebuję wiele do szczęścia. Dlatego zakupiłem tytułowy serwer na OLX za 165 zł z dyskiem 2 TB. Wstępnie wszystko skonfigurowałem i działa tak jak tego oczekiwałem. Mianowicie z TV jest dostęp i z telefonu także. Mam jednak 4 nurtujące mnie pytania:
1. Antywirus - ten który jest dostępny w Centrum Pakietu ostatnią aktualizację bazy danych wirusów miał w 2016 roku. Moje pytanie brzmi, czy jestem w stanie zainstalować jakiego antywirusa w miarę aktualnego i dobrego, czy po prostu musze się pogodzić, że pliki nie będą chronione? Proszę pamiętajcie też o tym, że serwer ma procek 800 MHz i 128 MB ram.
2. Nie znam się na żadnych zabezpieczeniach przed włamaniem do serwera. Wykonałem jedynie podstawowe kroki z podręcznika dostępnego na stronie Synology. Czy jest może jakiś program - zapora, która mogłaby zwiększyć bezpieczeństwo? Na serwerze nie przechowuję żadnych wrażliwych danych i ewentualny wyciek nie spowodowałby żadnych szkód, ale przezorny zawsze ubezpieczony.
3. Jak zmapować dyski w "Mój komputer" (windows 10), żeby były one widoczne po ponownym uruchomieniu komputera? Teraz zmapowałem sobie 3 dyski za pomocą programu Synylogy Assistant (photo, video, music). Wszystko działa ładnie, ale po ponownym uruchomieniu komputera dyski znikają i muszę je mapować jeszcze raz. Jak je zmapować, żeby były "na stałe"?
4. Przesyłanie plików do serwera za pomocą opcji kopiuj/wklej powoduje, że procek na serwerze wchodzi na 100% przez co jest trochę mało responsywny przy wykonywaniu innych czynności. Sprawdziłem w procesach co powoduje takie zamulanie i okazuje się, że po skopiowaniu plików wyżej wymienioną metodą serwer musi je zindexować i właśnie indexowanie pochłania tak dużo mocy obliczeniowej. Na zagranicznym forum wyczytałem, że rozwiązaniem tego problemu jest wysyłanie zdjęć i filmów poprzez aplikację Synology Photo Station Uploader. Ponieważ indekxowanie wykonuje wtedy komputer, z którego wysyłane są zdjęcia, a nie serwer. I faktycznie tak jest, ale mam pytanie, czy można jakoś uruchomić indexowanie na serwerze w taki sposób, żeby obliczenia przejął procesor komputera desktopowego, a nie serwera? Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem i wiecie o co pytam.

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: DS110j - pytanie o mapowanie i antywirusa

Post autor: wlodekh »

3. mapowanie
Nie musisz używać Synology Asistant. Wystarczy przy mapowaniu zaznaczyć 'Połącz ponownie przy logowaniu'. Dobrą praktyką jest nadanie nazwy serwerowi i mapowanie w ten sposób: \\moj_serwer\photo Dodatkowo polecam dodać jedną linijkę w pliku hosts: 192.168.X.XX moj_serwer wtedy po połączeniu przez VPN katalogi normalnie będą widoczne nawet spoza sieci domowej. Oczywiście możesz przy mapowaniu użyć adresu IP, np. \\192.168.X.X\photo

4. indeksowanie
Niestety Twój serwer za mocny nie jest i nic z tym nie zrobisz, musisz uzbroić się w cierpliwość lub... kupić mocniejszą maszynę.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS110j - pytanie o mapowanie i antywirusa

Post autor: mikhnal »

1. Odinstaluj antywirusa, niepotrzebnie obciążasz swój serwer o i tak rozpaczliwie mizernej wydajności.

2. Nie pamiętam już jak to było w DSM 5.2, ale zapora i jej ustawienia generalnie są w
Panel sterowania > Bezpieczeństwo > karta Zapora sieciowa

4. Z indeksowaniem albo czekasz, albo media wrzucasz przez Synology Photo Station Uploader - nie ma innej opcji.

Pomyśl o mocniejszym modelu.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Przemuss
Godfather
Posty: 1303
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS110j - pytanie o mapowanie i antywirusa

Post autor: Przemuss »

Jednak po zakupie i zobaczeniu możliwości apetyt na usługi urósł. Niestety ten model nie nadaje się do niczego innego jak archiwum czy udostępnienia danych w sieci lokalnej. Prostą stronę internetową tez ogarnie.
Chyba że masz wyjątkowo dużo cierpliwości to stawiaj więcej kosztem eksploatacji dysku gdyż 128MB ram już nawet dla samego systemu ciutkę przy mało. A jak ram się kończy to zaczyna męczyć przestrzeń na pamięć SWAP lokalizowaną na dysku.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ