Synology Drive i sposób dostępu do danych

ODPOWIEDZ
LordNikkon
Amator
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 28, 2018 9:31 am

Synology Drive i sposób dostępu do danych

Post autor: LordNikkon »

Serwus wszystkim,

Mam pytanie o sposób dostępu do zasobów Drive, który staje się głównym rozwiązaniem cloudowym dla Synology. Otóż ostatnio natrafiłem na dość poważny problem/ograniczenie.

Pierwszy to sposób synchronizacji plików. jeśli jakiś użytkownik wyśle plik na dysk cloudowy pozostali użytkownicy podpięci do tego dysku automatycznie rozpoczną ściąganie, co nie jest nawet problemem w sieci LAN czy WAN w wypadku małych plików. Problem się zaczyna kiedy na Drive dajemy filmy ważący 5 GB i wszyscy podpięci użytkownicy zaczynają niemal jednocześnie go pobierać. Nawet łącze 300mbit zaczyna się robić za małe.To łączy się z drugim problemem.

Synology nie ogranicza nas w wielkości tworzenia chmury i przyjmijmy że mamy fantazję stworzyć chmurę o pojemności 2-3TB np na pracę nad dużymi materiałami wideo. Kto pracował z takimi danymi wie że "surowe" dane umieją sporo ważyć. W obecnym systemie Synology Drive. Cała ta zawartość musi się zsynchronizować z każdym podłączonym użytkownikiem, czyli dane muszą zostać pobrane aby były dostępne/wylistowane dla użytkownika. Jest to swego rodzaju kuriozum bo o ile stacjonarna maszyna może mieć ogromną pojemność to np laptop już nie.

Brakuje opcji jakie ma np Azure lub Dropbox, który tylko listuje u użytkownika pliki ale ich nie pobiera i użytkownik końcowy decyduje co chce pobrać ale informacje o nowych plikach w katalogach zostają wyświetlone u każdego użytkownika. Z tego co wiedziałem tylko na komórkach Drive ma taką opcję i dziwi mnie że nie została przeniesiona na PC.

Może ktoś ma większe doświadczenie w tej materii i pomoże.
DS1515 + DX513 (Mod: 4GB, Noctua NF-R8 redux-1800)
RAID5: 6x3TB WD Red + Hot Spare
System: DSM 6.2-23739 Update 1
UPS: Eaton 5S550i
LordNikkon
Amator
Posty: 14
Rejestracja: pn maja 28, 2018 9:31 am

Re: Synology Drive i sposób dostępu do danych

Post autor: LordNikkon »

Nie no QoS już mam ustawiony po pierwszym sygnale o problemie, jednak wprowadzenie Smart Sync jakie znamy z Dropboxa było by genialnym posunięciem bo umożliwiłoby wykorzystać cały potencjał Synology. Wtedy naprawdę byłoby to All in One solution i jedynym ograniczeniem byłoby tylko i wyłącznie łącze i ilość dysków.

Aż się rozmarzyłem. :D Zero VPN i konfiguracji po stronie klienta. Cudowanie z uprawnieniami i katalogami. Rozwiązanie niemal idealne. Ba... Ostatnio na team meetingu doszliśmy do wniosku że zapłacilibyśmy za taką funkcjonalność, bo zmniejszylibyśmy obciążenie naszych łącz (jak pompujemy na dropboxa) gdyż bardzo duża część naszego ruchu idzie po LAN.
DS1515 + DX513 (Mod: 4GB, Noctua NF-R8 redux-1800)
RAID5: 6x3TB WD Red + Hot Spare
System: DSM 6.2-23739 Update 1
UPS: Eaton 5S550i
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Synology Drive i sposób dostępu do danych

Post autor: R70 »

O ile się dobrze doczytałem to w przyszłym roku Drive w DSM7.0 doczeka się opcji pobierana wybranych plików. Także niektóre - np. te wielki będzie można zostawić na serwerze i pobierać tylko w razie potrzeby, na konkretnych klientów.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1174
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Synology Drive i sposób dostępu do danych

Post autor: michau »

R70 pisze: wt gru 11, 2018 7:12 pm O ile się dobrze doczytałem to w przyszłym roku Drive w DSM7.0 doczeka się opcji pobierana wybranych plików. Także niektóre - np. te wielki będzie można zostawić na serwerze i pobierać tylko w razie potrzeby, na konkretnych klientów.
Czekamy na tą zmianę.

Dopisz to do wątku o DSM 7 to zacznie rosnąć w siłę.

DSM 7 - pierwsze informacje
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
ODPOWIEDZ