Uruchomienie DS220j w czasie gdy jest zamknięty przez plan zasilania

pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: Uruchomienie DS220j w czasie gdy jest zamknięty przez plan zasilania

Post autor: pajczur »

wlodekh pisze: pt sty 22, 2021 11:48 am Napisz jaki masz router, spróbujemy podziałać z tym WOL, przynajmniej będziesz wiedział czy się ta i wtedy podejmiesz decyzją czy zamykać na noc. Oczywiście jak masz wynalazki od UPC to od razu o WOL zapomnij.
Super by było. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Jestem w sieci Netia.
A mój router to: Technicolor cga2121

Pozdrawiam
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 190
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Uruchomienie DS220j w czasie gdy jest zamknięty przez plan zasilania

Post autor: wlodekh »

Jeśli to ten router:
https://www.inea.pl/files/obsluga_klien ... -09-21.pdf
to raczej WOL Ci nie zadziała bo nie widzę w tej instrukcji nic o ARP Binding. Możesz spróbować i być może zaraz po wyłączeniu NAS budzenie Ci zadziała, ale po jakimś czasie jak adres MAC NAS-a wypadnie z tablicy ARP to nie będzie już działać.

Po kolei:
1. przypisujesz do NAS stały adres IP,
2. w Panel sterowania -> Sprzęt i zasilanie zaptaszkuj "Włącz WOL",
3. wyłączasz NAS i będąc w LAN w aplikacji DS Finder: 3 kropki przy NAS, który jest offline i "Wake on LAN (WOL)",
4. żeby budzić z zewnątrz przekierowujesz port zewnętrzny* (np. 4343) na IP NAS na port wewnętrzny 9 (u mnie przekierowanie 9 na 9 nie działało, stąd ten port 4343), oba protokoły, na UDP też u mnie nie działało,
5. np. w aplikacji Wake on LAN:
https://play.google.com/store/apps/deta ... nlan&hl=pl
dodajesz swój adres MAC, DDNS lub Qickconnect, port 9, IP wewnętrzne, port 4343 i próbujesz obudzić. Zaznaczam: jeśli adres wewnętrzny NAS nie będzie dodany do tablicy ARP to będzie działało tylko kilka minut po wyłączeniu NAS dopóki nie zostanie wyczyszczona tablica ARP.

W mojej opinii budzenie z zewnątrz na Twoim routerze nie zadziała, ale to już sam musisz sprawdzić, pozostanie wtedy rezygnacja z zamykania na noc albo nowy router pod warunkiem, że ten Technicolor da się przestawić w tryb bridge.

* - w instrukcji to Applications & Gaming, str. 22
PS.
ARP Binding to wiązanie adresów IP&MAC
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: Uruchomienie DS220j w czasie gdy jest zamknięty przez plan zasilania

Post autor: pajczur »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, a w szczególności dzięki dla wlodekh za szczegółowe wytłumaczenie jak zkonfigurować WOL.

Ale po wielu dyskucjach i poszukiwaniach doszedłem do wniosku, że najlepiej w ogóle nie używać ani "Power scheduling", ani hibernacji.

Podobno (jak sami tu mówiliście) to także najlepsze rowzwiązanie dla moich dysków. A ja głupi myślałem całkiem odwrotnie, że systematyczne wyłączanie NASa wydłuży życie dysków jak i samego NASa.

No nic, człowiek się uczy cale życie :)

Tymczasem muszę wymyślić jak wynieść NAS z sypialni :)
ODPOWIEDZ