[218j] Problem z linkami pomiędzy współdzielonymi plikami Excela na tym samym udziale.

ODPOWIEDZ
HemaN
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: śr gru 07, 2016 11:19 am

[218j] Problem z linkami pomiędzy współdzielonymi plikami Excela na tym samym udziale.

Post autor: HemaN »

Mam poważny problem z linkami pomiędzy plikami Excela. Najpierw po krótce przedstawię całe tło problemu. Otóż mam serwer Synology, gdzie na jednym z udziałów zapisany jest katalog, w którym znajduje się 5 plików xlsx, które powinny ze sobą współpracować. Mam również 4 użytkowników korzystających z tych plików. Nazwijmy ich użytkownik A, B, C i D. Z powyżej wspomnianych 5 plików jeden to plik master, tzn plik, w którym znajdują się dane wyjściowe do obliczeń w pozostałych plikach. Dostęp do tego pliku ma jedynie użytkownik A jako szef. Użytkownik A ma dostęp również do plików rozliczeń użytkowników B, C i D. Pliki rozliczeń są wypełniane przez użytkowników B, C i D i mają linki do komórek w pliku master (pobierają z nich dane). Pliki rozliczeń użytkowników B, C i D są plikami współdzielonymi, dlatego, że często pracuje na nich użytkownik A a użytkownicy B, C i D pracują zdalnie i również muszą mieć możliwość uzupełniania ich na bieżąco w dowolnym momencie. Ostatni, 5 plik, pobiera niektóre dane z plików użytkownik B, C i D (ma wstawione linki do komórek w plikach użytkowników). Do 5 pliku dostęp ma również tylko użytkownik A. Dostępy lub ich brak do plików definiuję poprzez panel sterowania serwera Synology. Użytkownik A łączy się z serwerem poprzez LAN i zmapowany dysk lub VPN i również zmapowany dysk. Pozostali użytkownicy łączą się tylko przez VPN i również mają zmapowane dyski. Wszystkim użytkownikom dyski zmapowałem pod literą Z, więc teoretycznie linki pomiędzy plikami Excela powinny być takie same u każdego.

A teraz przejdźmy do problemu. Całość jest koszmarnie niestabilna. Powyższe ustawienia działają średnio przez 3 dni, po czym w plikach które powinny pobierać dane z innego pliku pojawia się komórki z wpisem #ARG! I adnotacją, że nie znaleziono adresu komórki (to nie jest dokładna treść komunikatu, ale o tym właśnie mówi). Po czym ponownie wstawiam linki, wszystko działa przez parę dni, po czym ponownie pojawia się problem. Czy ktoś ma pomysł dlaczego tak się dzieje? Czy problemem są współdzielone pliki Excela?

Cała powyższa konfiguracja mała na celu zastąpienie chmury i trzymanie danych na swoim serwerze, ale powyższe problemy kompletnie dyskwalifikują to rozwiązanie.

Nie jestem pewien czy powyższe problemy to „zasługa” Excela czy serwera Synology. Dlatego ten problem opisałem również na forum Excela :) .
Czy ktoś z doświadczeniem z plikami Excela w sieci mógłby coś doradzić?

Szukając przyczyny problemu i testując różne scenariusze użytkowania plików zaobserwowałem takie ciekawostki:

1. Czasem po otwarciu pliku użytkowników i zaobserwowaniu, że zamiast danych w podlinkowanych komórkach widnieje wpis #ARG! zamykam plik bez zapisywania zmian i po jego ponownym otwarciu wszystko jest ok.

2. Któregoś razu zauważyłem, że plik użytkownika C sam wyłączył opcję bycia plikiem współdzielonym (swoją drogą jak to możliwe?). Następnie otworzyłem plik nr 5 i wysypały się wszystkie linki z wyjątkiem użytkownika C, któremu właśnie wyłączyło się współdzielenie pliku. Mając wciąż otwarty plik nr 5 zmieniłem plik użytkownika C na współdzielony i w tym momencie w pliku nr 5 wysypały się również linki z pliku użytkownika C.

3. Użytkownik A często ma otwarte wszystkie pliki na raz, może to powoduje jakieś problemy?

4. Plik nr 5 stworzył użytkownik A i zabezpieczył go hasłem, więc początkowo był on dostępny dla wszystkich użytkowników o ile znali hasło. Powodowało to ciekawe zachowanie Excela. Któregoś dnia połączyłem się z serwerem dwoma laptopami, jeden był laptopem użytkownika A i był połączony przez LAN. Drugi laptop połączyłem przez sieć udostępnioną z telefonu komórkowego i połączyłem się z serwerem za pomocą VPN, żeby zasymulować dostęp zdalny. Na tym laptopie zalogowałem się na konto użytkownika B. W momencie, gdy na tym drugim laptopie otwierałem plik użytkownika B na laptopie użytkownika A pojawiało się Excel z oknem dialogowym z prośbą o podanie hasła do pliku master. Po wpisaniu hasła na laptopie użytkownika A laptop użytkownika B otwierał plik (!?). Identyczna sytuacja występowała gdy użytkownik B zamykał plik. Ponownie na laptopie użytkownika A otwiera się Excel z prośbą o podanie hasła. Wygląda to tak jakby plik użytkownika B (lub C albo D) wysyłał podczas otwarcia i zamknięcia odświeżenie linków, ale napotyka na hasło i dlatego jakby prosi użytkownika A o wpisanie hasła. Żeby było ciekawiej, opisana powyżej sytuacja nie występuje, gdy użytkownik A łączy się przez VPN. W tej chwili zdjąłem hasło z tego pliku i żeby go zabezpieczyć nadałem do niego dostęp tylko użytkownikowi A. Zobaczymy, czy cokolwiek to zmieni.

W tej chwili kończą mi się już pomysły na tą sytuację. Czuję, że stoję pod ścianą i chyba niebawem dojdę do wniosku, że jednak trzeba sprzedać ten serwer i przeprosić się z chmurą. Chciałbym jednak zrobić wszystko, żeby to nie nastąpiło :/ .

Jeśli brakuje jeszcze jakichś informacji dajcie znać.
ODPOWIEDZ