VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

ODPOWIEDZ
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

Cześć!
Przedstawię sytuację oraz to co chciałbym osiągnąć i czy się da w tej konfiguracji sieci.
W moim domu na DS718+ chciałbym zrobić sieć łączącą 3 komputery - w różnych lokalizacjach, z czego dwa to serwery niskobudżetowe. U mnie jest zmienne IP (Vectra, nie zmienia się codziennie, ale może raz w roku, może dwa - jak mu się zachce) chciałem zrobić serwer VPN z którym będą się łączyły inne komputery i będziemy działali w ramach jednej sieci - mając każdy na swoim komputerze folder, który miałby się synchronizować z dwoma innymi - tj. jak ktoś coś do niego doda, obojętnie na jakim komputerze - inne zaczną od razu zaczną to ściągać. Oczywiście, jeżeli trzeba, DDNS, tylko jak to spiąć.
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

RPI 3b+ oraz drugi to 3b, jeden i drugi na OpenMediaVault. Każdy na swój serwer wrzuca pliki, które są potrzebne na innych komputerach.
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

Wszystko jest i działa. Kombajn jakich mało, konfiguracja przyjemna. Podobne rzeczy na RPI powodują, że urządzenie puchnie, dosyć mocno. Dokładnie /var/log/syslog :)
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

Mam jeszcze jedną sprawę. Jak zrobić - na pewno się da - żeby część ruchu z serwera - puścić na dany serwer VPN, a resztę normalnie? Na RPI - robi się to za pomocą IPTabels - wg poradnika https://www.niftiestsoftware.com/2011/0 ... interface/. Jak osiągnąć to samo na Synology?
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

OK, poradziłem sobie w inny sposób. Mam jeszcze jedną sprawę - bo znajomy wbił zagwozdkę. Mam na swoim Synku Serwer VPN, następnie - po podłączeniu się do VPN otrzymuję lokalny adres w postaci: 10.2.0.1 - czyli taki jaki miał mi przydzielić DHCP. Dlaczego mając dostęp do serwera i mając ten adres, mogę się zalogować na swój router, który jest pod adresem 192.x.x.x? Gdzie ustawić reguły co można, a czego nie można?
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

Ostatnia rzecz. Klient i serwer VPN na ziemnym IP, na jednym serwerze?
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

Z wyżej wymienionymi problemami już sobie poradziłem. Nie mogę przeskoczyć jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie jak podłączę się do serwera VPN, dostaję adres z puli 10.x.x.x, moja główna sieć jest na klasie 192.168.1.0/24 - czyli będąc gdziekolwiek, gdzie klasa sieci jest inna od mojej domowej mogę wszędzie się dostać. Ale, jak jestem gdzieś, gdzie siec jest taka jak moja, to oczywiście - odwołania adresowe idą do sieci udostępniającej internet, nie to mojej mimo połączenia VPN. Moje pytanie - kluczowe - czy da się zrobić, że jak będąc w takiej samej sieci jak moja czyli 192.168.1.0/24 wpiszę adres 10.0.0.0:4000 - to VPN lub jakakolwiek inna usługa - przekieruje mnie na odpowiedni port, adres?
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
danielt
Amator
Posty: 56
Rejestracja: pn kwie 30, 2018 5:57 pm
Lokalizacja: SRC

Re: VPN, 3 komputery, rSync, zmienne IP, da się?

Post autor: danielt »

Dobra, to co chciałem zrobić to dosyć ciężkie tematy - ale wszystko się udało i działa tak jakbym sobie tego życzył - jeżeli ktoś ma problem - opiszę całą strategię działania - ale mój Synek pracuje jednocześnie jako serwer VPN oraz klient - dzięki czemu jest tunelem najzwyczajniej na świecie.
̶D̶S̶2̶1̶6̶j̶ -> DS718+
ODPOWIEDZ