DS218j dodałem dysk

ODPOWIEDZ
HenrykKwinto
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 14, 2018 6:08 pm

DS218j dodałem dysk

Post autor: HenrykKwinto »

Witam, posiadałem 1 dysk o pojemności 4TB (3.64TB łączna pojemność). Tym RAID Synology Hybrid RAID (SHR). Był to 1 Wolumen Pula pamięci 1. System plików ext4. Na dysku miałem użyte 2TB. Dodałem 1 dysk również o pojemności 4TB. Nadal mam Wolumen 1 (widoczna jest łączna pojemność 3.58TB.) Jeśli przejdę do zakładki Pula pamięci 1 mam typ RAID SHR (z ochroną danych z tolerancją błędów 1 napędu). Informacje są, że mam dwa dyski. Moje pytania brzmią:
1) czy mam rozumieć, że 2-gi dysk automatycznie tworzy kopię tego co nagram na 1-szy?
2) Jak sprawdzić co jest nagrane na 2-gim dysku i czy ogóle coś jest nagrane?
3) czy istnieje możliwość zmiany konfiguracji w taki sposób, żebym widział w systemie (jakiś program) dwa dyski osobno i żebym sobie mógł decydować (samemu kopiować) jakie dane chciałbym mieć duplikowane. Przykładowo na 1 dysku mam część filmów (500GB) i nie potrzebuję mieć ich kopii. Używam Maca, wiem, że w Windowsie była taka aplikacja jak Total Commander i można było sobie kopiować między dyskami. Jeśli istnieje taka możliwość w jaki sposób to wykonać .O utratę danych przy konfiguracji się nie boje, bo przez tydzień pozgrywałem dane na zewnętrzne dyski.
Dzięki za odpowiedzi, a tak ogóle to Zdrowych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: DS218j dodałem dysk

Post autor: Przemuss »

SHR z ochroną danych to jak Raid1. Czyli awaria jednego dysku nie powoduje utraty danych.
No teraz jak już dodałeś ten dysk do istniejącej puli to już nic nie zrobisz chyba że usuniesz i utworzysz na nowo by nie mieć ochrony dla danych ale za to więcej miejsca. Wszystko zależy czego oczekujesz więc musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Total Commander to właściwie już przeszłość, ale czasem przydatne narzędzie. Możesz i przy jego pomocy kopiować dane. Osobiście preferuje z poziomu Windowsa albo poprzez bezpośrednia ścieżkę albo zmapowany zasób.
Jak na Synku utworzysz użytkownika o takiej samej nazwie jak i haśle jak w Windowsie to dostęp do zasobów będziesz miał bez dodatkowej autoryzacji. Nie jest to bezpieczne, ale nie sprawia problemów dla nowych w temacie serwerów NAS.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
HenrykKwinto
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 14, 2018 6:08 pm

Re: DS218j dodałem dysk

Post autor: HenrykKwinto »

Dzięki wielkie za objaśnienie - teraz już rozumiem.
Pozdrawiam i zdrówka życzę - w tych czasach to najważniejsze.
ODPOWIEDZ