Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

LiVeD
Wtajemniczony
Posty: 199
Rejestracja: ndz cze 09, 2019 4:41 pm

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: LiVeD »

Czy mogę prosić o jakieś wskazówki w jaki sposób skonfigurować "bezpośredni dostęp"? W chwili obecnej korzystam z QC
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: michau »

Router:
- przekieruj port. Może to być 5001 albo 6690

NAS
- wyłącz QC


Jakie porty sieciowe są wykorzystywane przez usługi Synology?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: stanley99 »

Może jestem w tej sprawie monotematyczny, ale zamiast przekierowywania portów poszczególnych usług nie lepiej zorganizować dostęp do serwera przez VPN? (przynajmniej spróbować...) . Raz, że mamy bezpieczny, szyfrowany tunel. Dwa, że uzyskujemy dostęp do praktycznie wszystkiego (mam na myśli usługi, a nawet inne urządzenia w sieci - tak jakbyśmy byli bezpośrednio podłączeni do swojego LAN). Trzy, że w przypadku OpenVPN wystarczy przekierowanie na routerze tylko jednego portu. Fakt: roboty, zabawy w konfigurację na początku więcej. Jednak potem korzystamy z zalet, które wcześniej wymieniłem.

P.S. O ile w ogóle jest możliwość (/ wiedza...) przekierowywania portów na routerze...
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: michau »

VPN będzie wolniejszy. W tym przypadku szukamy powodu dlaczego synchronizacja tak długo trwa.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 429
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: stanley99 »

michau pisze: sob lut 15, 2020 8:41 am VPN będzie wolniejszy. <...>
Skąd ta pewność? Może w tym przypadku ograniczeniem są łącza, z których korzysta Autor wątku? Zarówno od strony serwera, jak i zdalnych lokalizacji. Nic nie wiemy na ten temat.
Również nic nie wiemy, czy Autor ma możliwość przekierowywania portów na routerze. Bez tego cały misterny plan idzie w ****. Zarówno stawiania VPN, jak i przekierowywania portów poszczególnych usług.
Niemniej gdyby możliwość przekierowań istniała, może faktycznie testowo zacząłbym od bezpośredniego przekierowania portu usługi. Gdyby okazało się, że jest lepiej (niż przez QC) , pobawiłbym się jeszcze z VPN, co na przyszłość rozwiązałoby kompleksowo dostęp do serwera z "zewnątrz". Gdyby VPN działał zadowalająco pod względem prędkości/wydajności, tamto przekierowanie usługi bym zlikwidował.
Ale to tylko moje gdybanie. Piłeczka teraz po stronie Autora topicu ;-)
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: michau »

Z własnych obserwacji kiedy łączę się po VPN a kiedy bezpośrednio. Bez VPN jest szybciej.

Niech Autor sprawdzi przekierowanie portów i połączenie bezpośrednie a następnie VPN.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
LiVeD
Wtajemniczony
Posty: 199
Rejestracja: ndz cze 09, 2019 4:41 pm

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: LiVeD »

RS820+ z dołożoną pamięcią i mam problem z otworzeniem zdalnym pliku PDF o wielkości 6MB łączę na którym jest serwer ma Download 99MB, Uploud 10MB, jakiś pomysł? Wyskakuje błąd że nie można otworzyć

Czy ma znaczenie ustawienie profili synchronizacji?

Obsługa wersji na jaką ilość optymalnie ustawić? Mam na 2, Strategia rotacji - Od najnowszych wersji, Regularnie rotuj wersje 7 dni?

Port przekierowany 6690

Czy kompletnie wyłączyć kontrole wersji?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: R70 »

Nie ma złotej zasady na strategię przechowywania - musisz sam zastanowić się jaka ilość wersji będzie dla Ciebie bezpieczna i po jakim czasie należy rotować np. najstarsze wersje. To zależy tylko od tego jakie masz oczekiwania względem konkretnego synchronizowanego zasobu.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
LiVeD
Wtajemniczony
Posty: 199
Rejestracja: ndz cze 09, 2019 4:41 pm

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: LiVeD »

Czy możesz mi łopatologicznie wytłumaczyć do czego jest mi potrzebna ta rotacja?
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Synology Drive - jak przyśpieszyć działanie

Post autor: R70 »

Rotacja służy czyszczeniu się Drive ze starych dokumentów. Jeśli jej nie wlaczysz to w końcu dane starsze niż te które wynikają z ustawionego wersjonowania zapchają cały wolumen
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ