DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

ODPOWIEDZ
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

Post autor: pajczur »

Witam serdecznie,
wiem jak skonfigurować Time Machine aby robił kopie zapasowe mojego Macbooka na DS220j. Natomiast mam problem innego rodzaju.
Nie byłem pewien jak jaśniej skonstruować temat tego posta, ale postaram się to wytłumaczyć.

Mam DS220j, który ma sloty na 2 dyski. Chciałbym wykonać następującą konfigurację:
SLOT 1: Na tym dysku chciałbym mieć zainstalowany system DSM oraz Shared Folder służący do Time Machine.
SLOT 2: Natomiast tutaj chciałbym mięć normalne dane po prostu, swoje dokumenty, projekty, filmy itp.

I chciałbym aby ten Time Machine wykonywał kopię zapasową nie tylko mojego macbooka, ale także tego dysku w NAS ze slotu 2.
Czy jest taka możliwość?
Jak miałby być skonfigurowany ten dysk w slocie 2, aby Time Machinę widział go i wykonywał jego kopię zapasową?

Rozumiem, że musiałbym utworzyć jakiś Shared Folder, tak samo jak to zrobiłem dla Time Machinę, i musiałbym jakoś umożliwić łączenie się z tym dyskiem przez SMB. I zrobiłem to, natomiast nawet kiedy połączę się z Macbooka do tego Shared Folderu, tak że ten wyświetla się na pulpicie jak zwykły dysk, to Time Machinę i tak go nie widzie i nie backupaje go. Co powinienem jeszcze ustawić aby to zadziałało?

Za pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam
look12
Zawsze On-Line
Posty: 513
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

Post autor: look12 »

Jeżeli chodzi konfiguracje Time Machine to poszukaj w bazie wiedzy na stronie Synology, znajdziesz tam dokładną instrukcję krok po kroku. Odnośnie Backup’u z volumenu na volumen NAS’a zapoznaj się z funkcjonalnością Hyper Backup.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

Post autor: michau »

@pajczur Jakie masz dyski w swoim DS220j ?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

Post autor: pajczur »

michau pisze: śr sty 20, 2021 1:27 pm @pajczur Jakie masz dyski w swoim DS220j ?
Witam,
dzięki za wsparcie.
Wstępnie w celach testowych zainstalowałem sobie dyski 500 GB oraz 4 TB.
Na tym 4 TB mam już zainstalowany Time Machine i działa. Ale backupuje tylko macbooka.
I cały czas nie wiem jak ustawić dysk 500 GB aby też Time Machine go także backupował.

Niestety w ustawieniach Time Machine można ustawić tylko katalogi/dyski, które chcemy wyłączyć z backupowania.
Podobno, dyski zewnętrzne tam się automatycznie dodają i wystarczy je stamtąd usunąć aby zaczęły być backupowane.

Natomiast mój dysk 500 GB tam się nie dodaje automatycznie, więc nie mogę go także usunąć, trochę bez sensu.
Próbowałem ten dysk 500 GB dodać do tych wyłączonych z backupowania dysków, aby potem go usunąć. Ale po dodaniu on sam automatycznie znika, więc coś tu nie gra.
Oczywiście mówiąc "próbowałem ten dysk 500 GB dodać" mam na myśli, że próbowałem dodać Shared Folder utworzony na tym dysku, bo samego dysku chyba się nie da dodać, co byłoby wydaje mi się najlepszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem, no ale albo tak się nie da, albo ja nie umiem :)

Konfiguracja moich wolumenów wygląda jak na załączonym screenie.

A jeżeli chodzi Tobie o modele dysków to ten 4 TB to Seagate Exos 7e8, natomiast ten 500 GB to też Seagate, ale nie znam modelu, to jakiś taki mały, laptopowy, wyciągnięty z obudowy tak zwanego dysku zewnętrznego USB.

Pozdrawiam
Synology NAS.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

Post autor: michau »

Zainwestuj w drugi dysk 4TB i zrób sobie przynajmniej RAID 1.
Przy obecnej konfiguracji robienie kopii zapasowej na serwer NAS przy braku minimum RAID 1 to jakbyś kopiował pliki na dysk zewnętrzny. W chwili uszkodzenia dysku (4TB) tracisz dane.

Co do dysku nr 2 (Tego 500 GB) to robiłeś coś z nim po włożeniu do serwera?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
pajczur
Amator
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 17, 2021 1:42 am

Re: DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

Post autor: pajczur »

michau pisze: śr sty 20, 2021 5:19 pm Co do dysku nr 2 (Tego 500 GB) to robiłeś coś z nim po włożeniu do serwera?
Nie nic nie robiłem jeszcze. Tylko sformatowałem go jako "basic" tak jak widać na screenie.
Próbowałem jakieś zabawy z Shared Folders, SMB, NFS itp. Ogólnie probowałem sprawić aby był on widoczny dla Time Machine, ale nie jako miejsce docelowe do przechowywania danych Time Machine, ale jako dysk, który będzie backupowany w Time Machine. Ale z tego co wiem to tak się jednak nie da.

A co do dysków, to mam już dwa dyski, jeden 10TB a drugi ten co widać na screenie 4TB. Teraz trochę żałuję, że nie kupiłem np. dwóch 8TB.
Ale po prostu zanim kupiłem DS220j z dyskami, to nie wiedziałem z czym to się je. I tak sobie ubzdurałem, że dysk 4TB będzie służył tylko do przechowywania danych, a ten 10TB będzie służył tylko i wyłącznie jako backup zarówno komputera jak i tego dysku 4TB. I chciałem aby ten backup był realizowany przez Time Machine, bo po prostu lubię to narzędzie.
Ale po wielu poszukiwaniach i dyskusjach na różnych forach widzę, że jest to nieosiągalne i ten dysk z danymi będę musiał backupować za pomocą Hyper Backup.

No cóż... Chciałem uniknąć używania dwóch narzędzi, ale skoro się nie da to chyba będę musiał użyć zarówno Time Machine jak i Hyper Backup.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 513
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: DS220j - Kopia zapasowa dysku DS220j przez time machine na tej samej maszynie.

Post autor: look12 »

Dla NAS’a Time Machine to w zasadzie usługa udostępnienia przestrzeni dla systemowego backupu MacOS, cała logika TM zostaje w rękach MacOS. Także jak chcesz zabezpieczać dane pomiędzy dyskami NAS,a to polecam skorzystać z HB, to komplementarne rozwiązanie Backup dla zasobów NAS’a.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
ODPOWIEDZ