Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: michau »

Mam pewną propozycję która mogłaby sprawić, że korzystanie z aplikacji mobilnych byłoby o wiele prostsze. Na pewno przyjemniejsze byłoby korzystanie z aplikacji mobilnych gdyby aplikacje potrafiły wykrywać w jaki sposób mają połącząć się z NASem. Chodzi tutaj o identyfikowanie czy telefon jest połączony z domową siecią Wi-Fi i wtedy łączymy się po IP z sieci LAN. Jesteśmy w zasięgu sieci domowej to łączymy się w ramach tego Wi-Fi. Po łączyć się po na około. W przypadku gdy telefon ma wyłączone Wi-Fi a ma włączony Internet to aplikacja łączy się po adresie IP zewnętrznym lub przez domenę jeżeli taką mamy podpiętą. Trzecia opcja, żeby aplikacja nawiązywała poprzez systemową aplikację połączenie VPN i wtedy łączymy się po adresie z sieci LAN.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: michau »

Rzeczywiście działa :) zmyliło mnie to, że QuickConnect jest przedstawiany jako dostęp do serwera Synology NAS przez Internet.
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: SnejX »

a jak zweryfikować czy rzeczywiście apka na telefonie połączyła się po lanie a nie poleciała i zawinęła się gdzieś na serwerach Syno?

Ofc, jeśli plik będzie się długo otwierał a np. film przycinał i buforował to daje jakąś wiedzę, ale nie chodzi mi o "wrażenia" ale o konkretną informację.
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 605
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: SnejX »

Dzięki, właśnie o takie sprawdzenie mi chodziło. Teraz, jak się już wie, to jest takie oczywiste :)

Ale małe sprostowanie - w DS File, szukany adres IP jest w polu: "Łącze dostępu"
mpeliszko
Amator
Posty: 19
Rejestracja: pn lis 21, 2016 10:23 am

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: mpeliszko »

Ale przy korzystaniu z VPN na moim telefonie dalej łączy się przez serwery Synology, tak jak by nie widział że jest w sieci lokalnej. Oczywiście po połączeniu przez VPN jak wpisze adres IP zamiast quickconnect ID wszystko działa.
DS918+ 2x3TB,2x6TB cache 2x256GB SamsungEvo 8gb RAM
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: michau »

QuickConnect działa tylko na standardowych portach czy można dopisać port do QuickConnect?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
mpeliszko
Amator
Posty: 19
Rejestracja: pn lis 21, 2016 10:23 am

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: mpeliszko »

Tylko dlaczego nie działa w połączeniu z VPN? Skoro ip serwera po połączeniu z VPN jest "pingowalne" , jeżeli wpisać IP lokalne po połączeniu z VPN też działa, to ewidentnie nie doskonałość tej usługi...
DS918+ 2x3TB,2x6TB cache 2x256GB SamsungEvo 8gb RAM
mpeliszko
Amator
Posty: 19
Rejestracja: pn lis 21, 2016 10:23 am

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: mpeliszko »

Oczywiście że po połączeniu pokazuje IP na którym stoi VPN czyli IP mojego domowego ISP, sprawdziłem przez link. jest jakiś bug w tej usłudze.
DS918+ 2x3TB,2x6TB cache 2x256GB SamsungEvo 8gb RAM
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: michau »

Nie wymaga ale przy domyślnych portach :) bo skąd niby QC ma wiedzieć że na routerze mam inne porty ?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
mpeliszko
Amator
Posty: 19
Rejestracja: pn lis 21, 2016 10:23 am

Re: Wykrywanie sieci domowej przez aplikacje mobilne

Post autor: mpeliszko »

Przeczytałem pdf jak również kilka postów z anglojęzycznych forów, quickconnect nie rozpozna że dane urządzenie jest w sieci LAN ze względu na specifikę (tunelowanie) w VPN . Mając stałe IP i będąc połaczonym poprzez VPN opcja quickconnect nie ma najmniejszego sensu . Trzeba wpisać lokalny adres i to wszystko :)
DS918+ 2x3TB,2x6TB cache 2x256GB SamsungEvo 8gb RAM
ODPOWIEDZ